Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Po wyrzuceniu Holandii z Eurowizji Włoszka nie mogła milczeć. Poruszający apel
Julia Bogucka
Julia Bogucka 11.05.2024 20:05

Po wyrzuceniu Holandii z Eurowizji Włoszka nie mogła milczeć. Poruszający apel

Angelina Mango
Fot. SANDER KONING/AFP/East News, TOBIAS SCHWARZ/AFP/East News

Nad Eurowizją od kilkunastu godzin gromadzą się ciemne chmury. Po zdyskwalifikowaniu holenderskiego uczestnika coraz więcej reprezentantów zastanawia się nad udziałem w finale. Organizatorzy konkursu zwołali spotkanie kryzysowe, a włoska wokalistka wygłosiła oświadczenie.

Za kulisami Eurowizji wiele się dzieje po wyrzuceniu Holandii

Joost Klein został zdyskwalifikowany z dzisiejszego finału Konkursu Piosenki Eurowizji. Okoliczności jego usunięcia nie są jasne, choć dyrektor generalny Europejskiej Unii Nadawców podkreśla, że decyzja była słuszna. Wersje wydarzeń do teraz są sprzeczne, a wszystko opiera się przede wszystkim na spekulacjach. To, co wiadomo na pewno, to fakt, że policja prowadziła dochodzenie w sprawie pewnego incydentu.

EN_01619733_1291.jpg
Fot. TOBIAS SCHWARZ/AFP/East News

Krótko przed tym, jak Joost Klein został zawieszony, a później usunięty z Konkursu Piosenki Eurowizji, na konferencji prasowej związanej z drugim półfinałem wokalista wymownie zareagował na pytanie, które zadał przedstawicielce Izraela polski dziennikarz Szymon Stellmaszyk. Później za kulisami miało dojść do incydentu, niektórzy twierdzą, że doszło nawet do rękoczynów. Holenderski nadawca napisał na Twitterze, że nic takiego nie miało miejsca, a Joost Klein został sprowokowany.

Po czwartkowym występie miał miejsce incydent. Wbrew jasno zawartym umowom, Joost był nagrywany, gdy zszedł ze sceny i kierował się do greenroomu. W tym momencie Joost wielokrotnie dawał do zrozumienia, że nie chce być filmowany. Nie zostało to uszanowane. Sprawiło to, że Joost skierował groźny gest w kierunku kamery. Joost nie dotknął kobiety z kamerą. Zgłoszono ten incydent, po czym EBU i policja wszczęły dochodzenie.
Wczoraj i dziś szeroko konsultowaliśmy się z EBU i proponowaliśmy kilka rozwiązań. Niemniej jednak EBU zdecydowało się zdyskwalifikować Joosta Kleina. AVROTROS uważa tę karę za bardzo surową i nieproporcjonalną. opowiadamy się za dobrymi manierami – niech nie będzie co do tego nieporozumień – ale naszym zdaniem nakaz wykluczenia nie jest proporcjonalny do tego incydentu.
Jesteśmy bardzo rozczarowani i zdenerwowani ze względu na miliony fanów, którzy byli tak podekscytowani dzisiejszym wieczorem. To, co Joost przyniósł Holandii i Europie, nie powinno zakończyć się w ten sposób - napisał holenderski nadawca na Twitterze.

To oni głosowali na Izrael podczas Eurowizji. Wstrząsające komentarze Eurowizja 2024: Szwecja chroni reprezentantkę Izraela. Tego jej nie wolno

Odbyło się spotkanie kryzysowe w sprawie finału Eurowizji

Usunięcie Joosta Kleina z dzisiejszego finału wzbudziło wiele emocji wśród pozostałych uczestników. Od rana wiele mówi się o buncie, który miało wywołać zdyskwalifikowanie holenderskiego kandydata. Przedstawiciele kilku państw nie pojawili się na paradzie flag.

 Szwajcaria, Grecja i Irlandia nie stawiły się na paradzie flag. Europejska Unia Nadawców ma właśnie zebranie kryzysowe, nie wiadomo, co wydarzy się dalej. Paradoksem jest to, że największe problemy mają osoby niebinarne, ze względu na to, że podejrzana kobieta nagrywa i robi im zdjęcia bez żadnej zgody. Te trzy kraje złożyły oficjalna skargę do EBU – mówi obecny na miejscu dziennikarz “Świata Gwiazd” Maciej Stępień.

Nie wiadomo do tej pory, w jakim dokładnie kształcie odbędzie się finał Eurowizji oraz kto ostatecznie na nim wystąpi. Na odważny gest zdobyła się również reprezentantka Polski Luna, która, choć nie awansowała do finału, zdecydowała się nagrać film przedstawiający jej stosunek do wykluczenia Joosta Kleina. Na policzkach ma napis “No War”, a na sukni “United by the music” co można tłumaczyć jako “stop wojnie” oraz “zjednoczeni poprzez muzykę”.

ZOBACZ TEŻ: Eurowizja 2024: wyniki drugiego półfinału. Kto w finale?

Tak reaguje Włoszka na wyrzucenie Holandii z Eurowizji

Na zdecydowaną reakcję w sprawie wykluczenia Joosta Kleina zdobyła się również reprezentantka Włoch. Nie da się ukryć, że za kulisami wiele się dzieje, a osoby będące na miejscu same nie wiedzą, jaką decyzję podjąć. Angelina Mango w biurze prasowym Konkursu Piosenki Eurowizji zaapelowała o pokój i jedność pośród uczestników.

Dziś raz jeszcze pragnę, aby muzyka przemówiła. A to jest najsilniejsza wiadomość, jaką mogę się z wami podzielić - powiedziała reprezentantka Włoch.

Wtedy osoba stojąca obok niej zaczęła grać na gitarze, a wokalistka zaśpiewała utwór “Imagine” Johna Lennona. Słowa tej piosenki nawołują do rewolucji, która doprowadzi do zjednoczenia świata, a także zlikwidowania głodu i biedy.