Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Wydano pilne oświadczenie - w Polsce miał miejsce cud?
Julia Bogucka
Julia Bogucka 10.02.2024 16:11

Wydano pilne oświadczenie - w Polsce miał miejsce cud?

Eucharystia
CanvaPro

Na całym świecie odnotowano 130 zjawisk noszących znamiona cudu eucharystycznego. W Polsce mówi się o ośmiu przypadkach, a od pewnego czasu mówiło się, że może dołączy do nich również dziewiąty. Wszystko dotyczy zdarzeń, które wydarzyły się w miejscowości Topola w województwie świętokrzyskim. Już wiemy, jaki jest wynik badań. 

Cuda eucharystyczne w Polsce

Na całym świecie odnotowywane są przypadki cudów eucharystycznych. Są to zjawiska uznawane przez kościoły katolicki i prawosławny za nadprzyrodzone i związane są z dogmatem stwierdzającym, że chleb i wino podczas Eucharystii przemieniają się w prawdziwe ciało i krew Jezusa Chrystusa. W skali globalnej potwierdzono 130 zjawisk mieszczących się w kategorii cudu.

ia (4).png
Źródło: CanvaPro

Jeśli chodzi o Polskę, tutaj mamy do czynienia z listą ośmiu zdarzeń, które uważa się za nadprzyrodzone, jednak niektóre źródła podają, że tylko trzy z nich uznawane są za rzeczywiście potwierdzone. Pierwszy z nich wydarzył się w Poznaniu w 1399 roku, kiedy w dzień Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny uboga kobieta wraz z córką wykradła z kościoła trzy hostie. Gdy kobiety kłuły je nożem, z jednej z nich wytrysnęła krew

Kolejny cud odnotowano w 2008 roku w Sokółce. Tam poświęcona hostia upadła księdzu na podłogę podczas udzielania wiernym komunii, a następnie umieszczono ją w specjalnym naczyniu celem rozpuszczenia w odpowiednich warunkach. Po kilku dniach okazało się, że opłatek nie zniknął całkowicie, a na pozostałym fragmencie znajdowała się substancja podobna do krwi. Badania wykazały, że to kawałek mięśnia sercowego w stanie agonii.

Ostatnia opisywana sytuacja odbyła się w Legnicy w dzień Bożego Narodzenia 2013 roku. Okoliczności były podobne jak w Sokółce, tak samo jak efekt. W procesie badań wykazano w hostii ludzki mięsień sercowy.

Przerażająca wizja przyszłości siostry Łucji, wspomniała o Polsce. Trzeba przygotować się na najgorsze Ksiądz miał mnóstwo kochanków. Aż nie chce się wierzyć, jak ich znajdywał. Więcej już nie zgrzeszy

Czy w Topoli wydarzył się cud?

Media obiegła szokująca informacja dotycząca zdarzenia w Topoli, miejscowości w województwie świętokrzyskim. Miało ono miejsce co prawda jeszcze w 2022 roku, jednak nowe okoliczności odkryte w sprawie poruszyły opinię publiczną. W listopadzie na posadzce kościoła odnaleziono leżący komunikant, który prędko przeniesiono do wcześniej wspominanego naczynia — vasculum. Po pewnym czasie zauważono ciemnoczerwoną barwę pokrywającą hostię.

Wiele osób pomyślało od razu, że mamy do czynienia z kolejnym cudem eucharystycznym w Polsce. Po odkryciu biskup kielecki Jan Piotrowski przekazał komunikant do badań i od tego momentu oczekiwano na ich wyniki. W marcu 2023 roku hostia została przetransportowana do Ośrodka Badań Muzealiów, Relikwii i Zdarzeń Eucharystycznych przy Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu.

ZOBACZ TEŻ: Jestem wściekły na babcię. Tylko ten kościół i kościół. Ugięły mi się kolana, jak dowiedziałem się, na kogo przepisała dom

Kielecka kuria wydała komunikat

Kuria kielecka przekazała informacje dotyczące efektów dochodzenia podmiotów badających hostię o ciemnoczerwonym kolorze. Niestety, wynika z nich, że komunikant nie spełnia cech charakterystycznych dla cudu eucharystycznego.

“Zespół specjalistów jednomyślnie stwierdził, że na podstawie uzyskanych danych można wyjaśnić naturalny, tłumaczony mechanizmami przyrodniczymi, charakter pochodzenia dostarczonej do badania czerwonej zmiany barwnej. Wobec tego należy stwierdzić, że wydarzenie w parafii Topola nie miało charakteru nadprzyrodzonego”

- czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez kurię.

ia (3).png
Źródło: CanvaPro

Oznacza to, że nie doszło do kolejnego historycznego wydarzenia dla wiernych Kościoła katolickiego. Warto zwrócić uwagę na fakt, że wiele najbardziej znanych cudów eucharystycznych na świecie odnotowano we Włoszech. Wydarzyły się między innymi w Lanciano, Bolsenie i Orvieto.

Tagi: kościół