Jan Paweł II zmarł 19 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:37. Jego pontyfikat złotymi zgłoskami zapisał się nie tylko w historii Polski, ale także dziejach świata. W telegraficznym skrócie wyszczególniliśmy wiele ważnych momentów z 26-letniej posługi Karola Wojtyły. Jak wyglądały jego ostatnie dni?
Katolicy na całym świecie pilnie śledzą wieści dotyczące papieża Franciszka. Te w ostatnim czasie nie były zbyt optymistyczne. W przeciągu ostatnich miesięcy duchowny kilka razy mierzył się z różnymi infekcjami, a nawet wylądował w szpitalu. Według najnowszych informacji, które napływają ze Stolicy Apostolskiej, Ojciec Święty nie był w stanie przeczytać swojego przemówienia. Czy wierni mają się czym martwić?
Papież Franciszek regularnie wypowiada się nie tylko o sytuacji Kościoła katolickiego, ale również na tematy dotyczące bieżących wydarzeń na świecie. Po tym, gdy w 2022 roku rozpoczęła się wojna na Ukrainie, duchowny był autorem kilku kontrowersyjnych wypowiedzi, w których sugerował, iż ta powinna poddać się oprawcy. W ostatnim czasie ponowił swoją tezę, że silniejszy jest ten, kto skapituluje, co wywołało powszechne oburzenie. Na słowa papieża zareagował cały świat, w tym również prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.
Papież Franciszek jest głową Kościoła Katolickiego, którego poczynaniom uważnie przyglądają się wierni z całego świata. W ostatnim czasie oczy wszystkich katolików z niepokojem zwróciły się ku Stolicy Apostolskiej, z powodu problemów zdrowotnych Ojca Świętego. Na przełomie ostatnich miesięcy papież już kilkukrotnie chorował, a nawet trafił do szpitala. Teraz jego stan ponownie uległ pogorszeniu…
26 listopada wierni Kościoła Katolickiego na całym świecie zaniepokoili się, gdy papież Franciszek nie pojawił się na coniedzielnym Aniele Pańskim. Głowę Kościoła podczas rozważań przed popołudniową modlitwą zastąpił inny duchowny.
Papież Franciszek niedawno musiał przejść poważną, trzygodzinną operację pod narkozą. Z tego powodu na pewien czas odwołano audiencje, by mógł w spokoju wracać do zdrowia. Operacja przepukliny rozetnej została wykonana przez tego samego chirurga, który był odpowiedzialny za poprzedni zabieg na głowie Kościoła w 2021 roku. Papież wciąż nie wrócił do pełni sił.
Papież dostał przerażającą przesyłkę. Zaadresowana do niego koperta miała trzy naboje. Została przechwycona w centrum sortowania na przedmieściach Mediolanu. Kierownik sortowni poinformował karabinierów. Papież dostał porażającą przesyłkę. Na szczęście w porę zareagował kierownik sortowni oraz karabinierzy. Okazuje się, że nadawca już nie pierwszy raz wysyła tego typu paczkę.
Papież Jan XII nie wsławił się dzięki swojej pobożności. Jego pontyfikat przebiegał z wieloma sytuacjami, które teraz wydają się nam niemożliwe. Historycy donoszą, że nie brakowało w nich rozlewu krwi, jaki i stosunków z kochankami. Papież Jan XII został pierwszy raz papieżem w 955 roku. Trzeba pamiętać, że w tamtych czasach tytuł papieski wiązał się z ogromną władzą, która obejmowała nie tylko sprawy wiary, ale także wpływała nierzadko na losy całych państw. Z tego też względu wielu papieży w historii kończyło swój żywot w bardzo okrutny sposób. Wracając do papieża Jana XII, to nie zyskał on swojego tytułu ze względu na ogromną mądrość, doświadczenie, czy też pobożność. W tym wypadku chodziło o jego koneksje. Jan XII zasiadł na tronie Piotrowym w bardzo młodym wieku, bo mając zaledwie 18 lat. Bez wątpienia jego niezwykle młody wiek przyczynił się również do tego, że przez wielu uznawany jest za najgorszego papieża w historii. Co więcej, Jan XII nie za długo nacieszył się swoją władzą, ponieważ zmarł w 964 roku.
Papież Franciszek ogłosił przełomową, długo wyczekiwaną przez wielu decyzję. Poprzez zmianę zapisu Kodeksu Prawa Kanonicznego postanowił, że kobiety będą miały dostęp do służby Słowa i pomocy przy ołtarzu w formie lektoratu i akolitatu. Dzięki wprowadzonym zmianom świeckie kobiety otrzymały oficjalnie możliwość posługi lektoratu i akolitatu. Ta praktyka była już stosowana w niektórych parafiach, jednak dopiero teraz papież podjął oficjalną decyzję.
