Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Ten aktor zmarł w tajemniczych okolicznościach. Niewielu wiedziało, jak wyglądało jego małżeństwo
Martyna Pałka
Martyna Pałka 12.06.2024 22:40

Ten aktor zmarł w tajemniczych okolicznościach. Niewielu wiedziało, jak wyglądało jego małżeństwo

Leszek Herdegen
Fot. Forum

Leszek Herdegen był popularnym aktorem i pisarzem, do którego wzdychało mnóstwo kobiet. Mimo iż grał przeważnie role drugoplanowe, jego kreacje artystyczne budziły wśród widzów wiele emocji. On sam, mimo popularności, był dość nieśmiały i unikał kontaktów z płcią piękną. Kulisy jego małżeństwa przez długi czas były zagadką, jednak nie większą niż to, w jakich sposób zmarł.

Leszek Herdegen przyprawiał fanki o szybsze bicie serca

Aktor urodził się w 1929 roku w Poznaniu w rodzinie ekonomisty. Jako 15-latek brał udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie skupił się na rozwijaniu talentu literackiego i edukacji. Choć przejawiał wielki talent literacki, zdecydował się pójść zupełnie inną ścieżką. Jeszcze przed ukończeniem studiów na Wydziale Aktorskim w Krakowie, poślubił on aktorkę Halinę Zaczek. Ich związek rozpadł się już po 3 latach, choć formalny rozwód wzięli na początku lat 60.

W międzyczasie Herdegen rozwijał aktorską karierę. Wysoki i przystojny, o dźwięcznym głosie, miał mnóstwo fanek. Mimo iż grał przeważnie role drugoplanowe, zapadał widzom w pamięci. Gwiazdor miał na swoim koncie role w takich produkcjach, jak “Polskie drogie”, “Stawka większa niż życie”, czy “Faraon”.

Kurowska schudła dziewięć kilo. Może to zrobić każdy Ta gwiazda uciekła z show-biznesu. Mieszka z kotami na zamku

Leszek Herdegen rozkochiwał w sobie kobiety, choć prywatnie był nieśmiały

Po rozpadzie swojego związku aktor prowadził raczej bujne życie towarzyskie, a najwięcej wolnego czasu spędzał razem ze Sławomirem Mrożkiem oraz Wisławą Szymborską. W latach sześćdziesiątych, po roku występów w teatrze w Gdańsku, zdecydował się na powrót do Krakowa, gdzie chciał skupić się głównie na działalności literackiej. Jednak krótki powrót na scenę z rolą Hamleta sprawił, że ponowie zrobiło się o nim głośno w aktorskich kręgach.

W latach 1961-1965 był uznawany za najbardziej lubianego aktora w Krakowie, według plebiscytu zorganizowanego przez “Dziennik Polski”. To właśnie w tym okresie Leszek Herdegen nie potrafił odpędzić się od kobiet, które po występach pozostawiały mu w garderobie bukiety kwiatów.

Leszek był idolem. Nie tylko z powodu wspaniałego głosu. Wszystkie dziewczyny się w nim kochały. Był po prostu bohaterem. Tak scenicznym, jak i pozascenicznym. Razem ze Sławomirem Mrożkiem i grupą wspaniałych poetów krakowskich wszędzie bywali, można ich było spotkać, mieli niesamowitą popularność - opisuje kolegę po fachu aktorka Irena Jun.

Co ciekawe, jego najbliższy przyjaciel Sławomir Mrożek wyznał, że Leszek Herdegen był raczej mężczyzną nieśmiałym, który “bał się kobiet”. Dowodem na to miał być fakt, że nigdy nie reagował pozytywnie na prezenty i nie odpowiadał na liściki od wielbicielek.

ZOBACZ TEŻ: Prawda wyszła na jaw dopiero po jej śmierci. Tym sam nie chciał tego zdradzać

Tajemnicze małżeństwo i śmierć Leszka Herdegena

Po latach aktor zdecydował się po raz drugi stanąć na ślubnym kobiercu, a jego wybranką została jego dawna nauczycielka i reżyserka Lidia Zamkow. Gwiazdor był od niej młodszy o 11 lat i przez wiele lat grał jedynie w jej produkcjach, nad czym ubolewali jego koledzy i koleżanki z branży.

Mógł wszystko. Mógłby grać u Jarockiego, u Swinarskiego, a on słuchał swojej żony, która nie pozwoliła mu odejść - wyznał kiedyś Antoni Pszonak.

To, co działo się w małżeństwie gwiazdora, dla wielu owiane było prawdziwą tajemnicą. Dopiero latach okazało się, że Leszek Herdegen przez długi czas cierpiał na chorobę alkoholową. Z nałogiem pomagała mu jego żona, lecz po czasie nawet ona zaczęła załamywać ręce. Gwiazdor miał ponoć mieć w kieszeni wsuniętą wódkę z rurką, która pozwalała mu na sączenie napoju przez cały dzień.

W pewnym momencie, podczas jednego ze spotkań towarzyskich w Toruniu artysta miał napić się szklanki wódki, a ten nagły epizod miał przyczynić się do jego niespodziewanej śmierci. Wersję ten potwierdził początkowo jego przyjaciel Sławomir Mrożek na łamach “Rzeczypospolitej”, jednak jakiś czas później zmienił zdanie i stwierdził, że aktor “zmarł na serce”.

Istniała jeszcze druga wersja wydarzeń, według której Leszek Herdegen zasnął z papierosem w ustach i w ten sposób spowodował pożar, w którym zginął. Do dzisiaj nie potwierdzono ostatecznej wersji wydarzeń. Popularny aktor odszedł 15 stycznia 1980 roku w wieku 50 lat.