Bajka

żwirek i muchomorek
13.12.2020 16:45 Żwirek i Muchomorek. Pamiętacie jeszcze ich przygody?

Żwirek i Muchomorek to dwaj bohaterowie z czasów naszego dzieciństwa. Pamiętacie ich przygody na ekranie telewizorów? Dla wielu z nas były niezapomniane, do dzisiaj większość Polaków kojarzy te dwa skrzaty. Serial Bajki z mchu i paproci oglądało każde dziecko od początków lat 70. ubiegłego wieku. Pamiętajcie ich jeszcze? Dwa skrzaty, które pamięta chyba każdy z nas. Ich przygody oglądało tysiące dzieci, kogo woleliście? Chudego jak patyk Żwirka, czy okrągłego Muchomorka? Niezależnie od preferencji, obaj dostarczali nam dużo rozrywki.

bajka
09.12.2020 21:41 Kto oglądał „Proszę słonia”? Jedna z najlepszych bajek czasów PRL

„Proszę słonia” to kultowa bajka z czasów PRL. Polski serial animowany został nakręcony w Warszawie w 1968 roku. 10 lat później powstał również pełnometrażowy film. Bajka „Proszę słonia” opowiada o przygodach chłopca o imieniu Pinio i jego porcelanowego słonia Dominika. Pinio jest bardzo mały, więc rodzice karmią go witaminami. On nie ma ochoty ich zjadać.

reksio
09.12.2020 18:10 Kto oglądał „Reksia”? Każdy dzieciak uwielbiał uroczego bohatera

Reksio to polski serial animowany dla dzieci, który był produkowany w latach 1967-1990. Ta wyjątkowa bajka opowiadała o losach i niesamowitych perypetiach tytułowego psiaka, innych zwierząt, a nawet jego właścicieli. Chyba każdy dzieciak uwielbiał tego uroczego bohatera w łatki. Wiedzieliście, że pierwowzorem była suczka należąca do scenarzysty serialu? Reksio, czyli pies w łatki, którego uwielbiali wszyscy, był bardzo popularną produkcją, jak na tamte czasy. Choć część odcinków była nieco uboższa na przestrzeni lat, a sam pies zmieniał się graficznie, nikomu to wówczas nie przeszkadzało. Łącznie, wyprodukowano 65 odcinków z przygodami Reksia, które trwały zazwyczaj 8–10 minut.

bajka
07.12.2020 18:30 Oglądaliście ”Porwanie Baltazara Gąbki”? Chyba każdy uwielbiał kucharza Bartłomieja i Smoka

Bajka Porwanie Baltazara Gąbki to wspaniały polski serial animowany, który został wyprodukowany w latach siedemdziesiątych na podstawie książki autorstwa Stanisława Pagaczewskiego. Ta produkcja zachwyciła niejedno dziecko! Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nie bał się szpiega z Krainy Deszczowców. Karrramba! Bajka Porwanie Baltazara Gąbki opowiadała historię słynnego badacza, który wyruszył do Krainy Deszczowców, aby badać żaby. Kiedy długo nie wracał, król kazał Smokowi Wawelskiemu oraz nadwornemu kucharzowi Bartoliniemu odnaleźć naukowca, oraz przywieźć go ponownie do Krakowa. Oglądaliście tę bajkę?

pingwin
07.12.2020 16:15 Kto oglądał „Małego Pingwina Pik-Poka”? Nie rozstawał się ze swoim różowym szalikiem na krok

Pingwin Pik-Pok na przełomie lat 80′ i 90′ utulał grzeczne dzieci do snu. Uroczy zwierzak był bohaterem serialu animowanego, który emitowano na dobranoc. Chociaż bajka trwała zaledwie 9 minut, to dzieciaki uwielbiały ją oglądać. Pamiętacie Pingwina Pik-Poka? Jego charakterystycznym elementem był różowy szaliczek. Pik-Pok to bohater serialu animowanego produkcji polskiej, pt.: Mały Pingwin Pik-Pok. Bajka została zrealizowana na podstawie książki Adama Bahdaja, o tym samym tytule. Główny bohater był żądny przygód i za wszelką cenę chciał opuścić Wyspę Śnieżnych Burz. Pamiętacie tę bajkę? Kto z was oglądał?

wilk i zajac
02.12.2020 16:00 Pamiętacie Wilka i Zająca? Niezapomniana bajka, aż łezka się kręci

Bajka o Wilku i Zającu była niegdyś największym hitem telewizyjnym. Pierwszy odcinek przygód tych zwierzaków został wyemitowany już w 1969 roku. Ten przebojowy duet potrafił rozbawić do łez nie tylko najmłodszą publiczność, ale również tą starszą. Wszyscy natychmiast zakochali się w bohaterach! Aż łezka w oku się kręci na samo wspomnienie. Rosyjska kreskówka opowiada o przygodach Wilka, który zawsze próbuje dopaść sympatycznego króliczka. Całe szczęście nigdy mu się to nie udaje, a zwierzaki za każdym razem spotyka zabawna przygoda, która zaskakuje telewidzów.

