Lifestyle.Lelum.pl > Kościół

Kościół

Alicja Janosz
19.04.2024 20:40 Przed laty wygrała "Idola", teraz wyznała, co ją spotkało w kościele. "Tak nie można"

Alicja Janosz zyskała sławę za sprawą pierwszej edycji programu “Idol”, gdzie zdobyła główną wygraną. Wokalistka, która nigdy nie kryła, że wiara jest dla niej ważna, podzieliła się historią, która przydarzyła jej się w kościele. Piosenkarka zdradziła, że było to prawdziwe ziarno gorczycy w czasie jej “pięciu minut”.

Eucharystia
10.02.2024 16:11 Wydano pilne oświadczenie - w Polsce miał miejsce cud?

Na całym świecie odnotowano 130 zjawisk noszących znamiona cudu eucharystycznego. W Polsce mówi się o ośmiu przypadkach, a od pewnego czasu mówiło się, że może dołączy do nich również dziewiąty. Wszystko dotyczy zdarzeń, które wydarzyły się w miejscowości Topola w województwie świętokrzyskim. Już wiemy, jaki jest wynik badań. 

Tysiące ślubów unieważnionych przez Watykan, fot. ANDREAS SOLARO/AFP/East News
07.02.2024 18:06 Tysiące ślubów unieważnionych. Watykan nie bierze jeńców

Dla wierzących katolików przyjmowanie sakramentów jest niezwykle ważnym elementem życia. Szczególnie znaczące są te wyjątkowe, które świętuje się tylko raz w życiu, jak choćby chrzest, ślub, bierzmowanie czy święcenia kapłańskie. Zgodnie z niedawną decyzją Watykanu, wiele osób będzie musiało ponownie przystąpić do części z nich.

Rodzice uczniów z Dąbrowy Górniczej nie chcą, by przystępowały do pierwszej komunii w bazylice, fot. Canva/Avalon_Studio, Getty Images Signature, AGENCJA SE/East News
03.10.2023 14:33 Rodzice mają dość! Dzieci nie idą do komunii. Wszystko przez koszmar, jaki miał miejsce w Dąbrowie Górniczej

Pod koniec września media obiegła informacja o skandalicznych wydarzeniach, do których doszło w jednej z parafii w Dąbrowie Górniczej. Orgia, którą zorganizował ksiądz Tomasz Z., ma swoje konsekwencje nie tylko dla kościoła i miasta, ale także parafian z Bazyliki pw. NMP Anielskiej. 

Ksiądz ostro skrytykował skandal z Dąbrowy Górniczej, fot. Kubos16, CC BY-SA 3.0 PL <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en>, via Wikimedia Commons, Canva/Lunamarina
25.09.2023 20:24 Ksiądz wyznał okropną prawdę o "truciźnie". Wszystko po OKROPNYM występku księży z Dąbrowy Górniczej

W nocy z 30 na 31 sierpnia w Dąbrowie Górniczej do jednego z mieszkań w parafialnej kamienicy wezwano policję. To co mogło wydawać się zwykłą interwencją szybko okazało się głośnym sekssandalem, w który zamieszany jest jeden z księży. 

Kościół
24.01.2023 00:00 Weszła do kościoła i dopuściła się porażającego czynu. Parafia pilnie szuka kobiety, wideo mrozi krew

Kościół nieoczekiwanie stał się miejscem przestępstwa. Polska parafia pilnie poszukuje kobiety, która dopuściła się karygodnego czynu podczas mszy. Kamera zarejestrowała przestępstwo. Niewiarygodna sytuacja miała miejsce w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Suwałkach. Policja poszukuje kobiety, która w miniony czwartek dopuściła się złamania prawa podczas liturgii. Dość szybko okazało się, że całe zajście przebiegło pod samą kamerą — teraz udostępniono nagranie wraz z twarzą sprawczyni.

Kościół
21.01.2023 12:02 Kościół chce luksusowego hotelu nad jeziorem. „Ofiary od wiernych nie wystarczą”, przekazano plan

W miejscowości Rybaki, która znajduje się na Mazurach, ma powstać kolejny w tym turystycznym regionie hotel. W tej inwestycji nie byłoby oczywiście nic dziwnego, gdyby nie fakt, że większościowym udziałowcem całego projektu ma być Kościół, a konkretnie Archidiecezja Warmińska. Skąd ten pomysł? W mediach całą sprawę wyjaśniał arcybiskup Józef Górzyński. Jak taką inwestycję wytłumaczył wiernym?

