Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Papież wstrząsnął ludzi swoimi słowami. Chodzi o wojnę
Wiktoria Wihan
Wiktoria Wihan 11.03.2024 09:12

Papież wstrząsnął ludzi swoimi słowami. Chodzi o wojnę

Wołodymyr Zełenski, papież Franciszek
Fot. East News/Rex Features, GINTS IVUSKANS

Papież Franciszek regularnie wypowiada się nie tylko o sytuacji Kościoła katolickiego, ale również na tematy dotyczące bieżących wydarzeń na świecie. Po tym, gdy w 2022 roku rozpoczęła się wojna na Ukrainie, duchowny był autorem kilku kontrowersyjnych wypowiedzi, w których sugerował, iż ta powinna poddać się oprawcy. W ostatnim czasie ponowił swoją tezę, że silniejszy jest ten, kto skapituluje, co wywołało powszechne oburzenie. Na słowa papieża zareagował cały świat, w tym również prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. 

Papież Franciszek zszokował swoją wypowiedzią o wojnie w Ukrainie

Inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku. Od tego czasu przywódcy państw na całym świecie wypowiadali się na temat konfliktu, który stanowił eskalację trwającej od 2014 roku wojny. Papież Franciszek, który jest głową Kościoła katolickiego, a także Watykanu, niejednokrotnie publicznie zabierał głos na temat bieżących wydarzeń na Ukrainie. Jego wypowiedzi są jednak od samego początku krytykowane, ze względu na niejednoznaczne stanowisko ws. konfliktu.

Odkąd w 2022 roku rozpoczął się atak na Ukrainę, papież Franciszek kilkukrotnie powtarzał, że modli się za wszystkie ofiary tej wojny. Jednocześnie nie wskazał, że to właśnie Rosja jest za ten konflikt odpowiedzialna. Innym razem dopuścił się szokującej wypowiedzi o “NATO szczekającym u bram Rosji”, co zinterpretowano jako sugestię, iż Zachód jest widziany przez duchownego w roli prowodyra. Tymczasem do listy kontrowersyjnych wypowiedzi Ojca Świętego właśnie doszła kolejna, odnosząca się do kapitulacji. O dziwo papież wcale nie zachęcił do niej Rosji! Te słowa wywołały powszechne oburzenie na całym świecie. Jak odpowiedział na nie prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski?

Słowa papieża Franciszka przyprawiają o dreszcze! Skierował je do Ukrainy Papież Franciszek zachorował. Nowe informacje o jego stanie

Papież zasugerował, że Ukraina powinna się poddać?

W ostatnim czasie papież Franciszek udzielił obszernego wywiadu dziennikarzowi Lorenzo Buccelliemu, który ma w całości zostać opublikowany 20 marca. Jego fragment, który dotyczy wojny na Ukrainie, ukazał się jednak nieco wcześniej i natychmiast wywołał medialną burzę. Podczas rozmowy głowa Kościoła katolickiego została zapytana, czy walczący na Ukrainie powinni wywiesić “białą flagę”. W odpowiedzi papież przyznał, że powszechny symbol poddania się on postrzega zupełnie inaczej:

To jedna z interpretacji. Ale wierzę, że silniejszy jest ten, kto widzi sytuację, kto myśli o ludziach, kto ma odwagę białej flagi, by negocjować – stwierdził duchowny.

Franciszek dodał, że wiele osób pyta go, jakie ma zdanie o konflikcie na Ukrainie. Zdradził, że dla niego najważniejsze jest, aby rządzący brali pod uwagę życie i zdrowie swoich obywateli, w związku z czym powinni podjąć niezbędne środki, by ich chronić. Te słowa zostały jednoczenie zinterpretowane przez świat jako nawoływanie do poddania się, jednak nie agresora, a poszkodowanej Ukrainy.

Negocjacje nigdy nie są kapitulacją. To odwaga, by nie prowadzić kraju do samobójstwa – mówił Franciszek. Jego słowa ukazały się na łamach “Vatican News”.

Projekt bez nazwy - 2024-03-11T082444.315.png
Papież Franciszek. Fot. East News/Rex Features

ZOBACZ TEŻ: Papież jest chory. Watykan potwierdził

Wołodymyr Zełenski ostro odpowiedział na słowa papieża Franciszka

Słowa papieża Franciszka zostały skomentowane na całym świecie. Większość liderów jest zdania, że duchowny nawołuje do kapitulacji nie tę stronę, którą powinien. Co na ten temat sądzi Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, która została zaatakowana w 2022 roku i od tamtego czasu stawia dzielnie opór?

Na Ukrainie było niegdyś wiele białych ścian domów i kościołów, które teraz są spalone i roztrzaskane przez rosyjskie pociski. I to bardzo wymownie mówi o tym, kto musi się zatrzymać, aby wojna się skończyła – zaczął Zełenski na łamach nagrania, które już obiegło media społecznościowe na całym globie.

Przywódca Ukrainy w mocny sposób odpowiedział na słowa papieża, w których ten zaznaczył, że lider powinien mieć na uwadze przede wszystkim życia obywateli:

Ci, którzy chronią życie, wypełniają najbardziej zaszczytną misję, jaka może być możliwa w obliczu tak nieludzkiej inwazji – podkreślił Zełenski.

Prezydent podziękował czynnym żołnierzom, ale również księżom, który służą w szeregach wojska na froncie:

Kiedy 24 lutego rosyjskie zło rozpoczęło tę wojnę, wszyscy Ukraińcy stanęli do obrony. Chrześcijanie, muzułmanie, żydzi — wszyscy. I dziękuję każdemu ukraińskiemu kapelanowi, który jest w armii, w Siłach Obronnych. Oni są na pierwszej linii frontu. Chronią życie i ludzkość. Wspierają nas modlitwą, rozmową i czynami. Tym właśnie jest Kościół – byciem z ludźmi. A nie gdzieś tam, dwa i pół tysiąca kilometrów stąd, wirtualnie pośrednicząc między kimś, kto chce żyć, a kimś, kto chce cię zniszczyć. Dziękuję wszystkim, którzy robią wszystko na Ukrainie i z Ukrainą, aby ratować życie, dziękuję wszystkim, którzy pomagają i którzy są naprawdę blisko nas, poprzez działania i modlitwy – zripostował papieża Wołodymyr Zełenski.

Projekt bez nazwy - 2024-03-11T082305.193.png
Wołodymyr Zełenski. Fot. East News/Pawel Wodzynski