Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Nie żyje wybitny artysta. Bez niego kabaret wyglądałby zupełnie inaczej
Julia Bogucka
Julia Bogucka 23.03.2024 15:17

Nie żyje wybitny artysta. Bez niego kabaret wyglądałby zupełnie inaczej

Leszek Długosz
Fot. AKPA, CanvaPro

Po długiej walce z nowotworem zmarł Leszek Długosz, współtwórca kabaretu “Piwnica pod Baranami”. Grupa, z którą mężczyzna był związany ponad pół wieku, poinformowała o jego śmierci poprzez media społecznościowe. Aktor miał 82 lata.

Nie żyje Leszek Długosz

Do śmierci kompozytora doszło w sobotę 23 marca. Mężczyzna zmarł we własnym domu w Krakowie. Pierwsza informacja na ten temat pojawiła się na profilu facebookowym “Piwnicy pod Baranami”, następnie potwierdziła ją Polska Agencja Prasowa. Leszek Długosz odszedł po walce z nowotworem w wieku 82 lat.

Leszek Długosz związał się z grupą kabaretową w 1965 roku. Jako absolwent polonistyki pisał też wiersze, co zaowocowało wydaniem kilkunastu tomików poezji. Pierwszy z nich ujrzał światło dzienne w 1973 roku. Po zakończeniu współpracy z formacją “Piwnica pod Baranami” artysta wyjechał do Francji, gdzie rozwijał swoje talenty.

Nie żyje uwielbiany aktor. Grał m.in w "Łowcy androidów" czy "Na noże" Nie żyje gwiazdor kina. Grał m.in. w "Mad Maxie" i "Niebezpiecznej grze"

Poeta zdobył wiele osiągnięć

Stypendium artystyczne realizowane za granicą pozwoliło Długoszowi na wyprodukowanie i wydanie płyty muzycznej w języku francuskim. Jego recitale muzyczne odbywały się w całym kraju oraz poza nim, między innymi w Austrii, Belgii czy Czechosłowacji. Kompozytor zrealizował utwory między innymi do spektaklu “Kurhanek Maryli” w reżyserii Ewy Lassek.

Kolejną dziedziną twórczości Leszka Długosza było pisanie felietonów. Artysta tworzył je dla “Czasu krakowskiego” i “Rzeczpospolitej”. Karierę medialną rozwijał również w telewizji za pośrednictwem cyklu poświęconego poezji zatytułowanego “Literatura według Długosza”. Program emitowany był w TVP i realizowany we współpracy z Krzysztofem Magowskim. W Radiu Kraków z kolei powstawała audycja Leszka Długosza “Przyjemności niedzieli”.

ZOBACZ TEŻ: Już nigdy go nie usłyszymy. Nie żyje wybitny człowiek. Był ikoną i mentorem

Leszek Długosz angażował się w sprawy Krakowa

Artysta w 2009 roku dołączył do Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK), był również stałym współpracownikiem miesięcznika wydawanego w tym mieście o nazwie “Wpis”. Każdy egzemplarz rozpoczynał wiersz autorstwa Leszka Długosza. Za swoją działalność artystyczną został odznaczony wieloma nagrodami, takimi jak Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” czy Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt swojej twórczości.

dlugosz3.jpg
Fot. AKPA

Do najsłynniejszych utworów skomponowanych przez artystę należą między innymi “Dzień w kolorze śliwkowym”, “Ja chciałbym być poetą” oraz “Pod Baranami też już dzisiaj inny czas”. Leszek Długosz wydał dziesięć płyt i wydał dwadzieścia publikacji poetyckich. W 2013 roku opublikował swoje wspomnienia z czasów działalności w kabarecie “Piwnica pod Baranami”.