Bolek i Lolek
30.11.2020 20:15 Oglądaliście ”Bolka i Lolka”? Dzisiejsze kreskówki mają zupełnie inny klimat

Bolek i Lolek to jedna z wielu Polskich bajek, którą ludzie wspominają z uśmiechem na twarzy. Przygody popularnych bohaterów były podziwiane przez ogromną rzeszę fanów. Ludzie uwielbiali pomysły dwóch chłopców, którzy od samego początku zachwycali wszystkich swoimi pomysłami. Dzisiejsze bajki mają już całkowicie inny klimat. Jak wspominacie Bolka i Lolka? Bolek i Lolek jest jedną z najchętniej wspominanych bajek przez Polaków. Jej bohaterami są dwaj niezwykle pomysłowi chłopcy, którzy dzięki swoim ideom rozbawiali publiczność przez wiele lat i robią to do dziś. Dzisiejsze bajki mają całkowicie inny klimat niż omawiana. Jakie wspomnienia wiążesz z Bolkiem i Lolkiem?

Jacek i Agatka
30.11.2020 18:35 Pamiętacie kultową bajkę „Jacek i Agatka”? Każde dziecko oglądało ją przed snem

Bajka Jacek i Agatka to pierwsza dobranocka, jaką emitowała Telewizja Polska w latach 1962–1973. Nic więc dziwnego, że dzisiaj jest uważana za kultową. Dawniej dzieciaki ją uwielbiały, była idealnym zakończeniem dnia, tuż przed snem. Autorką serii była Wanda Chotomska, to właśnie ona wymyśliła pacynki – Jacka i Agatkę. Stworzył je natomiast Adam Kilian. Emisja dobranocki zawsze przypadała na godzinę 19:20. Wtedy wszystkie dzieci zasiadały przed telewizorem, by oglądać dalsze losy ulubionych pacynek.

bajki
25.11.2020 13:31 Pamiętacie kultową bajkę „Zaczarowany ołówek”? W czasach PRL robiła furorę

Bajka pt. Zaczarowany ołówek to prawdziwy klasyk. Ludzie do dzisiaj wspominają ją, jako jedną z najbardziej wciągających produkcji, którą oglądali w dzieciństwie. Dzieci w czasach PRL-u uwielbiały śledzić przygody Piotrusia i jego psa Pimpka. Pamiętacie ją jeszcze? Kiedy bajka Zaczarowany ołówek zniknęła z ekranów telewizyjnych, dzieci nie mogły powstrzymać łez. Do dzisiaj animowany serial uważany jest za jeden z najpopularniejszych w czasach PRL, a ludzie wracają do niego wspomnieniami z najszerszym uśmiechem na twarzach. Jakie wspomnienia wiążecie z Zaczarowanym ołówkiem?

Flinstonowie
25.11.2020 12:20 Oglądaliście Flinstonów? Dziś już nie powstają tak wspaniałe kreskówki

Flinstonowie był to serial opowiadający o losach dwóch rodzin jaskiniowców: Flinstonów oraz Rubble’ów. Amerykańska produkcja potrafiła rozbawić swoich widzów do łez! Pierwszy odcinek został wyemitowany 30 września 1960 roku! Wiedzieliście o tym? Niestety, dziś już nie ma tak wspaniałych kreskówek. Tęsknimy za nimi! Flinstonowie pierwotnie w Polsce grani byli pod tytułem Między nami jaskiniowcami. Akcja animowanego serialu toczyła się w prehistorycznym mieście o nazwie Skalisko. Głównym bohaterem był przede wszystkim nerwowy Fred. Losy rodzin jaskiniowców były niezwykle zabawne!

krecik
18.11.2020 19:30 Pamiętacie bajkę „Krecik”? Mały zwierzak zdobył serca tysięcy dzieciaków

