Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Piotr Zelt zrobił coś takiego dla zmarłego przyjaciela. Ledwo można powstrzymać szloch
Julia Bogucka
Julia Bogucka 25.06.2024 07:00

Piotr Zelt zrobił coś takiego dla zmarłego przyjaciela. Ledwo można powstrzymać szloch

Piotr Zelt
Fot. KAPiF

Muzyk zmarł 9 czerwca w Stanach Zjednoczonych. Jego ciało zostało przetransportowane do Polski i pochowane w Warszawie. W ostatnim pożegnaniu Michała Hochmana wzięło udział wielu jego przyjaciół, między innymi Piotr Zelt. To on zdobył się na poruszający gest.

Michał Hochman nie żyje

Muzyk zmarł 9 czerwca tego roku, o czym poinformowano między innymi na profilu facebookowym Budki Suflera. Michał Hochman działał od lat nastoletnich, rozwijając swoje zainteresowania i umiejętności. Od zawsze interesował się amerykańskimi wpływami muzycznymi, co ukształtowało jego karierę. Od członków kabaretu Cyrulik otrzymał utwór “Konik na biegunach”, który stał się jednym z jego największych hitów.

Odszedł Michał Hochman. Mówiono o nim Ostatni Taki Bard. I słusznie. Radosny, gościnny, kochający muzykę jak mało kto. Był częścią polskiej społeczności na całym świecie. Często zapraszaliśmy Michała na swoje koncerty. Pamiętne zwłaszcza są te w Sali Kongresowej w Warszawie. Często również my korzystaliśmy z Jego gościnności w USA. Był artystą, który nie starał się za wszelką cenę zdobywać serca słuchacza. Do samego końca śpiewał i grał. Jego „Konik na biegunach” to wielopokoleniowy przebój. Żegnaj Michale - napisano na Facebooku.

Kolejna osoba z rodziny królewskiej w szpitalu. Tym razem to Księżniczka Anna Taki widok w środku lasu może nieźle zaskoczyć. Pokazali, jak mieszkają Szczęśni. Lepiej usiądźcie

Odbył się pogrzeb Michała Hochmana

Jako pierwsza o jego śmierci poinformowała Polska Fundacja Muzyczna, którą przez wiele lat wspierał artysta. W poruszających słowach przedstawiciele uhonorowali postać Michała Hochmana, podkreślając jego wpływ na ukształtowanie polskiej kultury.

Odbudowałeś się w nowej rzeczywistości, bo wszędzie się to Tobie udawało, w Lublinie, W Kazimierzu, w Warszawie, za Oceanem…(...) Brutalne oddzielenie Ciebie od coraz większej publiczności w kraju nie wytrąciło Tobie z ręki gitary i Twoja muzyczna pasja również w Ameryce z udziałem przyjaciół mogła trwać i choć w skromnej wersji odnalazłeś w niej mnóstwo pasji i radości - napisano na stronie fundacji.

Wiele lat swojego życia muzyk spędził w Stanach Zjednoczonych, tam też zmarł. Ze względów logistycznych jego ostatnie pożegnanie odbyło się dopiero dziś. Ciało musiało zostać przetransportowane do Polski, zostało bowiem pochowane w Warszawie na cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej. Na uroczystości pojawiło się wielu przyjaciół Michała Hochmana, między innymi Gołda Tencer.

ZOBACZ TEŻ: Ostre słowa Bojarskiej Ferenc do Dobrzyńskiej. Ktoś odważył się powiedzieć prawdę

Piotr Zelt zdobył się na wyjątkowy gest

Sławnego muzyka pożegnał również Piotr Zelt, który także był jego wieloletnim przyjacielem. To on zdobył się na ważny gest, który miał uhonorować pamięć o Michale Hochmanie. Trumna z ciałem zmarłego była transportowana na specjalnym wózku, którym operowało kilka osób. Do tego grona dołączył również aktor. Ten gest przykuł uwagę wielu osób, które odebrały go za swego rodzaju hołd.

KAPIF_oryginal_K1179504F.jpg
Fot. KAPiF

Michał Hochman musiał opuścić Polskę po wydarzeniach z marca 1968 roku ze względu na swoje żydowskie pochodzenie. Muzyk został zmuszony do wyjazdu, a symbolicznym miejscem tych wydarzeń stał się warszawski Dworzec Gdański. Po latach zaczął jednak powracać do kraju i coraz częściej w nim koncertować. Odszedł w Stanach Zjednoczonych w wieku 80 lat.