Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Zmarła absolutna legenda TVP, Stanisława Ryster. Była twarzą kultowego teleturnieju
Julia Bogucka
Julia Bogucka 04.04.2024 15:13

Zmarła absolutna legenda TVP, Stanisława Ryster. Była twarzą kultowego teleturnieju

Stanisława Ryster
fot. KAPIF; CanvaPro

Zmarła ikona polskiej telewizji. Prezenterka prowadziła jeden z najpopularniejszych teleturniejów. Stanisława Ryster miała 82 lata.

Nie żyje Stanisława Ryster

Informacja o śmierci prezenterki pojawiła się w mediach społecznościowych Mariusza Machnikowskiego, wielokrotnego zwycięzcę prowadzonego przez nią teleturnieju “Wielka Gra”. Te wieści przekazał mu kolega z programu Ryszard Pieniążkiewicz. Wszystko potwierdzili członkowie rodziny Stanisławy Ryster. Kobieta miała 82 lata.

Zmarła Stanisława Ryster. Jeśli ktoś był legendą TVP, to Ona na pewno. Pochwalę się - w jednym z wywiadów powiedziała, że spotkała się niedawno z "jednym ze swoich ulubionych graczy". Potwierdziła mi potem, że to chodziło o mnie - tydzień wcześniej zaprosiłem Ją na kawę…

To udział w tworzeniu teleturnieju emitowanego na antenie TVP przyniósł Stanisławie Ryster ogólnopolską popularność. Była jego prowadzącą od 1975 roku, aż do końca jego produkowania.

Nie żyje finalistka "MasterChefa"! Miała zaledwie 35 lat Łzy leją się po policzkach. Nie żyje uwielbiany aktor. Informację przekazała córka

Stanisława Ryster zasłynęła w polskiej telewizji

To przede wszystkim teleturniej “Wielka Gra” był dla niej kluczem do sukcesu w mediach. Był to pierwszy program tego typu na zagranicznej licencji, który pojawił się w polskiej telewizji. Prezenterka brała udział w jego tworzeniu przez trzy dekady. Uczestnicy odpowiadali na pytania z przeróżnych dziedzin związanych z historią, literaturą i sztuką.

W teleturnieju przez lata wystąpiło wiele osób, a niektóre z nich dołączyły do chlubnego grona wielokrotnych zwycięzców. To między innymi Ryszard Pieniążkiewicz i Mariusz Machnikowski, którzy byli jednymi z pierwszych wiedzących o śmierci kobiety. Program został zdjęty z anteny TVP w 2006 roku. Powodem była niska oglądalność oraz, co zdradziła w wywiadzie z Onetem sama Stanisława Ryster, z powodów politycznych.

Nie pamiętam nazwiska tego prezesa i jakoś nie chcę sobie przypomnieć. Pojawił się, by znieść programy, które powstały za czasów komuny. Nikt mnie nie powiadomił, dowiedziałam się z prasy, która stanęła za mną murem. Bardzo jestem za to wdzięczna. Podobno, gdy rozważano powrót "Wielkiej gry", stwierdzono, że program powinien mieć, cytuję, "więcej energii". Może najlepiej niechby uczestnicy ścigali się w workach, a dopiero później odpowiadali na pytania - mówiła prezenterka.

KAPIF_oryginal_K368523F.jpg
Fot. KAPiF

ZOBACZ TEŻ: Odeszła w Wielkanoc. Nie żyje dziennikarka znana z TVP i “Pytania na śniadanie”

Tak zakończyła się kariera Stanisławy Ryster w telewizji

Pod koniec ubiegłego wieku otrzymała Super Wiktora 1998 za całokształt swojej twórczości, rok później zajęła piąte miejsce w plebiscycie Telekamery. Wraz z zakończeniem emisji teleturnieju “Wielka Gra” prezenterka przestała podejmować się jakichkolwiek medialnych aktywności. Choć otrzymywała dużą liczbę zaproszeń do szeregu telewizyjnych przedsięwzięć, nie zamierzała ich przyjmować. O szczegółach swojej decyzji mówiła dla “Wysokich Obcasów”.

Zrobili mi świństwo, bo ukrywali w tajemnicy do ostatniej chwili, że zdejmują z anteny "Wielką grę". Dowiedziałam się o tym z porannej prasy. To był szczyt chamstwa. Jak zdjęli mój program, to moja noga więcej tam nie postała. I już nie postanie - mówiła Stanisława Ryster.

Mimo gorzkiego pożegnania z telewizją prezenterka została zapamiętana jako niezaprzeczalna legenda. Informację o jej śmierci przekazała również stacja TVP za pośrednictwem mediów społecznościowych.