Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Nie żyje wybitny polski aktor. Smutne wieści w Wielkanoc
Kacper Kulpicki
Kacper Kulpicki 01.04.2024 20:11

Nie żyje wybitny polski aktor. Smutne wieści w Wielkanoc

Mieczysław Grąbka
Fot. KAPiF / Pexels

Świat polskiej kinematografii mimo okresu świątecznego musiał zmierzyć się ze smutną informacją o śmierci znanego aktora. Artysta, którego widzowie kojarzą z kilku filmowych hitów, zmarł tuż przed swoimi urodzinami, 1. kwietnia 2024 roku. Pożegnano go w pięknych słowach.

Zmarł znany polski aktor

Urodził się 12. kwietnia 1950 roku w Krakowie i z tym miastem związał swoją przyszłość. W czasie studiów na tamtejszej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej spełniał się jako wokalista młodzieżowych grup muzycznych. Debiut na scenie zaliczył kilka lat później, świeżo po otrzymaniu dyplomu. Jako pełnoprawny aktor zagrał w “Spotkaniu z Balladą“ - spektaklu Teatru Starego, który szturmem zdobył wówczas krakowską publiczność.

Pod koniec XX wieku oprócz pracy na deskach teatru i planach filmowych zaczął przekazywać swoją wiedzę i umiejętności młodszym kolegom. Był wykładowcą i prodziekanem Wydziału Aktorskiego uczelni, na której kiedyś sam stawiał pierwsze kroki. Fani z trudem przyjęli przykrą wieść o śmierci Mieczysława Grąbki. 

  • Bardzo dobry aktor, szczególnie w rolach charakterystycznych. Szkoda, serio
  • Wierzyć się nie chce, tak bardzo mi żal
  • Przykra wiadomość. Mieciu, dziękujemy z całego serca za wszystko
  • Wyrazy współczucia dla rodziny. Te święta nie będą dla nich miłe - czytamy w mediach społecznościowych.

Z jakich ról znany był zmarły 74-latek?

Koszmar rozegrał się w Wielką Niedzielę! Policja wokół całego domu

Nie żyje Mieczysław Grąbka. Grał m.in. w “Ja Wam pokażę“

Mieczysław Grąbka dobitnie zaznaczył swoją obecność w polskich filmach. Choć nie zawsze reżyserzy zapraszali go do odegrania głównych ról, nawet z drugiego planu potrafił nadać bohaterom niepowtarzalnego charakteru. Świetnie przekonali się o tym widzowie przebojów “Yuma“, “Vinci“ i “Ile waży koń trojański“. Pojawił się także w filmie “Komornik“, a w “Ja Wam pokażę“ zagrał redaktora naczelnego, zwierzchnika Judyty (Grażyna Wolszczak). 

Doświadczenie i mnogość udanych kreacji, które mogli podziwiać także amatorzy sztuk teatralnych, sprawiła że wykłady prowadzone przez artystę cieszyły się sporym zainteresowaniem studentów. To właśnie władze ukochanej Alma Mater przekazały smutną informację o zgonie jako pierwsze. Padły poruszające słowa.

Mieczysław Grąbka
Mieczysław Grąbka. Fot. KAPiF
Mieczysław Grąbka
Mieczysław Grąbka. Fot. KAPiF

Tak pożegnano Mieczysława Grąbkę. “Kochany przez nas wszystkich“

Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie przekazała kondolencje pogrążonej w głębokiej żałobie rodzinie Mieczysława Grąbki. Popularnego aktora pożegnano we wzruszających słowach. Nie ma wątpliwości, że cieszył się uznaniem i szacunkiem wśród wielu tuzów środowiska.

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że dziś rano odszedł wspaniały aktor Narodowego Starego Teatru w Krakowie i kochany przez nas wszystkich pedagog naszej Uczelni - Profesor Mieczysław Grąbka. Odszedł wyjątkowy członek naszej wspólnoty akademickiej - napisano.

W podobnym tonie wypowiedział się także krytyk filmowy, Łukasz Maciejewski. Zwrócił uwagę, że śmierć Mieczysława Grąbki to niepożałowana, a na jego talencie nie od razu całkiem się poznano.

Aktorski Kraków coraz bardziej samotny. Bo przecież w pierwszym czytaniu, myśląc o Krakowie, o Starym Teatrze, wcześniej czy później, obok Treli, Nowickiego, Grałka, Józefczaka, Hudziaka, pojawiał się także i on, Mieczysław Grąbka. (…) Także w kinie, bo przecież późno (za późno), ale odkryło go także kino. (…)  Kino miało rację. Nie było drugiego takiego Grąbki - czytamy.