Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Wojciech Pokora został kobietą przez swoją żonę. Tę jedną rolę długo przeklinał
Wiktoria Wihan
Wiktoria Wihan 13.06.2024 16:52

Wojciech Pokora został kobietą przez swoją żonę. Tę jedną rolę długo przeklinał

wojciech pokora
Fot. kadr z filmu "Poszukiwany, poszukiwana"

Wojciech Pokora zagrał w filmie “Poszukiwany, poszukiwana”, który okazał się jednym z największych hitów polskiej kinematografii w latach 70. Dzięki roli, w której się wcielił, zyskał rozpoznawalność w całym kraju. Sukces miał jednak swoje mroczne strony. Konsekwencje związane z tą kreacją aktorską jeszcze długo kładły się cieniem na jego życiu prywatnym.

Początki kariery Wojciecha Pokory

Wojciech Pokora przyszedł na świat w 1934 roku w Warszawie. Jego rodzice pokładali w nim wielkie nadzieje. Marzyli, że zostanie inżynierem i to właśnie w tym zawodzie zrobi karierę. Początkowo nic nie zapowiadało, że już niedługo rozwinie skrzydła w zupełnie innej dziedzinie. Skończył Technikum Budowy Silników Samolotowych we Wrocławiu, a potem zaczął pracować w FSO na warszawskim Żeraniu. Po godzinach występował w przyzakładowym teatrze — to właśnie tam poczuł przypływ inspiracji. Zdawał do Szkoły Teatralnej, ale tam Aleksander Zelwerowicz powiedział mu, że jest jeszcze zbyt niedoświadczony. 

Pokora nie porzucił marzeń i postanowił zrobić wszystko, by zostać aktorem. Poszedł do Liceum Techniki Teatralnej, gdzie poznał swoją przyszłą żonę Hannę. Jak sam wspominał, od razu poczuł do niej miętę, jednak bez wzajemności. Aby zbliżyć się do ukochanej, zaczął przygotowywać ją do egzaminu do Szkoły Teatralnej. I choć udało mu się to zrobić, grupa kobiety została rozwiązana. I choć ten fakt spowodował, że Hanna nie została aktorką, to właśnie wtedy para zaczęła coraz bardziej się do siebie zbliżać. 

Ewa Kasprzyk o kulach. Tajemnicze słowa aktorki Pilne wieści od księżnej Kate. Pierwszy raz od diagnozy pokazała się publicznie

Małżeństwo Wojciecha Pokory. Kim była jego żona?

Wojciech i Hanna pobrali się potajemnie w 1956 roku. Ich wspólne życie miało wiele wzlotów i upadków, do których przyczyniał się fakt, że ich rodziny nawzajem się nie tolerowały. Mimo to byli bardzo zdeterminowali, by rozwijać swoją relację. Doczekali się dwóch córek, Ani i Magdy. Tamten czas był dla nich bardzo pracowity: oboje dzielili się obowiązkami dotyczącymi wychowania dzieci, a międzyczasie rozwijali własne kariery. 

Pokora rozwijał skrzydła jako aktor. Występował na deskach takich ośrodków kultury jak Teatr Dramatyczny, Teatr Nowy czy teatr Kwadrat. Zdobywał coraz większą popularność. Czym w tym czasie zajmowała się jego żona? Hanna wybrała nieco inną ścieżkę, zrobiła uprawnienia reżysera telewizyjnego i zaczęła pracować jako asystentka Adama Hanuszkiewicza. Przez kolejne lata współpracowała z najpopularniejszymi reżyserami. 

wojciech pokora (4).jpg
Fot. KAPiF
wojciech pokora (3).jpg
Fot. KAPiF

ZOBACZ TEŻ: Agnieszka Szulim w młodzieżowym wydaniu na festiwalu w Warszawie. Jak nastolatka

Wojciech Pokora zagrał kobietę, namówiła go żona

Wojciechowi Pokorze największą popularność przyniosła rola w filmie “Poszukiwany, poszukiwana” z 1972 roku. To właśnie w tej słynnej produkcji artysta wcielił się w postać kobiecą — Marysię. Jak wyznał w późniejszych latach, jeszcze długo później przeklinał tę kreację artystyczną, ponieważ sprawiła ona, że przylgnęła do niego łatka. Obcy ludzie na ulicy, którzy go rozpoznawali, wołali za nim właśnie “Marysia”. Miało to też swoje jasne strony, ponieważ w stanie wojennym fani przepuszczali go w kolejne po benzynę, jednak on i tak czuł się z tym bardzo niekomfortowo. 

Nie można jednak zaprzeczyć, że to była to wyjątkowa rola, która przypieczętowała powodzenie jego kariery. Co ciekawe, to właśnie żona Hanna go do niej namówiła. Reżyser Stanisław Bareja wybrał go do niej, ponieważ uważał, że znakomicie w niej wypadnie. Wybrał jednak czas, gdy artysta właśnie wybierał się z ukochaną na luksusowe wczasy w Bułgarii. Nie chciał rezygnować z wyjazdu, jednak żona przekonała go, by przyjął propozycję. Dała mu nawet swoją perukę, a dodatkowo własnoręcznie wydziergała sukienkę, w której zagrał. To wsparcie i entuzjazm nie było niczym dziwnym, ponieważ małżeństwo zawsze wspierało się zarówno na polu prywatnym, jak i zawodowym. 

wojciech pokora (1).jpg
Fot. kadr z filmu "Poszukiwany, poszukiwana"
wojciech pokora (2).jpg
Fot. kadr z filmu "Poszukiwany, poszukiwana"