Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Papież Franciszek "zawiesza obowiązki"! Watykan potwierdza
Anna Borkowska
Anna Borkowska 18.02.2024 14:16

Papież Franciszek "zawiesza obowiązki"! Watykan potwierdza

Papież Franciszek "zawiesza obowiązki"! Watykan potwierdza. Co się dzieje?
Papież Franciszek "zawiesza obowiązki"! Watykan potwierdza. Co się dzieje?, Fot. Maria Grazia Picciarella/Shutterstock/Rex Features/East News Czytaj więcej: https://lelum.pl/papiez-franciszek-zawiesza-obowiazki-watykan-potwierdza-ab-abo-180224?mrfhud=true

Sensacyjne wieści napłynęły do nas właśnie z Watykanu. Papież Franciszek zaskoczył świat ogłaszając “zawieszenie wszystkich swoich codziennych obowiązków”, łącznie z audiencją generalną. Co takiego się stało?

Wstrząsające wieści z Watykanu

Ta wieść wstrząsnęła całym światem. Papież Franciszek oficjalnie zawiesił wszystkie swoje obowiązki. Watykan właśnie potwierdził, że Ojciec Święty zamierza na jakiś czas ograniczyć swoją aktywność. Papież Franciszek osobiście wygłosił już oświadczenie w tej sprawie. Choć wiele spekulacji pojawiło się na temat zdrowia papieża lub możliwej abdykacji, okazało się, że przyczyna jest zupełnie inna.

Papież Franciszek, fot. ANDREAS SOLAROAFPEast News.jpg
fot. Andreas Solaroafpe, East News

Zatem co takiego wydarzyło się właśnie w Watykanie, że papież tak nagle zawiesił wykonywanie wszystkich obowiązków?

Historyczny moment. Papież Franciszek zmienił zapisy dot. roli kobiet w kościele Kościół wprowadza ważne zmiany dotyczące pogrzebów. Zatwierdził je papież Franciszek

Papież Franciszek skończy w tym roku 88 lat

Papież Franciszek dożył już sędziwego wieku. W grudniu 2024 roku będzie obchodził swoje 88. urodziny. Ostatnio stan zdrowia Ojca Świętego był tematem licznych doniesień z Watykanu. W mediach pojawiły się jakiś czas temu informacje o tym, że papież zmaga się z ostrym zapaleniem oskrzeli, co spowodowało jego nieobecność podczas modlitwy Anioł Pański.

Papież Franciszek
fot. REUTERS/Vatican Media/Simone Risoluti

Następnie papież powrócił do swoich zwyczajów po poprawie samopoczucia. Jednak niedawno, w wywiadzie dla meksykańskiej telewizji, Franciszek wypowiedział przykre słowa. Okazuje się, że myśli już o swojej śmierci, a nawet wyznał, że już... naszykował swój przyszły grób. Nic dziwnego, że najnowsze doniesienia tak bardzo zaniepokoiły cały świat.

Biorąc pod uwagę ostatnie problemy ze zdrowiem papieża, to naturalne, że wierni dosłownie zamarli na wieść o jego zawieszeniu obowiązków. Co takiego stało się w Watykanie? Wyjaśniamy.

Watykan oficjalnie potwierdza wieści o zawieszeniu obowiązków

Watykan oficjalnie potwierdził, że Ojciec Święty planuje na jakiś czas ograniczyć swoją codzienną aktywność, zawieszając wszystkie swoje obowiązki. Okazało się jednak, że przyczyna tej decyzji jest zupełnie inna niż przypuszczano!

Papież Franciszek zdecydował zawiesić swoje codzienne obowiązki do 23 lutego z powodu rekolekcji, na których chce się teraz całkowicie skoncentrować. Zachęca również hierarchów z Kurii Rzymskiej, aby oni również porzucili swoje zawodowe obowiązki i oddali się modlitwie.

Warto przypomnieć, że rekolekcje rozpoczęły się dzisiaj, 18 lutego, co oznacza, że papież nie będzie uczestniczył nawet w środowej audiencji generalnej. 

Krótko przed rozpoczęciem rekolekcji papież opublikował przedmowę do książki brytyjskiego dziennikarza katolickiego Austena Ivereigh "Najpierw należeć do Boga". W swoim tekście podkreślił bardzo istotne słowa mówiące o tym, że czasami konieczne jest wycofanie się z codziennego zgiełku, aby skupić się na refleksji i modlitwie.

"Ale rekolekcje chrześcijańskie bardzo różnią od wakacji w stylu 'wellness'. W centrum uwagi nie jesteśmy my, ale Bóg" - podkreślił Franciszek.

Wierni na całym świecie na pewno odetchną z ulgą, gdy dowiedzą się, jaki był prawdziwy powód jego wycofania z życia publicznego.

Nawet papież Franciszek opowiada się za osobami LGBT, nawołując do miłości i szacunku. "Wszyscy jesteśmy dziećmi bożymi"
wtv
wtv.pl
Spotkanie z papieżem Franciszkiem było bardzo ważnym elementem walki osób LGBT+ z sytuacją w Kościele. Nieheteronormatywni katolicy czują się w Kościele niechciani i pogardzani. Mara Grassi, przedstawicielka organizacji, która spotkała się 17 września z papieżem, wręczyła mu raport dotyczący postawy duchownych wobec osób, które zdecydowały się na coming out. Franciszek otrzymał również list, w którym rodzice nieheteronormatywnych dzieci opisywali, w jaki sposób, wbrew nauce Kościoła, nauczyli się je akceptować. Grassi podarowała papieżowi również tęczową koszulkę z napisem "W miłości nie ma strachu".- Spojrzał na nią i się uśmiechnął - mówiła po spotkaniu. - Spotkanie to był moment niezwykłej harmonii, która nie zostanie zapomniana.Na koniec papież zwrócił się do wizytujących:- Kochajcie swoje dzieci, takimi jakie są, ponieważ są one dziećmi Bożymi.- Mamy teraz nowe spojrzenie, które pozwoliło nam ujrzeć w nich piękno i miłość Boga - skomentowała Grassi.
Czytaj dalej
Kościół wprowadza ważne zmiany dotyczące pogrzebów. Zatwierdził je papież Franciszek
Pogrzeb
Watykańska Dykasteria Nauki Wiary ogłosiła we wtorek ważne zmiany dotyczące pochówku zmarłych. Dokument określający nowe postanowienia został zatwierdzony przez papieża Franciszka oraz prefekta dykasterii kardynała Victora Manuela Fernandeza.
Czytaj dalej