Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Słowa papieża Franciszka przyprawiają o dreszcze! Skierował je do Ukrainy
Martyna Pałka
Martyna Pałka 10.03.2024 11:14

Słowa papieża Franciszka przyprawiają o dreszcze! Skierował je do Ukrainy

Papież Franciszek
fot. Rex Features/East News

Papież Franciszek udzielił ostatniego głośnego wywiadu, w którym wypowiedział się na temat obecnej sytuacji politycznej na świecie. Głowa Kościoła Katolickiego zwróciła się z apelem do Ukrainy i Strefy Gazy, aby mieli odwagę do negocjacji i ratowania swoich ludzi. Internauci są podzieleni.

Papież Franciszek zaskoczył najnowszym wywiadem

Od jakiegoś czasu papież Franciszek nieustannie zaskakuje swoimi wypowiedziami. Jakiś czas temu duchowny podpadł internautom, gdy zachęcił bezdzietne małżeństwa do posiadania dzieci i wyznał, że coraz więcej osób preferuje adopcję zwierzęcia niż starania o potomstwo. Jego słowa miały być narzędziem w walce ze starzejącym się społeczeństwem Włoch.

Teraz głowa Kościoła Katolickiego wypowiedziała się na inny niezwykle istotny temat społeczny. Podczas ostatniego wywiadu dla dziennikarza Lorenzo Buccelliego papież Franciszek zabrał głos na temat wojny w Ukrainie i Strefie Gazy. Duchowny wyznał, jakie widzi rozwiązanie dla walczących.

papież Franciszek 2.jpg
Papież Franciszek zaskoczył najnowszym wywiadem, fot.Rex Features/East News
Wielkie rozstanie chwilę przed startem TzG! Okrutna zemsta i pomówienia Awaria w TVN. Przerwano emisję w takim momencie. Jak mogli?

Papież Franciszek szczerze o wojnie w Ukrainie

Ekskluzywny wywiad ma mieć swoją premierę dopiero 20 marca, ale przedstawiciele agencji Reuters weszli w posiadanie transkrypcji z tej rozmowy. Wynika z niej, że papież Franciszek zareagował na słowa dziennikarza, który zapytał o to, czy walczący z Ukrainy powinni wywiesić “białą flagę”. Ojciec Święty przyznał, że jest to uznawane za symbol poddania się, podczas gdy on widzi to nieco inaczej.

To jedna z interpretacji. Ale wierzę, że silniejszy jest ten, kto widzi sytuację, kto myśli o ludziach, kto ma odwagę białej flagi, by negocjować - powiedział duchowny.

Głowa Kościoła Katolickiego przyznała, że wiele osób prosi go o komentarz w sprawie wojny w Ukrainie. Zdradził, że jego zdaniem rządzący powinni przede wszystkim brać pod uwagę zdrowie i życie swoich obywateli, a w tym celu muszą podjąć odpowiednie środki.

Dziś można prowadzić negocjacje z pomocą międzynarodowych mocarstw. potęg. Słowo "negocjować" to odważne słowo. Kiedy widzisz, że jesteś pokonany, że sprawy nie idą dobrze, musisz mieć odwagę negocjować. Możesz czuć się zawstydzony, ale z iloma ofiarami śmiertelnymi to się skończy? Negocjuj na czas; poszukaj kraju, który może mediować. Dziś, na przykład w wojnie na Ukrainie, jest wielu, którzy chcą mediować. Turcja zaoferowała się do tego. I inni. Nie wstydźcie się negocjować, zanim sytuacja się pogorszy - czytamy słowa papieża opublikowane na łamach “Vatican News”.

papież Franciszek 3.jpg
Papież Franciszek szczerze o wojnie w Ukrainie, fot. Rex Features/East News

ZOBACZ TEŻ: Ksiądz potępił Misia z Krupówek.

Papież Franciszek zachęcił do negocjacji Ukrainę i Strefę Gazy

W dalszej części swojej wypowiedzi papież Franciszek zaznaczył, że poddanie się nie zawsze jest porażką i dowodem na słabość jednej ze stron, ale po prostu troską o życie swoich ludzi. Jednocześnie podkreślił, że poprzez negocjacje nie ma na myśli kapitulacji, ale ustalenie odpowiednich warunków i próbę rozmowy z przeciwnikiem.

Negocjacje nigdy nie są kapitulacją. To odwaga, by nie prowadzić kraju do samobójstwa

Duchowny zdradził też, że jest zaniepokojony sytuacją, która ma miejsce w Strefie Gazy. W przypadku walczących w tym regionie świata również zachęcił do negocjacji, a także wyznał, że wystosował już pismo do Izraela.

Jestem tutaj, kropka. Wysłałem list do Żydów w Izraelu, aby zastanowili się nad tą sytuacją.