Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Dramatyczny stan papieża Franciszka. Nie przeczytał przemówienia
Wiktoria Wihan
Wiktoria Wihan 16.03.2024 16:41

Dramatyczny stan papieża Franciszka. Nie przeczytał przemówienia

Papież Franciszek
Fot. EastNews/Rex Features

Katolicy na całym świecie pilnie śledzą wieści dotyczące papieża Franciszka. Te w ostatnim czasie nie były zbyt optymistyczne. W przeciągu ostatnich miesięcy duchowny kilka razy mierzył się z różnymi infekcjami, a nawet wylądował w szpitalu. Według najnowszych informacji, które napływają ze Stolicy Apostolskiej, Ojciec Święty nie był w stanie przeczytać swojego przemówienia. Czy wierni mają się czym martwić?

Co się dzieje z papieżem Franciszkiem?

W ostatnim czasie nie brak doniesień o poważnych problemach zdrowotnych 87-letniego papieża Franciszka. Nawet niegroźne infekcje w takim wieku mogą poważnie odbić się na jakości życia duchownego, a także na pełnionych przez niego obowiązkach, dlatego katolicy na całym świecie z niepokojem śledzą informacje o stanie Ojca Świętego. 

W zeszłym roku papież Franciszek przeszedł ostre zapalenie oskrzeli. Później Stolica Apostolska przekazała, że duchowny musiał wycofać się z codziennie aktywności ze względu na rekolekcje. Po upływie zaledwie kilku tygodni cały glob obiegła wiadomość, iż duchowny trafił do szpitala. Na szczęście okazało się, że chodziło tylko o wykonanie dodatkowych badań, ze względu na “stan grypowy” Ojca Świętego. Teraz z kolei dowiadujemy się, że papież nie był w stanie przeczytać przemówienia w trakcie audiencji dla pracowników watykańskiego szpitala pediatrycznego Dzieciątka Jezus. Co dolega duchownemu?

Papież wstrząsnął ludzi swoimi słowami. Chodzi o wojnę Słowa papieża Franciszka przyprawiają o dreszcze! Skierował je do Ukrainy

Czy papież Franciszek myślał o dymisji?

19 marca wierni Kościoła katolickiego będą świętować rocznicę inauguracji pontyfikatu papieża Franciszka. Z tej okazji swoją premierę będzie miała autobiografia duchownego pt. "Life. Moja historia w Historii". Kilka jej fragmentów już ukazało się w prasie, na łamach włoskiego dziennika "Corriere della Sera". Dzięki temu katolicy mogli dowiedzieć się, że gdy Ojciec Święty trafił do szpitala, "niektórzy byli bardziej zainteresowani polityką, prowadzeniem kampanii wyborczej, myśląc prawie o nowym konklawe".

Spokojnie, to ludzkie, nie ma czym się gorszyć. Kiedy papież jest w szpitalu, pojawia się wiele myśli, są też tacy, którzy spekulują dla swoich zysków albo dla zarobku w gazetach – wyznał duchowny.

Papież ujawnił również, że nie myślał jeszcze o dymisji. Mimo nagminnych informacji o pogarszającym się stanie zdrowia Franciszka, zamierza on pełnić swój urząd, dopóki będzie mógł.

Sądzę, że posługa następcy Piotra jest ad vitam, a zatem nie widzę warunków dla rezygnacji. Sprawy zmieniłyby się, gdybym doznał poważnych niedomagań fizycznych i w tym przypadku podpisałem na początku pontyfikatu list z rezygnacją, który jest zdeponowany w Sekretariacie Stanu – podsumował Ojciec Święty.

Projekt bez nazwy (2).png
Papież Franciszek. Fot. East News/Rex Features

ZOBACZ TEŻ: Papież Franciszek zachorował. Nowe informacje o jego stanie

Najnowsze doniesienia o stanie zdrowia papieża Franciszka

Kilka dni temu papież Franciszek pojawił się na audiencji dla pracowników watykańskiego szpitala pediatrycznego Dzieciątka Jezus. Niestety mimo obecności na wydarzeniu, która pozornie mogłaby świadczyć, iż duchowny czuje się już lepiej, ten nie dał rady wypełnić wszystkich swoich obowiązków, m.in. przeczytać przemówienia.

Nie wyzdrowiałem i nie mogę przeczytać przemówienia – oświadczył Ojciec Święty.

Papieża musiał zastąpić ksiądz Filippo Ciampanelli, który już wcześniej pomagał mu podczas wielu innych audiencji. Duchowny wyręczył Ojca Świętego również w piątek 15 marca w Watykanie, podczas uroczystego spotkania Franciszka z wiernymi.

Jeszcze nie w pełni wyzdrowiałem – poinformował zwierzchni Kościoła katolickiego.

Projekt bez nazwy (3).png
Papież Franciszek. Fot. East News/Rex Features