Lifestyle.Lelum.pl > Programy > Żwirek i Muchomorek. Pamiętacie jeszcze ich przygody?
Natalia Andrejuk
Natalia Andrejuk 13.12.2020 16:45

Żwirek i Muchomorek. Pamiętacie jeszcze ich przygody?

żwirek i muchomorek
Fot. Kadr z serialu animowanego Bajki z mchu i paproci

Żwirek i Muchomorek to dwaj bohaterowie z czasów naszego dzieciństwa. Pamiętacie ich przygody na ekranie telewizorów? Dla wielu z nas były niezapomniane, do dzisiaj większość Polaków kojarzy te dwa skrzaty. Serial Bajki z mchu i paproci oglądało każde dziecko od początków lat 70. ubiegłego wieku. Pamiętajcie ich jeszcze?

Dwa skrzaty, które pamięta chyba każdy z nas. Ich przygody oglądało tysiące dzieci, kogo woleliście? Chudego jak patyk Żwirka, czy okrągłego Muchomorka? Niezależnie od preferencji, obaj dostarczali nam dużo rozrywki.

Żwirek i Muchomorek — bohaterowie dzieciństwa

Te dwa białe skrzaty w śmiesznych czapeczkach były głównymi bohaterami serialu animowanego dla dzieci Bajki z mchu i paproci. Autorem literackiego pierwowzoru był Václav Čtvrtek. Produkcja bajki była czechosłowacka, a swoją pierwszą premierę w Polsce miała jesienią 1970 roku.

W Polsce serial doczekał się aż dwóch wersji z dubbingiem. Pierwsza, wspomniana już wyżej, pojawiła się pod koniec 1970 roku. Natomiast druga premiera odbyła się w 2009 roku. Bajki z mchu i paproci były emitowane na antenie TVP 1, a później także na TVP ABC, która skierowana jest do najmłodszych odbiorców.

Bajki z mchu i paproci

Pierwsza wersja polska została opracowana przez Studio Opracowań Filmów Oddział w Łodzi. Jej premiera odbyła się w Telewizji Polskiej. W polskiej wersji językowej Żwirkowi głosu użyczył Zygmunt Zintel, a Muchomorkowi Włodzimierz Skoczylas. Reżyserem dubbingu był Mirosław Bartoszek, natomiast narratorką Barbara Wałkówna.

Wersją z 200 roku zajęło się Studio Publishing, wtedy reżyserem serialu został Tomasz Grochoczyński. Tłumaczeniem zajął się niejaki Gorazd Wojciechowski, natomiast dialogi skomponowała Anna Wolicka.

Głównym bohaterom oraz narratorowi głosów użyczyli: Katarzyna Tatarak (narrator), Mieczysław Morański (Żwirek) oraz Krzysztof Krupiński (Muchomorek). Do całości muzykę skomponował Martin Zeman.

Odcinki nie trwały długo, bo zaledwie 8 minut. Seria doczekała się wydania na kasety VHS oraz płytach VCD i DVD.

Pamiętacie jeszcze coś z ich niezapomnianych przygód? Niejednokrotnie mogliśmy w nich uczestniczyć z naszymi ulubionymi bohaterami. Można sobie przypomnieć czasy swojej młodości.

Źródło: wikipedia.org

Powiązane
Olgierd Łukaszewicz
Rozpoznasz te gwiazdy PRL po oczach? Numer 4 to wyzwanie dla każdego