Krecik to bajka uwielbiana przez tysiące dzieciaków w Polsce. Seria filmów powstała w 1957 roku i została stworzona przez Zdenka Milera. Bajka z założenia miała mieć charakter edukacyjny. Kiedy tylko pojawiła się na ekranie, wszyscy ją pokochali. Oglądaliście Krecika? Krecik powstał w Czechosłowacji, a bohaterem bajki był tytułowy zwierzak. Przez wiele lat bawił i uczył tysiące dzieciaków. Pamiętacie go? Kto z was oglądał, a może wciąż czasem ma okazję zobaczyć Krecika?

bajka
16.11.2020 20:15 Pamiętacie „Pomysłowego Wnuczka”? Zaradny chłopiec zawsze pomagał dziadkowi

Bajka Pomysłowy wnuczek, emitowana w latach 1984-1988, była niegdyś prawdziwym hitem telewizyjnym, uwielbianym przez niemalże wszystkie dzieci. O przygodach chłopca z milionem niezwykłych pomysłów, który pomagał swojemu dziadkowi, pamięta jednak niewielu. Czy jesteście w gronie osób, które z łezką w oku wspominają ten serial? Bajka Pomysłowy wnuczek, nakręcona została w kultowym warszawskim Studiu Miniatur Filmowych. Wiedzieliście, że była to kontynuacja serialu animowanego z lat 70. – Pomysłowy Dobromir? Na przestrzeni czterech lat, wyprodukowanych zostało zaledwie 10 odcinków, choć wielu pamięta, jakby ich było co najmniej sto. Powtórki można było bowiem oglądać w nieskończoność!

Gąska Balbinka
15.11.2020 18:35 ”Cześć, Balbina”. Pamiętacie przygody gąski?

Bajka Różne przygody Gąski Balbinki była jedną z pierwszych polskich dobranocek. Pokochały ją dzieci w całej Polsce i gromadziły się przed telewizorami, by towarzyszyć tytułowej bohaterce w niesamowitych codziennych przygodach. Kto pamięta tę nieanimowaną historyjkę? To prawdziwy klasyk dziecińswa. Bajka Różne przygody Gąski Balbinki była emitowana w telewizji polskiej w latach 50 i 60 i składała się z kilkunastu nieruchomych obrazków. Pamiętacie jeszcze te czasy, kiedy wspólnie oglądało się dobranocki? Podzielcie się z nami opowieściami z dzieciństwa.

pszczółka maja
21.09.2020 17:08 Pamiętacie ”Pszczółkę Maję”? Polskie dzieci mogą oglądać ją od ponad 40 lat

Pszczółka Maja gości na ekranach polskich telewizorów od ponad 40 lat. W tym czasie udało jej się zaskarbić sympatię wielu Polaków. Do dziś ludzie z wielką przyjemnością wracają pamięcią do wspomnień związanych z sympatyczną pszczółką i jej przyjaciółmi. W dzisiejszych czasach dzieci również bardzo chętnie oglądają Maję. A jak ty, wspominasz tę bajkę?Pszczółka Maja w Polskich domach pojawia się równie często co jeszcze przed laty. Rodzice bardzo chętnie pokazują swoim pociechom bajkę, która towarzyszyła im w czasach dzieciństwa. W Polsce bardzo pozytywnie kojarzy się także piosenka Zbigniewa Wodeckiego, która zaprasza do oglądania przygód pszczółki i jej przyjaciół.

O czym szumią wierzby kadr
26.08.2020 10:08 Pamiętacie bajkę „O czym szumią wierzby?” ? Kiedyś każdy ją oglądał

O czym szumią wierzby to bajka, którą kiedyś oglądali wszyscy. Znana i lubiana bajka sprzed lat to nie tylko akcja, ale przede wszystkim posiada cały wachlarz prezentowanych wartości. Oglądają ją nie tylko dzieci, ale także dorośli. Jest to jedna z wielu bajek, które bawią i uczą. Warto do niej czasami wracać.Bajka ma czterech głównych bohaterów: Kreta, Szczurka Wodnego, Borsuka i Ropucha. Każdy z bohaterów jest bardzo charyzmatyczny i ciekawy. Przedstawione w bardzo realistyczny sposób zwierzątka mogłyby być porównane do niektórych ludzi. Serdecznie polecamy powroty do tego typu bajek.

bajka
20.06.2020 00:41 Pamiętacie Wróbla Ćwirka? Jedna z najlepszych starych bajek

Bajka Przygód kilka Wróbla Ćwirka to animowany serial dla dzieci. Zawsze emitowano go jako dobranockę. Wróbelek Ćwirek został stworzony w latach 1983-1989. Powstał w łódzkim Se-ma-forze. Bajka trwała jedynie 10 minut, a i tak każdego wieczora przyciągała przed telewizory wszystkie dzieci. Nakręcono jedynie 39 odcinków.W bajce poznajemy sympatycznego wróbelka Ćwirka i jego przygody. Wróbelek mieszka w bocianim gnieździe. Raz udaje się na wyprawę do miasta. W swoim życiu poznaje inne ptaki i zwierzęta. Dzieci uwielbiały oglądać jego przygody na ekranie. Pamiętacie tę bajkę?

bajka
09.06.2020 18:26 Pamiętacie „Wilka i Zająca”? Komu zawsze kibicowaliście?