Kościół
16.01.2023 17:03 Akcja policji w kościele w polskim mieście. Funkcjonariusze podeszli do każdego, mieli ważny powód

W minioną niedzielę, pod koniec wieczornej mszy świętej, w Janowie Podlaskim pod miejscowy kościół podjechali policjanci. Niektórzy wierni mogli się zaniepokoić, ale sytuacja tylko z pozoru wyglądała jak próba schwytania jakiegoś zbiega. W rzeczywistości ustawili się pod drzwiami świątyni po coś innego. Te działania funkcjonariuszy były tak naprawdę częścią większej kampanii, która ma za zadanie uświadamiać społeczeństwo. Akcja ta może uratować wiele żyć.

kościół
15.01.2023 20:54 Mężczyźni wpadli do kościoła i próbowali zakłócić mszę. Mogą spędzić lata w więzieniu

Kościół pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła znajdujący się na warszawskim Ursynowie był ostatnio świadkiem oburzających scen. Wieczorną mszę zakłócili wówczas mężczyźni, którzy niedługo potem zostali złapani przez policjantów. Grozi im kara, nawet odsiadka. Świątynia powinna być miejscem, w którym zawsze panuje spokój i nikomu nic nie zagraża. Przez wspomnianych rozbójników było zgoła inaczej.

kościół
14.01.2023 19:46 46-latek bez wstydu zrobił odrażający czyn w kościele. Sytuacja aż zmroziła mieszkańców, nie dowierzali

Pewien kościół z Radzynia Podlaskiego stał się miejscem przestępstwa. Nie do uwierzenia, czego dopuścił się pewien 46-latek. Relacja miejscowej policji wywołuje zdumienie. Służby w Radzyniu Podlaskim jakiś czas temu przyjęły zgłoszenie o wyjątkowo zuchwałej kradzieży, do jakiej doszło w jednej z parafii. Miejscowi kryminalni szybko zajęli się sprawą, a następnie opisali przebieg ujęcia sprawcy.

episkopat
18.12.2021 21:07 Koszmar w warszawskim kościele. Nie mieści się w głowie, do czego doszło. Wierni przeżyli chwile grozy

Kościół w Warszawie mógł stać się miejscem prawdziwej tragedii. Ławki w świątyni zajęły się ogniem, a dym okopcił ścianę. Na miejsce przybyła straż pożarna. Co było przyczyną tych wydarzeń? W kościele bł. Władysława z Gielniowa na ulicy Przy Bażantarni w Warszawie wybuchł pożar. Leszek Borlik, zastępca dowódcy warszawskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP wyjaśnił okoliczności tego zdarzenia.

kobieta
05.11.2021 23:45 Para kochanków nie szczędziła sobie czułości w kościele. Nagranie trafiło do sieci

Belgijski kościół w miejscowości Bree skąpany jest w świetle obyczajowego skandalu, do którego doszło kilka dni temu. Para kochanków nie szczędziła sobie czułości na ołtarzu, a nagranie z tego zdarzenia trafiło do sieci. Sprawa została zgłoszona na policję i trwają czynności w celu ustalenia, kim byli kochankowie. Takich rzeczy prawdopodobnie kościół jeszcze nie widział. Mężczyzna wszystko nagrał, a następnie udostępnił w sieci. Teraz grozi mu wysoka kara.

kościół
28.10.2021 10:37 Kościół ostrzega wiernych przed Halloween

Kościół ostrzega wiernych przed wydarzeniem hucznie świętowanym 31 października. Okazuje się, że Halloween, które coraz częściej obchodzą Polacy przed dniem Wszystkich Świętych może być bardzo niebezpieczne – tak przynajmniej twierdzą przedstawiciele kościoła i proponują własną alternatywę. Kościół przeciwstawia się szerzącym się w Polsce trendom na uczestniczenie w Halloween. Jak twierdzą przedstawiciele KK, celebrowanie święta pogańskiego jest grzechem i niebezpieczeństwem. W zamian za to duchowni proponują Korowód Wszystkich Świętych.

kościół
10.10.2021 18:47 Odważne sceny w kościele. Arcybiskup przeprasza za nagrany tam teledysk, który oburzył niektórych wiernych

Przed kilkoma dniami na YouTubie opublikowany został teledysk jednego z hiszpańskich artystów – C. Tangany. Utwór zatytułowany „Ateo” (z hiszpańskiego – „ateista”) natychmiast wywołał setki reakcji, sam twórca spotkał się zaś z ogromną krytyką. Wszystko za sprawą miejsca, w którym nagrany został klip. Miejscem akcji stała się bowiem jedna z najbardziej znanych katolickich świątyń – wzniesiona w XIII wieku katedra w Toledo. Do sprawy odniósł się między innymi zwierzchnik lokalnej diecezji.

kościół
07.10.2021 18:45 Wierni będą musieli pisać, ile włożą do koperty. Decyzja zapadła w jednej parafii

