Kościół może być zdruzgotany. 90 procent Polaków chce zmiany, niebywałe doniesienia
Przeprowadzony na zlecenie Super Expressu sondaż jasno wskazuje, że Polacy zmieniają zdanie na temat finansowania Kościoła jako instytucji. Aż 91% ankietowanych negatywnie oceniło koncepcję dalszego dotowania kościelnych instytucji z budżetu państwa. Czy to koniec rzeczywistości, jaką znamy?
Kwoty przeznaczane przez państwo na Fundusz Kościelny rosną z roku na rok, po latach jego istnienia można zaś podawać je w miliardach złotych. Kwestia ta – w połączeniu ze słabnącą pozycją Kościoła w Polsce – przekłada się na opinie Polaków o dalszym finansowaniu tej instytucji.
Względy Kościoła (i duchownych) w Polsce
Poza kwestią istnienia Funduszu respondenci zostali również zapytani o przywileje samych księży. Blisko 90% pytanych stwierdziło, że duchowny powinien być traktowany w sposób identyczny jak inni, konkretniej zaś – jak pracownik Kościoła. Tym samym przysługiwałaby mu określona pensja, zaś osławione „co łaska” zyskałoby konkretną cenę.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:
Należy zauważyć, że w obecnych warunkach duchowieństwo płaci dużo mniejsze podatki niż reszta społeczeństwa. Ma to związek z tak zwanym ryczałtem – uiszczana kwota nie zmienia się w momencie zwiększenia zarobków. Dodatkowo, księża zatrudniani są w najróżniejszych instytucjach państwowych – są kapelanami szpitali, jednostek wojskowych i wielu innych.
Jak jednak wskazują przytoczone dane, Polacy mają dość uprzywilejowanej pozycji Kościoła. Już niedługo więc jego sytuacja może się więc diametralnie zmienić.
Źródło: Super Express
Artykuły polecane przez redakcję Lelum:
- Kilka wskazówek, aby wyglądać doskonale na zdjęciach z wakacji
- Opalenizna jak u gwiazd? Znamy na to rewelacyjny sposób
- Nie mieści się w głowie, co Jakimowicz wyprawiał na antenie