W związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na terenie 183 polskich miejscowości zmianie ulec musiały dziesiątki dotychczasowych przyzwyczajeń zamieszkujących je ludzi. O życiu w cieniu jednego z największych kryzysów ostatnich lat opowiedział mieszkaniec Kuźnicy, a jednocześnie członek lokalnego klubu sportowego.
Mimo że władze zabroniły dziennikarzom relacjonowania wydarzeń na obszarze objętym stanem wyjątkowym, w mediach społecznościowych co rusz pojawiają się nagrania wykonane w pobliżu polsko-białoruskiej granicy. Na jednym z nich uchwycono kilkuletnią dziewczynkę, która zwraca się z rozpaczliwą prośbą do polskich żołnierzy, zgromadzonych po drugiej stronie zasieków.
Podlaska straż graniczna przekazała informację o kolejnych osobach przybywających na polsko-białoruską granicę. Wśród nich mają znajdować się także żołnierze, którzy „kierują osobami w pobliżu linii granicy”.
Straż graniczna poinformowała o incydencie, do którego doszło w pobliżu granicy polsko-białoruskiej. Na terenie powiatu bialskiego doszło bowiem do zatrzymania ciężarówki przewożącej nielegalnie papierosy o wartości blisko 1,5 miliona złotych.
Przejście graniczne w Kuźnicy od kilku dni skupia uwagę mediów całego świata – wszystko w związku z działaniami Białorusi, która sprowadziła w jej okolice tysiące uchodźców, próbujących przedostać się do Polski. Obecne wydarzenia komentują między innymi osoby zawodowo związane z polskim wojskiem.
Przed kilkoma godzinami polskie media obiegła informacja, jakoby – mimo wielu sprowadzonych na miejsce środków – dwie grupy uchodźców przekroczyły polsko-białoruską granicę. Według informacji Polsat News, mimo zatrzymania lub zawrócenia większości, wciąż trwają poszukiwania kilkudziesięciu osób. Służący na granicy chorąży wyjawił też, co miały ze sobą zatrzymane osoby.
W obliczu pogłębiającego się kryzysu na granicy polsko-białoruskiej unijni urzędnicy – w tym przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen – wezwali do nałożenia kolejnych sankcji na reżim Łukaszenki. Według informacji Agencji Reutera miałyby one objąć około 30 podmiotów, w tym linie lotnicze.
Prezydent Polski Andrzej Duda przebywa obecnie na Słowacji. Tam spotkał się z przedstawicielami rządu tego kraju, by omówić najpilniejsze kwestie. Poruszył też temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Prezydent Duda zapewnił, że wszyscy, którzy potrzebują pomocy od Polski, tę pomoc otrzymują. Dodał też: – Jesteśmy gotowi dostarczyć kolejną pomoc, jeśli reżim białoruski wyrazi na to zgodę. Niestety takiej zgody póki co nie ma.
Napięta sytuacja na polsko-białoruskiej granicy już teraz uważana jest za jeden z najpoważniejszych kryzysów ostatnich lat. Zdziwienie wzbudziło tym samym wczorajsze zachowanie Andrzeja Dudy – nie zdecydował się on bowiem wygłosić orędzia do rodaków. W tej roli zastąpiła go marszałkini Elżbieta Witek. Jedna ze współpracownic prezydenta przekonuje jednak, że podejmuje on wiele różnych działań w sprawie.
W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego zakończyła się narada Andrzeja Dudy ze sztabem kryzysowym, poświęcona napiętej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Wzięli w niej udział premier, ministrowie tak zwanych resortów siłowych, szefowie służb oraz najwyżsi dowódcy wojskowi. Po spotkaniu prezydent wygłosił oświadczenie, w którym zwrócił się między innymi do polityków opozycji.
Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało na Twitterze kolejne nagranie, wykonane w okolicach obozowiska uchodźców w Kuźnicy Białostockiej. Według informacji przekazanych przez telewizję publiczną do zgromadzonych na granicy dołączają funkcjonariusze białoruskich służb.
Policja opublikowała w mediach społecznościowych nagranie, obrazujące aktualną sytuację przy granicy z Białorusią, gdzie przebywają setki uchodźców, próbujących dostać się na teren Polski.
Na obszarze polsko-białoruskiego pogranicza odnaleziono ciało żołnierza z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. O jego śmierci poinformowano za pośrednictwem mediów społecznościowych. Jak podano – nie wykonywał on jednak zadań związanych bezpośrednio z ochroną granicy.
14 października Sejm przyjął rządowy projekt ustawy pozwalającej na zbudowanie zapory na granicy z Białorusią. Projekt został zaakceptowany głosami posłów PiS, Koalicji Polskiej, Konfederacji, Porozumienia oraz Kukiz’15. Na dzisiejszych obradach Sejmu przyjęto projekt ustawy, przez którą na granicy polsko-białoruskiej będzie można zbudować zaporę. Przeciwko projektowi głosowali posłowie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Polski 2050 oraz poseł mniejszości niemieckiej.
Dzisiaj (19 września) po godzinie 17 Straż Graniczna poinformowała o znalezieniu zwłok 3 osób w rejonie przygranicznym z Białorusią. Prokuratura wszczęła postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. To nie pierwsze zwłoki, które znajdują służby patrolujące granicę. W sobotę na wysokości miejscowości Giby znaleziono ciało migranta z Iraku, który zmarł z wychłodzenia, usiłując dostać się do Polski. W pobliżu ciała martwego Irakijczyka znaleziono dwójkę jeszcze żywych osób, które zostały zatrzymane przez policję i zawiezione do szpitala. Śledztwo w sprawie śmierci mężczyzny wszczęła prokuratura w Suwałkach. Policja nabrała wody w usta; nie poinformowała o śmierci mężczyzny, a dziennikarzy kieruje do Prokuratury Rejonowej w Sejnach. Polska Agencja Prasowa dotarła do nieoficjalnych informacji, że migrantów zauważyła grupa miejscowych grzybiarzy.