Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Joanna Kurowska dodała zdjęcie z cmentarza. Odszedł wspaniały człowiek
Julia Bogucka
Julia Bogucka 26.03.2024 10:49

Joanna Kurowska dodała zdjęcie z cmentarza. Odszedł wspaniały człowiek

Joanna Kurowska, pogrzeb Ernesta Brylla
Fot. KAPiF, joannakurowska_official/Instagram

Minął ponad tydzień od śmierci wybitnego polskiego twórcy. Ernest Bryll zrewolucjonizował rodzimą scenę muzyczną i tworzył teksty dla najbardziej znanych wokalistów. Wczoraj odbyło się jego ostatnie pożegnanie. W uroczystości udział wzięła między innymi Joanna Kurowska.

Nie żyje Ernest Bryll

Pisał poezję, prozę i dramaty. Jego sztuki teatralne kategoryzowano do dwóch nurtów artystycznych: narodowo-patetycznego i religijno-sielankowego. Jest autorem licznych tekstów piosenek, które śpiewali tacy artyści jak Marek Grechuta, Danuta Rinn czy Czesław Niemen. Tworzył dla pism kulturalnych takich jak “Współczesność”. Tłumaczył teksty z języka irlandzkiego, jidysz i czeskiego. Oprócz działalności artystycznej zasłynął również jako dyplomata. Przez cztery lata był ambasadorem Rzeczpospolitej w Irlandii.

Za swoje zasługi dla kraju Ernest Bryll został odznaczony wieloma nagrodami takimi jak Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” czy Wielka Nagroda im. Witolda Hulewicza. Zmarł 15 marca w Warszawie w wieku 89 lat. O jego śmierci poinformowało Stowarzyszenie RWE im. Jana Nowaka-Jeroziańskiego.

Nie żyje wybitny artysta. Bez niego kabaret wyglądałby zupełnie inaczej Nie żyje uwielbiany aktor. Grał m.in w "Łowcy androidów" czy "Na noże"

Artysta spoczął na warszawskim Służewie

Pisarza pożegnali jego bliscy, przyjaciele, fani twórczości i władze państwowe. Uroczystość pogrzebowa odbyła się 25 marca i przebiegła w kościele oo. Dominikanów w Warszawie. Rozpoczęło ją odczytanie wiersza Ernesta Brylla zatytułowanego “Bądźmy dla siebie bliscy, bo nas rozdzielają”. W poruszających słowach artystę pożegnał prezydent Andrzej Duda, którego list odczytał sekretarz stanu Wojciech Kolarski.

Serdecznym wspomnieniem i modlitwą żegnamy dzisiaj artystę, który swoimi utworami towarzyszył Polakom na ścieżkach codziennego życia i w marszu do upragnionej wolności - napisał Andrzej Duda.

W uroczystości licznie wzięli udział również przedstawiciele środowisk artystycznych. Pojawili się między innymi aktor Stefan Friedmann, muzyk Adam Sztaba i wieloletnia przyjaciółka Ernestra Brylla — Krystyna Janda.

ZOBACZ TEŻ: Nie żyje uwielbiana celebrytka. Zasłynęła z kreatywności w sieci

Joanna Kurowska pojawiła się na pogrzebie Ernesta Brylla

Na uroczystość pożegnania artysty przybyła również znana artystka kabaretowa i aktorka. Joanna Kurowska od lat 80. ubiegłego wieku była związana ze środowiskiem artystycznym, co zaczęła jej współpraca z licznymi teatrami. Ona również ceniła postać i twórczość Ernesta Brylla, a poszczególne elementy pogrzebu zrelacjonowała w swoich mediach społecznościowych. Na je Instagramie pojawiła się poruszająca seria zdjęć.

Pożegnaliśmy dzisiaj Ernesta Bryla. Zawsze jest smutno kiedy umiera poeta. Jakoś tak przypadkowo. Stanęłam w kondukcie obok Tadzia Woźniaka, który śpiewał:
,,A kiedy przyjdzie także po mnie zegarmistrz światła purpurowy by mi zabełtać błękit w głowie to będę jasny i gotowy”….
Nigdy nie jest się gotowym na to… Było dużo ludzi. Długi kondukt wił się niczym czarny welon starej wdowy… aż chciało się zapytać: ZA CZYM KOLEJKA TA STOI…. - napisała Joanna Kurowska.

KAPIF_oryginal_K1066029F.jpg
Fot. KAPiF