Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Eurowizja 2024: Szwecja chroni reprezentantkę Izraela. Tego jej nie wolno
Sylwia  Kropiewnicka
Sylwia Kropiewnicka 10.05.2024 08:10

Eurowizja 2024: Szwecja chroni reprezentantkę Izraela. Tego jej nie wolno

Eden Golan na Eurowizji 2024
Fot. East News/JESSICA GOW/TT

Za nami drugi półfinał 68. Konkursu Piosenki Eurowizji. Mimo że nasza reprezentantka nie dostała się do finału, większość Polaków nadal bacznie śledzi, co dzieje się na scenie w Malmo, jak i w samej Szwecji. Podczas wczorajszego wydarzenia, reprezentantka Izraela została wybuczana przez publiczność. Dowiedzieliśmy się, że ochrona bacznie jej pilnuje. Tego nie wolno jej robić.

Polska nie dostała się do finału Eurowizji 2024

Reprezentująca Polskę Luna z piosenką “The Tower” nie przeszła do finału Eurowizji. Po występie młoda wokalistka przyznała, że zarówno ona, jak i jej team dali z siebie 200%. 

Wracam do was po nocy pełnej wrażeń, po emocjonalnym rollercoasterze. Bardzo wam dziękuję za to, że byliście ze mną, za to że jesteście ze mną, za wczorajszy występ. Ja dałam z siebie tyle, ile mogłam, razem z całym moim teamem włożyliśmy w ten występ dwieście procent, całe nasze serca, jesteśmy bardzo szczęśliwi z tego występu. Pamiętajcie, że nie ma tutaj przegranych, wszyscy jesteśmy wygrani, dla mnie wygraną jest bycie tutaj, ten wspaniały czas i to, że mogłam wam przekazać tyle swojej energii (…) Mam nadzieję, że ta piosenka zostanie jeszcze z wami i wracam do Polski z nową energią - mówiła Luna w mediach społecznościowych. 

Do finału awansowała m.in. reprezentantka Izraela, której obecność w konkursie budzi ogromne emocje. 

Luna
Luna fot. KAPiF

 

Eurowizja 2024: kontrowersyjny występ Szwajcarii Eurowizja 2024: wyniki drugiego półfinału. Kto w finale?

Reprezentantka Izraela została wybuczana podczas występu

Podczas drugiego półfinału reprezentująca Izrael Eden Golan została wybuczana przez publiczność w Malmo. Wszystko za sprawą trwającego w Strefie Gazy konfliktu. Chociaż w trakcie oficjalnej transmisji nie było tego słychać, podczas nagrań z wydarzenia, które pojawiły się w mediach społecznościowych już tak. Uczestnictwo Izraela w Eurowizji 2024 od początku wzbudzało duże emocje. 

Było buczenie, ale co ciekawe, przeplatane z oklaskami. Wydaje nam się, że nałożone w przekazie, ale zdecydowanie było buczenie. W centrum prasowym, oprócz dziennikarzy z Izraela, była cisza jak makiem zasiał - powiedziała w rozmowie z Pudelkowi ekspertka, która była w eurowizyjnym centrum prasowym w Szwecji.

Dowiedzieliśmy się, że Eden Golan została objęta specjalną ochroną przez szwedzkie służby. 

Tego nie wolno robić reprezentantce Izraela

Przypomnijmy, że przez zapowiedzi licznych protestów służby mundurowe w Szwecji zostały postawione w stan najwyższej gotowości. Teren wokół areny gdzie odbywa się Eurowizja, został specjalnie zabezpieczony metalowymi barykadami. Jak donosi "Daily Mail" na proteście, który odbył się w mieście, mogło uczestniczyć pięć tysięcy osób. 

W związku z ciężką sytuacją w Strefie Gazy udział reprezentantki Izraela jest krytykowany przez wielu. Jak podaje “Times of Israel” w związku z zaognioną sytuacją ochroniarze izraelskiej reprezentantki mieli nakazać jej pozostanie w hotelu oraz udział tylko i wyłącznie w koncercie. 

Eden Golan
Eden Golan fot. East News/JESSICA GOW/TT