Wilk i Zając przestał być emitowany 1987 roku, ale do kreskówki powrócono sześć lat później. Chodzą słuchy, że w 2019 roku studio Sojuzmultfilm zapowiedziało powstanie kolejnych odcinków, z okazji 50-lecia serialu. Premiera rzekomo miała odbyć się wiosną 2020 roku. Wilk i Zając miał zostać wyemitowany w 26 odcinkach. Będziecie oglądać, jeśli plotki okażą się prawdą? Wilk i Zając to wspaniała bajka, która niegdyś była prawdziwym hitem wśród najmłodszych. W 1969 roku został wyemitowany pierwszy odcinek radzieckiego, a później rosyjskiego serialu. Kreskówka opowiadająca o przygodach Wilka, który próbuje złapać puszystego zajączka, potrafiła rozbawić dzieciaki do łez! A Wy komu kibicowaliście?

bajka
08.06.2020 10:07 Pamiętacie „Wędrówki Pyzy”? Uśmiechniętą dziewczynkę kochały wszystkie dzieciaki

Bajka Wędrówki Pyzy to produkcja, która pojawiła się w telewizji pod koniec lat 70′. Dzieciaki uwielbiały ten serial animowany, który opowiadał o przygodach małej dziewczynki. Główna bohaterka w rzeczywistości była pyzą ulepioną przez wiejską gospodynię!Bajka Wędrówki Pyzy powstała na podstawie książki Hanny Januszewskiej. Mała Pyza została ulepiona przez gospodynię i miała zostać zjedzona przez gospodarzy, jednak udało jej się ukradkiem wymknąć. Dziewczynka schowała się za meblami, czekając na odpowiedni moment, aby uciec. Kiedy w końcu udaje jej się wydostać z izby, błądzi po okolicy, poznając przyjaciół i zwiedzając nowe miejsca. Serial był pierwszą bajką, emitowaną przez Telewizję Polsat na początku lat 90′. Oglądaliście Wędrówki Pyzy?

imiona
19.05.2020 19:33 Czytaliście bajkę o wróbelku Elemelku? Od razu przypomina się dzieciństwo

Dzieciństwo to z reguły wspaniałe wspomnienia, do których każdy chętnie wraca. Beztroska, zabawy, brak problemów – czego chcieć więcej? A kiedyś tak pragnęliśmy być dorośli… Dzisiaj wspominamy kultową czytankę O wróbelku Elemelku. Jeżeli się z nią nie zetknęliście, macie możliwość nadrobić, czytając Waszym pociechom. Z pewnością będą nią oczarowani. Ta bajka to hit. A Wy, jakie książki z dzieciństwa polecacie?Bajka O wróbelku Elemelku Hanny Łochockiej to kiedyś hit i ulubiona czytanka wszystkich dzieci. Nawet rodzicom czytało się to wyjątkowo przyjemnie i lekko. Napisana wierszykiem, rymowana i z ciekawymi przygodami wszystkim sprawiała dużo radości. Czytaliście tę książkę? Macie ochotę wrócić do niej pamięcią?

bajki
16.02.2020 16:43 „Kulfon, Kulfon, co z ciebie wyrośnie?” Pamiętacie kultowych Kulfona i Żabę Monikę?

Uwielbiamy stare bajki i nostalgię z nimi związaną. Niektóre z nich zapadły nam w pamięć bardziej niż inne, a do najpopularniejszych programów z pewnością należą przygody Kulfona i Moniki, czyli Ciuchcia. Piosenki z programu do dziś brzmią nam w głowach! Najbardziej popularną z pewnością jest Kulfon, Kulfon, co z ciebie wyrośnie?… Pamiętacie, jak to dalej szło?Bajki z dawnych lat były naprawdę wspaniałe! Zupełnie inne niż te dzisiejsze, dzieci w tych czasach na pewno miałyby problem z przestawieniem się na taką formę rozrywki. Pamiętacie Kulfona i Żabę Monikę? Te dwie urocze postacie na zawsze wpisały się do naszej popkultury!