Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Papież Franciszek zrywa z wiekowym zwyczajem
Julia Bogucka
Julia Bogucka 02.04.2024 17:50

Papież Franciszek zrywa z wiekowym zwyczajem

papież Franciszek
Fot. Rex Features/East News

Od wieków uroczystość pogrzebowa Ojca Świętego odbywa się całkiem podobnie. Istnieje zbiór praktyk i rytuałów, które niemal zawsze są wykonywane w trakcie ostatniego pożegnania głowy Kościoła. Papież Franciszek ma jednak swoje zdanie i oczekiwania wobec swojego własnego pochówku.

Papież Franciszek jest uznawany za nowoczesnego

Rozpoczął swój pontyfikat w 2013 roku i od tego czasu wielokrotnie pokazał, że ma wyjątkowe podejście do realizowania swojej posługi. Niektóre jego wypowiedzi wzbudzały duże kontrowersje. Jedni mówili, że to dobrze, że papież jest postępowy i idzie z duchem czasu, inni zaś krytykowali go za odchodzenie od tradycji. Jedną z opinii, którą wygłosił Ojciec Święty, jest ta dotycząca rozwodników.

Do tej pory byli oni niejako grupą wykluczoną, na której ciążył grzech niemożliwy do rozgrzeszenia. W adhortacji apostolskiej z 2016 roku papież Franciszek uznał, że rozwodnicy mogą uczestniczyć w sakramentach pojednania i Eucharystii, jeśli "w konkretnym przypadku istnieją ograniczenia, które łagodzą odpowiedzialność i winę".

EN_01602910_0004.jpg
Fot. Rex Features/East News

Inną kontrowersją, którą wywołał Ojciec Święty, było dopuszczenie do aktu błogosławieństwa osoby będące w związkach jednopłciowych. To również spotkało się z dużym oporem ze strony konserwatywnych wiernych, jednak sam papież Franciszek podkreślił, że to nie błogosławieństwo dla danego związku, a dla dwóch osób, które się kochają.

Dramatyczny stan papieża Franciszka. Nie przeczytał przemówienia Papież wstrząsnął ludzi swoimi słowami. Chodzi o wojnę

Tak tradycyjnie wygląda pogrzeb papieża

Jeden z tematów, który jest często poruszany, gdy Ojciec Święty zbliża się do schyłku życia, jest zaplanowanie uroczystości pogrzebowej. Jak wiadomo, śmierci nie da się uniknąć i nawet papież ostatecznie odejdzie na drugą stronę. Istnieją tradycyjne zwyczaje i rytuały, które od pokoleń były realizowane podczas ostatniego pożegnania głowy Kościoła. Najczęściej Ojciec Święty zostaje pochowany w Bazylice św. Piotra, choć nie każdy z nich rzeczywiście tam spoczął.

Podczas uroczystości pogrzebowych odbywają się między innymi czuwania, podczas których ciało papieża nie spoczywa w trumnie, a na katafalku. Następnie ciało jest umieszczane w cyprysowej trumnie symbolizującej nieśmiertelność i wierność. To wtedy rozpoczyna się msza pogrzebowa. Przed umieszczeniem zmarłego Ojca Świętego w grobie, trumna cyprysowa jest jeszcze umieszczana w cynkowej, a następnie orzechowej. Dopiero wtedy ciało jest umieszczane w grobowcu.

ZOBACZ TEŻ: Słowa papieża Franciszka przyprawiają o dreszcze! Skierował je do Ukrainy

Papież Franciszek chce, aby jego pogrzeb wyglądał inaczej

Okazuje się jednak, że i w tej kwestii obecnie urzędujący Ojciec Święty ma inną wolę. Podzielił się nią w wywiadzie przeprowadzonym przez Javiera Martineza-Brocala, który dotyczył pontyfikatu Benedykta XVI i jego pogrzebu. To wtedy papież Franciszek stwierdził, że nie chce, aby jego ciało spoczęło na katafalku. Woli, aby zostało od razu umieszczone w trumnie. Dodatkowo wolałby ograniczyć liczbę czuwań do jednego, zamiast dwóch.

EN_01615598_0061.jpg
Fot. TOMASZ ZUKOWSKI/East News

Papież Franciszek stwierdził, że papieska ceremonia pogrzebowa jest według niego “przeładowana” i sam chce zrezygnować z wymienionych i wielu innych elementów. Zamiast w Bazylice św. Piotra, chce spocząć w Bazylice Matki Bożej Większej, która od lat jest dla niego bardzo ważnym miejscem. Potwierdził również, że lista jego oczekiwań została przyjęta i przygotowana do realizacji, gdy nadejdzie na to czas.