Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > To może być cios dla fanów Andrzeja Grabowskiego. "Zły, nieznośny"
Jakub Adamiak
Jakub Adamiak 19.06.2024 06:00

To może być cios dla fanów Andrzeja Grabowskiego. "Zły, nieznośny"

Andrzej Grabowski - EN
Fot. TRICOLORS/East News

Prawda o pracy z Andrzejem Grabowskim na planie kultowego serialu, który pokochała polska publiczność, a mowa oczywiście o "Świecie według Kiepskich" nie należała do najłatwiejszych. Aktor nie był fanem tej formy rozrywki, przez co zdarzały się nieprzyjemne sytuacje.

Ponad dwie dekady "uwięziony" w roli Ferdka

Ferdek Kiepski to postać fikcyjna. Główny bohater sitcomu "Świat według Kiepskich". Od samego początku, czyli od 1999 do 2023 roku w 589 odcinkach wcielał się w słynnego Kiepskiego Andrzej Grabowski. Co ciekawe, Andrzej Galla wygrał casting do tej roli, ale Polsat złożył także propozycję Januszowi Rewińskiemu.

Ferdynand był głową rodziny. Oprócz dwójki dzieci, żony Halinki, która była pielęgniarką, mieszkał z teściową Rozalią. To właśnie jej próbował ukraść rentę i dokuczał z wzajemnością. Był leniwy, nie chciał się przemęczać i podjąć stałej pracy. Jego postać przechodziła wiele zmian w charakterze. Od 2008 roku Kiepski był coraz bardziej bierny, chamski i spoważniał. Rzadziej spożywał "Mocnego Fulla", za to częściej sięgał po wódkę. Również z synem Waldkiem jego stosunki się pogorszyły, co spowodowane było ożenkiem Waldka z Jolasią.

Jak sam przyznał, nie znosił tej roli i bywał na planie opryskliwy dla swoich kolegów i koleżanek.

Przeczytaj koniecznie: Grabowski nie pofatygował się na pogrzeb Marzeny Sztuki. Tak się tłumaczy

Ogromna wpadka w “Kole fortuny”. Uczestniczka chciała zapaść się pod ziemię Kammel ostro o TVN. Nie gryzł się w język

Andrzej Grabowski robił to dla pieniędzy

Andrzej Grabowski w rozmowie z Marcinem Wieczorkiem mówi o tym, że nie był fanem produkcji od samego początku. Otwarcie mówił o tym, że sitcom się nie przyjmie, a on przyjął rolę w związku z tym, że to jego zawód i że zagra te trzy odcinki.

Jednak okazuje się, że "taki głupi serial poszedł dalej" więc grał w nim tylko po to, aby zarobić pieniądze. Po czasie chciał wrócić do ukochanego teatru i skupiać się na produkcjach filmowych:

Może zarobię trochę pieniędzy. To się skończy i będę dalej pracował w teatrze czy w innych propozycjach filmowych. No, a okazało się, że po tych trzech było dziesięć. No to sobie pomyślałem: "to jest mój zawód, a nie hobby". Wobec tego podjąłem się tych następnych dziesięciu, nie bardzo lubiąc tę postać i nie bardzo lubiąc tam grać - mówi Andrzej Grabowski.

Przypomnijmy, że “Świat Według Kiepskich” doczekał się 35 sezonów i był hitem Telewizji Polsat.

KAPIF_1000pix_K167043F.jpg
Fot., KAPIF, Andrzej Grabowski

Grabowski nie do zniesienia na planie serialu

Andrzej Grabowski wcielał się w rolę Ferdynanda Kiepskiego ponad 20 lat. Nic dziwnego, że aktor, który na początku chciał zarobić pieniądze i spełniać w zawodzie na deskach teatru, przyznał się po latach, że "bywał nie do zniesienia".

Jego zachowanie mogło wpływać na pozostałych członków ekipy filmowej:

Prawdopodobnie (…) przy tych pierwszych stu odcinkach byłem nie do zniesienia na planie. Już jak przyjeżdżałem tam i ubierałem te moje dresy, podkoszulki i charakteryzowano mnie tak, jak wyglądałem, to już byłem po prostu zły. (...) Dla makeupistek byłem nieznośny, dla kostiumografek byłem nieznośny, dla kolegów byłem nieznośny, bo ja tego nie bardzo lubiłem. Chciałem się z tego wyrwać. Kierując się zasadą, że to jest mój zawód, a nie hobby, to kontynuowałem - wyznał Andrzej Grabowski.

Andrzeja Grabowskiego spotkamy między innymi na scenie Teatru. im. Słowackiego w Krakowie, ale także w serialowych i filmowych produkcjach.

KAPIF_1000pix_K1188324F.jpg
Fot. KAPIF, Andrzej Grabowski