Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Nie żyje wybitny artysta. Wpłynął na całą branżę
Sara Karmańska
Sara Karmańska 17.03.2024 11:21

Nie żyje wybitny artysta. Wpłynął na całą branżę

Ernest Bryll
fot. KAPiF

Media obiegła smutna wiadomość o śmierci wybitnego artysty. Przykre wieści przekazało stowarzyszenie RWE im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Znany literat miał 89 lat. 

Nie żyje wybitny artysta

Nie żyje wybitna postać polskiej literatury, Ernest Bryll. Mężczyzna zadebiutował w 1958 roku, gdy opublikował utwór „Wigilie wariata”. Sławę przyniósł mu jednak dopiero tomik „Twarz nieodsłonięta”, który miał swoją premierę pięć lat później. Informację o śmierci Ernesta Brylla przekazano za pośrednictwem mediów społecznościowych. Artysta zaledwie 1 marca świętował swoje 89. urodziny.

Żegnamy wybitnego poetę, wielkiego pisarza – czytamy w poście Stowarzyszenia RWE im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Nie żyje gwiazda m.in. "Poszukiwany poszukiwana". Maria Chwalibóg odeszła Te słowa wyciskają łzy. Piotr Gąsowski wspomniał zmarłego przyjaciela

Nie żyje Ernest Bryll

Zmarły Ernest Bryll miał także ogromny wpływ na polską scenę muzyczną. To właśnie on stworzył teksty do wielu utworów, które zapisały się w historii polskiej muzyki. Literat jest odpowiedzialny między innymi za słowa do takich piosenek jak choćby: „Peggy Brown”, „Góry, chmury, doliny”, „Wszystkie koty w nocy czarne” czy „Psalm stojących w kolejce”.

Teksty piosenek tworzył od 1965 roku. Wśród artystów i zespołów, które śpiewały jego utwory, można wymienić między innymi: 2 plus 1, Enigmatic, Myslovitz, Skaldów, Michała Bajora, Stana Borysa, Halinę Frąckowiak, Marka Grechutę, Jerzego Grunwalda, Edwarda Hulewicza, Halinę Kunicką, Bernarda Ładysza, Czesława Niemena, Daniela Olbrychskiego, Jerzego Połomskiego, Krystynę Prońko, Łucję Prus, Danutę Rinn, Marylę Rodowicz, Andrzeja Rybińskiego oraz Urszulę Sipińską.

ZOBACZ TEŻ: Nie żyje gwiazda Hollywood. Znacie go z „Bonda” i „Gwiezdnych Wojen

Nie żyje Ernest Bryll. Był nie tylko wielkim artystą

Zmarły Ernest Bryll zajmował się nie tylko tworzeniem. Mężczyzna był także cenionym dyplomatą, który w latach 1991-1995 pełnił funkcję ambasadora RP w Irlandii. Wcześniej pełnił także funkcję kierownika literackiego w Teatrze Telewizji, kierował zespołem filmowym Kamera i był kierownikiem Teatru Polskiego w Warszawie. W drugiej połowie lat 70. pracował z kolei w Londynie, gdzie pełnił funkcję dyrektora Instytutu Kultury Polskiej. W 2012 roku dołączył do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Prywatnie Ernest Bryll był mężem Małgorzaty, a także ojcem syna i dwóch córek.