Kilka dni temu bardzo głośno zrobiło się o kościele św. Bartłomieja Apostoła w Ciągowicach na śląsku, którego proboszcz stworzył kartki, na których wpiszą kwoty, jakie włożą do kopert podczas kolędy. Co więcej, zdecydował, że odbędzie się ona jeszcze w tym miesiącu. Pomysł ten miał zrodzić się z powodu bardzo słabej sytuacji finansowej, w jakiej miał znaleźć się kościół przez pandemię koronawirusa.

kościół
26.09.2021 11:51 W kościołach w Polsce odbywa się liczenie wiernych

Zgodnie z wydanym przez Episkopat zarządzeniem, 26 września w kościołach całej Polski odbywa się tak zwane „doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych”, oznaczające de facto przeliczanie biorących udział w niedzielnych nabożeństwach, w tym tej części z nich, która przyjmuje komunię. Od wielu lat polski Kościół notuje znaczny spadek liczby uczestników religijnych celebracji. Jak będzie tym razem?

Ilona Łepkowska
17.09.2021 00:11 Porażające, co zrobił księdzu w kościele. Nagranie obiegło sieć, internauci otwierają szeroko oczy

Nagranie przedstawiające brutalną napaść na księdza w Szczecinie wywołało ogromne zamieszanie w sieci. Nic dziwnego, ponieważ duchowny został bardzo mocno zraniony, zaś mienie kościoła zniszczone przez wandala.

22.08.2021 09:17 Ile kosztuje chrzest dziecka? Matka powiedziała, jak dużo musiała zapłacić

Rodzice, którzy decydują się ochrzcić swoje dzieci, często zastanawiają się, jak będą kształtować się opłaty za to wydarzenie. O ile jednak koszty przyjęcia i innych, bezpośrednio powiązanych z nim kwestii, oszacować dość łatwo, o tyle największego zaskoczenia można spodziewać się w kwestii osławionego „co łaska”. Swoją historią – ku przestrodze – podzieliła się w sieci jedna z matek.

10.08.2021 13:48 Kościół może być zdruzgotany. 90 procent Polaków chce zmiany, niebywałe doniesienia

Przeprowadzony na zlecenie Super Expressu sondaż jasno wskazuje, że Polacy zmieniają zdanie na temat finansowania Kościoła jako instytucji. Aż 91% ankietowanych negatywnie oceniło koncepcję dalszego dotowania kościelnych instytucji z budżetu państwa. Czy to koniec rzeczywistości, jaką znamy? Kwoty przeznaczane przez państwo na Fundusz Kościelny rosną z roku na rok, po latach jego istnienia można zaś podawać je w miliardach złotych. Kwestia ta – w połączeniu ze słabnącą pozycją Kościoła w Polsce – przekłada się na opinie Polaków o dalszym finansowaniu tej instytucji.

kościoł
08.07.2021 20:02 Oświadczenie Kościoła ws. szczepień przeciwko COVID-19. Arcybiskup zachęca wiernych

Kościół postanowił zabrać głos w sprawie szczepień przeciwko COVID-19. Przewodniczący KEP arcybiskup Stanisław Gądecki opublikował oficjalne oświadczenie, w którym zachęca wszystkich wiernych do przyjęcia preparatu przeciwko koronawirusowi. Arcybiskup Stanisław Gądecki w imieniu Kościoła zajął stanowisko ws. szczepionek. W opublikowanym komunikacie duchowny podkreśla, że wynalezienie szczepionek to: – […] owoc daru udzielonego człowiekowi przez Boga – czytamy.

13.06.2021 12:11 Ważne zmiany dla wszystkich wiernych. Mogą się zdziwić po wejściu do Kościoła

Od dziś wchodzą w życie ważne zmiany dla wszystkich wiernych. Już od niedzieli w kościołach i innych miejscach kultu limit miejsc, które mogą być zajęte wynosi 50 %. Zatem już dziś w kościele możemy spodziewać się zdecydowanie większej ilości osób niż dotychczas. Sytuacja w Polsce z tygodnia na tydzień ulega zmianie. Sukcesywnie żegnamy kolejne obostrzenia, tym samym przybliżając się do normalności. Od dziś zwiększona została również liczba miejsc, które mogą być zajęte w kościele i innych miejscach kultu.

kościół
29.03.2021 10:45 Zwróciła uwagę księdzu, że nie ma maseczki. Słowa kapłana zdziwiły kobietę

Lekarze wciąż apelują, żeby nosić maseczki i stosować się do zasad dystansu społecznego. Niestety, jak się okazuje, kwestia ich noszenia pozostaje sporna i kontrowersyjna dla wielu osób. Tak było w przypadku kobiety, która uczestniczyła we mszy świętej w Józefowie. Ksiądz był zszokowany jej zachowaniem. Uczestnictwo we mszy świętej z reguły uwarunkowane jest posiadaniem maseczki. Każdy powinien przestrzegać zasad epidemiologicznych i ich nie bagatelizować. Jednak od reguły są wyjątki. Takim przykładem jest parafia w Józefowie, gdzie na jednej z mszy ksiądz oraz wielu wiernych nie mieli na sobie maseczek. Sprawa wywołała oburzenie wśród internautów.

