Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Papież wydał oświadczenie w sprawie Wszystkich Świętych. Wszystko jasne
Aleksandra Kwaterkiewicz
Aleksandra Kwaterkiewicz 26.10.2020 13:54

Papież wydał oświadczenie w sprawie Wszystkich Świętych. Wszystko jasne

papież Franciszek
fot. 28.07.2016 Krakow Swiatowe Dni Mlodziezy Wizyta papieza Franciszka Pierwsze spotkanie papieza z mlodzieza na Bloniach N/z papiez Franciszek fot Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Papież Franciszek – oficjalne oświadczenie w sprawie Wszystkich Świętych

W oświadczeniu papieża pojawiły się informacje na temat zmiany w odpuście zupełnym. Stolica Apostolska wydała dekret, w którym odpustu zupełnego wierni mogą doświadczyć, odwiedzając cmentarze w każdym dniu listopada.

Papież Franciszek postanowił zabrać głos w sprawie Wszystkich Świętych. Na całym świecie to święto jest obchodzone na różne sposoby, zawsze jednak wiąże się z tłumnym odwiedzaniem cmentarzy, najczęściej w towarzystwie bliższej i dalszej rodziny.

Papież podkreślił, jak bardzo ważne jest, żeby uniknąć gromadzenia się wiernych na cmentarzach 1 listopada. Ważne jest także, żeby osoby starsze nie wychodziły z domów, a odpustu doznały poprzez modlitwę. Papież Franciszek zasugerował także, żeby w 1 i 2 listopada księża odprawili nawet trzy msze, żeby w kościołach nie było tłumów.

Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. Na całym świecie jednak sytuacja epidemiczna jest bardzo poważna. Wierni nie wiedzą, jak będą obchodzić nadchodzące święta. Pojawiło się oficjalne oświadczenie papieża w tej sprawie.

Sytuacja epidemiczna jednak uniemożliwia ze względów bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego, by wszyscy chętni wierni uczestniczyli w obchodach świąt 1 i 2 listopada. Z tego powodu papież Franciszek ogłosił ważne oświadczenie.

  1. Minister zdrowia potwierdza, możliwy całkowity lockdown. ”Będę namawiał premiera”, wszystko zależy od zachorowań
  2. Pilna zmiana w godzinach dla seniorów. Rząd właśnie ją wprowadził
  3. Widzieliśmy ją w ”Pierwszej miłości” i ”Na sygnale”. Aktorka nie żyje

Wierni w trakcie Wszystkich Świętych muszą odwiedzić groby zmarłych w pierwszym tygodniu Listopada, by doznać odpustu zupełnego. Najlepiej też jeśli w dniu odwiedzania grobów wierny będzie uczestniczył we mszy świętej i przyjmie komunie.

Apel Abp. Gądeckiego odnośnie Wszystkich Świętych

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki skierował apel zarówno do wiernych jak i do duchownych. Zgodnie z zaleceniami rządu abp Gądecki zachęca, by odwiedziny na grobach rozłożyć na dni przed świętem i po święcie.

Ksiądz zaznaczył także, że osoby starsze powinny pozostać w domach, a 1 listopada oddać się modlitwie i korzystać z transmisji mszy świętych emitowanych przez radio i telewizję.

-Apeluję również do osób starszych, aby w tym roku odłożyły nawiedzanie cmentarzy i zostały bezpiecznie w domach, wyrażając swoją pamięć poprzez wierną modlitwę – czytamy w oświadczeniu a stronie internetowej Episkopatu.

Z kolei Prymas Polski abp Wojciech Polak apelował do duchownych, by odwołali msze na cmentarzach i przenieśli je do kościołów, gdzie łatwiej skontrolować czy między wiernymi jest bezpieczna odległość i czy jest dozwolona liczba osób na mszy.

ZOBACZ ZDJĘCIE:

wszystkich świętych

1 i 2 Listopada na cmentarzach zawsze było mnóstwo osób. W tym roku Kościół prosi, by rozłożyć odwiedziny w czasie, a we Wszystkich Świętych poświęcić się modlitwie.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Policjantka zareagowała w zdumiewający sposób na protestujących we Wrocławiu. Jej zachowanie zupełnie nas urzekło
  2. Zacznie się już dziś o 16:00. Władzę biją na alarm. Wszyscy Polacy i turyści powinni być gotowi
  3. Uwaga, wszyscy Polacy dostaną dziś identyczne SMSy. Już znamy ich treść
  4. Od dziś nagła zmiana w całym kraju. Decyzja zapadła, wszyscy muszą się dostosować
  5. Poważne zmiany w obostrzeniach dla tysięcy Polaków. Rząd wprowadził wyjątek
  6. Uwaga rodzice i uczniowie, od dziś od rana nagła zmiana. Trzeba się przygotować, każdy musi wiedzieć
  7. Pilna informacja, zmiany w godzinach dla seniorów. Chodzi o jeden wyjątek, który wprowadził rząd

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl

Powiązane
Quiz, jak wiele pamiętasz ze szkolnych lat
Pytania ze szkoły podstawowej. Ile zostało ci w głowie? Sprawdź, czy odpowiesz na wszystkie pytania