Papież Franciszek – oficjalne oświadczenie w sprawie Wszystkich ŚwiętychW oświadczeniu papieża pojawiły się informacje na temat zmiany w odpuście zupełnym. Stolica Apostolska wydała dekret, w którym odpustu zupełnego wierni mogą doświadczyć, odwiedzając cmentarze w każdym dniu listopada.Papież Franciszek postanowił zabrać głos w sprawie Wszystkich Świętych. Na całym świecie to święto jest obchodzone na różne sposoby, zawsze jednak wiąże się z tłumnym odwiedzaniem cmentarzy, najczęściej w towarzystwie bliższej i dalszej rodziny.Papież podkreślił, jak bardzo ważne jest, żeby uniknąć gromadzenia się wiernych na cmentarzach 1 listopada. Ważne jest także, żeby osoby starsze nie wychodziły z domów, a odpustu doznały poprzez modlitwę. Papież Franciszek zasugerował także, żeby w 1 i 2 listopada księża odprawili nawet trzy msze, żeby w kościołach nie było tłumów. Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. Na całym świecie jednak sytuacja epidemiczna jest bardzo poważna. Wierni nie wiedzą, jak będą obchodzić nadchodzące święta. Pojawiło się oficjalne oświadczenie papieża w tej sprawie. Sytuacja epidemiczna jednak uniemożliwia ze względów bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego, by wszyscy chętni wierni uczestniczyli w obchodach świąt 1 i 2 listopada. Z tego powodu papież Franciszek ogłosił ważne oświadczenie. Minister zdrowia potwierdza, możliwy całkowity lockdown. ”Będę namawiał premiera”, wszystko zależy od zachorowań Pilna zmiana w godzinach dla seniorów. Rząd właśnie ją wprowadził Widzieliśmy ją w ”Pierwszej miłości” i ”Na sygnale”. Aktorka nie żyje Wierni w trakcie Wszystkich Świętych muszą odwiedzić groby zmarłych w pierwszym tygodniu Listopada, by doznać odpustu zupełnego. Najlepiej też jeśli w dniu odwiedzania grobów wierny będzie uczestniczył we mszy świętej i przyjmie komunie.
Jan Paweł II zapisał się na kartach historii, jako jedyny polski papież. Karol Wojtyła był uwielbiany nie tylko przez obywateli naszego kraju, ale również przez miliony na świecie. Nie jest żadną tajemnicą, że papież, jak każdy inny, miał swoją ulubioną piosenkę. W jego przypadku była to Barka. Polski tekst został napisany przez ks. Stanisława Szmidta ok. 1975 roku. Jan Paweł II obchodzi dziś setną rocznicę urodzin. Z tej okazji chcieliśmy wspomnieć o jego ulubionej pieśni, jaką była Barka. Jak podaje Super Express, jeszcze w sierpniu 2002 roku, po zakończeniu mszy na krakowskich Błoniach, zgromadzeni wierni postanowili ją zaśpiewać. To właśnie wtedy wszyscy się dowiedzieli, że jest to jego ulubiony utwór.
Paulina Młynarska ponownie wzbudziła liczne kontrowersje, tym razem za sprawą wpisu, który pojawił się na jej profilu na Instagramie. Jak się okazuje, dziennikarka opublikowała zdjęcie papieża Franciszka, które opatrzyła wymownym opisem. Słowa prezenterki zdecydowanie nie spodobały się jej obserwatorom. Internauci są oburzeni.Paulina Młynarska znana jest ze swoich poglądów oraz działalności na rzecz kobiet. Po ostatnich wydarzeniach, które miały miejsce na Krakowskim Przedmieściu w związku z aresztowaniem aktywistki LGBT, dziennikarka ponownie zabrała głos. Prokuratura powinna zadziałać – napisała pod zdjęciem papieża Franciszka, które opublikowała w mediach społecznościowych. Internauci nie zostawili na niej suchej nitki.
TVP po raz kolejny naszykowało niezwykłą niespodziankę dla wszystkich telewidzów. Stacja przygotowuje jubileuszowy koncert z okazji setnej rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II, który zostanie wyemitowany na żywo już 17 maja. Jakie gwiazdy wystąpią? Na koncercie Cała Polska śpiewa dla Jana Pawła II, posłuchamy m.in. Roxie Węgiel, Natalię Kukulską czy Cleo.TVP przygotowało niespodziankę dla wszystkich Polaków. Z okazji już setnej rocznicy urodzin papieża Karola Wojtyły na antenie stacji zostanie wyemitowany 2,5-godzinny koncert z największymi gwiazdami polskiej estrady.