Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Stało się, papież ogłosił przełomową decyzję w sprawie kobiet. Będą mogły pełnić ważną funkcję w kościele
Karol Osiński
Karol Osiński 11.01.2021 14:19

Stało się, papież ogłosił przełomową decyzję w sprawie kobiet. Będą mogły pełnić ważną funkcję w kościele

papież
fot. LUKASZ GAGULSKI/East News

Papież Franciszek ogłosił przełomową, długo wyczekiwaną przez wielu decyzję. Poprzez zmianę zapisu Kodeksu Prawa Kanonicznego postanowił, że kobiety będą miały dostęp do służby Słowa i pomocy przy ołtarzu w formie lektoratu i akolitatu.

Dzięki wprowadzonym zmianom świeckie kobiety otrzymały oficjalnie możliwość posługi lektoratu i akolitatu. Ta praktyka była już stosowana w niektórych parafiach, jednak dopiero teraz papież podjął oficjalną decyzję.

Papież Franciszek dopuścił kobiety do akolitatu i lektoratu

To zdecydowanie przełomowa i od dawna oczekiwana decyzja. Do jej ogłoszenia doszło podczas przeczytania przez głowę Watykanu listu apostolskiego w formie motu proprio, czyli o charakterze dekretu powstałego z własnej inicjatywy papieża. Został on zatytułowany Spiritus Domini, a w jego treści znalazło się kilka ważnych zmian.

Otóż okazuje się, że papież Franciszek zmodyfikował paragraf Kodeksu Prawa Kanonicznego, w którym ustalił, że kobiety mogą mieć dostęp do wcześniej przytoczonych posług, oraz że są one udzielane przez akt liturgiczny. Co więcej, zaznaczył, że to, iż kobiety czytają Słowo Boże podczas celebracji liturgicznych nie jest niczym nowym.

W wielu parafiach można spotkać także kobiety służące do mszy, jako ministrantki, czy też jako szafarki Eucharystii. Papież podkreślił także, że dotychczas odbywało się to bez tzw. prawdziwego mandatu instytucjonalnego, w drodze odstępstwa od ustaleń papieża Pawła VI w 1972 roku. Brzmiały one, że dostęp do tych posług będzie zastrzeżony tylko dla mężczyzn.

Tymczasem w świetle odbytych niedawno synodów biskupów papież Franciszek postanowił podjąć ostateczną i oficjalną decyzję w sprawie obecności kobiet przy ołtarzu. Przypomniał także swoje słowa z adhortacji apostolskiej z 2020 r., które brzmiały, że kobiety powinny mieć większy wpływ na organizację oraz wspólnotę kościelną.

Jednak warto podkreślić, że nie oznacza to, iż kobiety będą mogły od teraz przyjmować święcenia kapłańskie. Franciszek przytoczył tutaj słowa św. Jana Pawła II, które przypominają, że kościół nie ma żadnej władzy do udzielania święceń kapłańskich kobietom.

Papież Franciszek o roli kobiety w kościele

Franciszek od zawsze wyrażał swoje ubolewanie nad małą rolą kobiet w kościołach. Jego zdaniem kobiety powinny zdecydowanie bardziej angażować się w życie kościoła oraz jego otoczenie.

Cierpię, gdy widzę w Kościele i w niektórych organizacjach kościelnych, że rola posługi kobiety przesuwa się ku poddaństwu – mówił przed kilkoma laty papież Franciszek, nawiązując do listu apostolskiego o godności i powołaniu kobiety Mulieris dignitatem, wygłoszonego przez Jana Pawła II.

Pozostając przy temacie kościołów pragniemy przypomnieć o w dalszym ciągu obowiązujących w nim obostrzeniach. Całkiem niedawno podawaliśmy także statystyki dotyczące obecności wiernych na mszach świętych. Wszystko znajdziecie >tutaj<.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Powiązane
Quiz, jak wiele pamiętasz ze szkolnych lat
Pytania ze szkoły podstawowej. Ile zostało ci w głowie? Sprawdź, czy odpowiesz na wszystkie pytania