Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > 19 rocznica śmierci Jana Pawła II. Taki był papież Polak
Kacper Kulpicki
Kacper Kulpicki 02.04.2024 09:03

19 rocznica śmierci Jana Pawła II. Taki był papież Polak

Jan Paweł II
Fot. AKPA

Jan Paweł II zmarł 19 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:37. Jego pontyfikat złotymi zgłoskami zapisał się nie tylko w historii Polski, ale także dziejach świata. W telegraficznym skrócie wyszczególniliśmy wiele ważnych momentów z 26-letniej posługi Karola Wojtyły. Jak wyglądały jego ostatnie dni?

Jaki był pontyfikat Jana Pawła II?

Jan Paweł II 16 października 1978 roku przestał być metropolitą krakowskim. Najważniejsi biskupi z całego świata zadecydowali, że pierwszy raz od 450 lat zwierzchnikiem Kościoła Katolickiego zostanie kapłan spoza Włoch. 58-letni Polak przyjął ten wybór z zaszczytem, a do zgromadzonych na placu św. Piotra wiernych wygłosił inauguracyjne przemówienie.

Nie lękajcie się! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi! (...) otwórzcie granice państw, systemy ekonomiczne i polityczne, szerokie obszary kultury, cywilizacji i rozwoju - zachęcił.

Nawiązanie do polityki nie było przypadkowe. Karol Wojtyła w znaczący sposób przyczynił się do upadku komunizmu w Europie. Prezydent USA, Ronald Reagan, po spotkaniu z papieżem przyśpieszył mobilizację zbrojeniową, czym doprowadził Związek Radziecki na skraj upadku. Politolodzy twierdzą, że bez Jana Pawła II obalenie Żelaznej Kurtyny nie obeszłoby się bez rozlewu krwi.

Papież na kartach historii zapisał się też jako zapalony podróżnik. Choć ulubione wypady na narty nie należały do rzadkości, jeszcze częściej z misją wizytował różne, nawet najbardziej egzotyczne kraje. W pierwszy zagraniczny wyjazd udał się na Dominikanę, do Meksyku i na Bahamy, jako ostatnia odwiedzona została Francja w 2004 roku. 

Najwięcej razy w trakcie pontyfikatu przyjeżdżał do ojczyzny. Polska gościła go 9 razy, o dwa mniej Stany Zjednoczone i wspomniana Francja, zaś pięć razy Hiszpania oraz Meksyk.

Papież przyczynił się do pokoju i pojednania w dosłownym znaczeniu tych słów. Zainicjował spotkania na szczycie, rozmawiał z przedstawicielami innych religii na świecie. Jako pierwszy włodarz Watykanu wszedł do kościoła luterańskiego, odwiedził też synagogę i anonimowo przekroczył próg świątyni muzułmańskiej. Wyznawcy islamu mówili o nim jako o człowieku godnym zaufania.

Był pierwszym papieżem od czasów apostolskich, który modlił się w synagodze. W przemówieniach nazywał Żydów braćmi, opowiedział się też stanowczo przeciw ich dyskryminacji. "Braćmi w wierze" nazywał również reprezentantów innych wyznań.

Ojciec Święty doświadczył zamachu na swoje życie. Do zdarzenia doszło 13 maja 1981 roku w Watykanie. Ciężko ranny trafił pod opiekę lekarzy, którzy nie dawali dużych nadziei na jego odratowanie. Na szczęście udało się przywrócić go do życia. Swojemu oprawcy wybaczył. Według niektórych teorii Mehmet Ali Agra miał być wysłańcem służb specjalnych komunistycznej Bułgarii działającej w porozumieniu z innymi krajami bloku wschodniego.

26-letni pontyfikat Jana Pawła II obfitował w wiele innych ważnych wydarzeń. Niestety, w podeszłym wieku zdrowie nie pozwalało mu na intensywną aktywność. Jak wyglądały ostatnie dni papieża?

Dramatyczny stan papieża Franciszka. Nie przeczytał przemówienia

Ostatnie dni i śmierć Jana Pawła II

O problemach zdrowotnych Karola Wojtyły zaczęto wspominać już na początku 2005 roku. W lutym po raz pierwszy oficjalnie ogłoszono, że stwierdzono u niego objawy grypowe. Pod koniec marca jego stan mocno się pogorszył. Wówczas na placu św. Piotra zaczęły gromadzić się tłumy, które po raz ostatni mogły zobaczyć papieża 30 marca.

Dzień później był już umierający. Przez kolejne godziny obserwowano powolny zanik przytomności. Na wyraźne polecenie nie przewieziono go do szpitala. 2 kwietnia tuż przed śmiercią zwrócił się do swoich współpracowników. 

Pozwólcie mi odejść do Pana - wyszeptał.

Chwilę później ponurą wieść o zgonie przedstawiono opinii publicznej. Wierni zgromadzeni w Wiecznym Mieście usłyszeli od arcybiskupa Leonarda Sandri znamienne słowa.

O godzinie 21.37 nasz Ojciec Święty powrócił do domu Ojca - przekazał.

Wówczas nie zabrakło okrzyków "Santo Subito", czyli "święty natychmiast". Jan Paweł II został pośmiertnie beatyfikowany, stało się to 1 maja 2011 roku w czasie pontyfikatu Benedykta XVI. Trzy lata później papież Franciszek kanonizował Polaka.

Jan Paweł II
Jan Paweł II. Fot. KAPiF

Polskie gwiazdy wspominają wizyty u Jana Pawła II

Wspomnienia o Karolu Wojtyle nadal są żywe wśród polskich gwiazd. Niektóre z nich miały okazję poznać papieża osobiście. To doświadczenie wywarło na nich wielkie wrażenie. Alicja Bachleda-Curuś tego zaszczytu dostąpiła dwukrotnie.

Ojciec Święty kochał ludzi, a jego radość ze wspólnego przebywania udzielała się wszystkim. Ale również pamiętam uczucie nostalgii, jak po spotkaniach wracał, sam, do swoich kwater, rzucając na odchodnym “żal was opuszczać”- opowiadała jakiś czas temu w sieci.

Taką okazję miały też m.in. Małgorzata Kożuchowska i Anna Popek. Była gospodyni "Pytania na śniadanie" do dziś pamięta moment, gdy Jan Paweł II spojrzał jej głęboko w oczy.

Miał taki dar, że na tę sekundę kontaktu z drugim człowiekiem koncentrował się na nim zupełnie. Dbał, by kontakt był szczery, był skupiony i uważny. Poczułam wówczas jego niezwykłą dobroć i spokój, jakim emanował. Tak, jakby znając wszystkie nasze tajemnice, grzechy i słabości i tak nas kochał i akceptował - opowiadała na łamach Super Expressu.

A jakie jest Wasze wspomnienie związane z Janem Pawłem II?