kościół
28.03.2021 21:12 Absurdalna sytuacja w kościele. Podczas transmisji on-line doklejono puste ławki

Podczas transmisji na żywo z mszy świętej kościół św. Małgorzaty w Nowym Sączu został ,,zaopatrzony” w nowe ławki. Problem w tym, że najprawdopodobniej ktoś je tam dokleił. Wideo z transmisji zostało opublikowane na Twitterze i szybko zyskało duży rozgłos. Dziś Niedziela Palmowa, jednak kościół może odwiedzać jedynie garstka osób ze względu na ograniczenia. Nikt nie rozumie, dlaczego podczas transmisji na żywo z mszy św. w Nowym Sączu zostały doklejone puste ławki.

kościół
19.03.2021 12:34 20-latka rozebrała się podczas Mszy św. i opluła księdza. Ludzie w kościele nie mogli uwierzyć własnym oczom

Podczas jednej z Mszy świętych w Bazylice Mariackiej w Krakowie doszło do niecodziennej i bardzo nieprzyjemnej sytuacji. 20-letnia kobieta rozebrała się przed wierzącymi, po czym podeszła do księdza i go opluła. Sprawą zajęła się policja. Ludzie podali, że to nie pierwszy taki wybryk młodej dziewczyny. Do sprawy odniosła się także krakowska Straż Miejska na Facebooku. Sytuacja miała wydarzyć się 17 marca o godzinie 9:00. Na miejscu bezzwłocznie pojawili się funkcjonariusze.

papież
11.01.2021 14:19 Stało się, papież ogłosił przełomową decyzję w sprawie kobiet. Będą mogły pełnić ważną funkcję w kościele

Papież Franciszek ogłosił przełomową, długo wyczekiwaną przez wielu decyzję. Poprzez zmianę zapisu Kodeksu Prawa Kanonicznego postanowił, że kobiety będą miały dostęp do służby Słowa i pomocy przy ołtarzu w formie lektoratu i akolitatu. Dzięki wprowadzonym zmianom świeckie kobiety otrzymały oficjalnie możliwość posługi lektoratu i akolitatu. Ta praktyka była już stosowana w niektórych parafiach, jednak dopiero teraz papież podjął oficjalną decyzję.

monitoring
09.01.2021 16:42 Kościelny monitoring nagrał scenę, która nigdy nie powinna mieć miejsca. Druzgocąca prawda wyszła na jaw

Kościelny monitoring nagrał niecodzienną scenę w jednym z sakralnych budynków. Na nagraniu możemy zobaczyć wydarzenie, które nigdy nie powinno mieć miejsca. Wideo uchwyciło dwóch mężczyzn, którzy dopuścili się kradzieży niewielkiej ilości gotówki oraz puszki z datkami. Do opisywanego zdarzenia doszło w Krakowie. Krakowscy policjanci bardzo szybko i sprawnie uchwycili sprawców. Funkcjonariuszom pomógł monitoring, który zarejestrował całe zajście.

Kościół
18.12.2020 22:17 Pilny apel episkopatu. W święta Polacy mogą spodziewać się zmian w kościele

Kościół walczy o kolejne zmiany dotyczące świąt Bożego Narodzenia. Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski wystosowała apel do kościołów, kaplic, w których byłoby to możliwe, by w miarę możliwości zwiększyć liczbę mszy świętych 25 grudnia, 1 stycznia i 6 stycznia. Uzasadnieniem ma być umożliwienie uczestnictwa większej liczbie wiernych w eucharystiach. 17 grudnia odbyły się obrady online Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, podczas których dyskutowano na wiele tematów, w tym m.in. o próbie podważenia autorytetu Jana Pawła II. Kościół jest przekonany, że podczas świąt takie zachowanie jest niedopuszczalne.

Anna Sieklucka
14.12.2020 10:46 Sytuacja Kościoła w ostatnich latach. Czy instytucja traci wiernych?

Kościół jest instytucją, która ma przyciągać wszystkich wiernych, by wspólnie jednoczyć się w modlitwie. Niestety w ostatnich latach wiele się zmieniło. Nie jest to spowodowane jedynie pandemią koronawirusa, a wpływ ma na to wiele czynników, które związane są bezpośrednio z kościołem i księżmi. Statystyki są bezlitosne. Z badań przeprowadzonych przez Centrum Badania Opinii Społecznej wynika, że kościół traci wiernych, a przy tym swoje wieloletnie poważanie i szacunek. Co jest tego głównym powodem?