Lifestyle.Lelum.pl > Programy > Finał Eurowizji 2024 odwołany? Bardzo mocny bunt zespołów
Jakub Adamiak
Jakub Adamiak 11.05.2024 17:13

Finał Eurowizji 2024 odwołany? Bardzo mocny bunt zespołów

Bambie Thug
TOBIAS SCHWARZ/AFP/East News

Wielki finał 68. Konkursu Piosenki Eurowizji w szwedzki Malmo, to ogromne emocje. Wszyscy wyczekują ogłoszenia wyników. Nic w tym dziwnego, w końcu właśnie wtedy dowiemy się, gdzie zostanie zorganizowana kolejna Eurowizja. Na chwilę obecną, faworytem jest reprezentacja Chorwacji.

Historia Eurowizji w pigułce

Konkurs Piosenki Eurowizji to widowisko muzyczne, które organizowane jest od 1956 roku. Piosenkarze prezentują utwory na żywo, a następnie czekają na wyniki. Jest to jeden z najpopularniejszych i najdłużej trwających programów na świecie. 

W 2005 roku odbywał się jubileuszowy 50-ty konkurs. Były plany, aby zorganizować wtedy Światowy Konkurs Piosenki Eurowizji, ale odrzucono go. Wraz z duńską telewizją EBU zorganizowało koncert ”Gratulacje: 50 lat Konkursu Piosenki Eurowizji”. Wygrano najlepszą piosenkę w historii, a został nią numer Abby ”Waterloo".

Tak wyglądał pierwszy mąż Sylwii Peretti. Ich relację pokazano w TVN Piotr Cyrwus wspomina dla nas Macieja Kozłowskiego. "Pamięć o nim jest wiecznie żywa"

Międzynarodowa kariera dzięki Eurowizji

W trakcie Eurowizji zaprezentowało się mnóstwo artystów, którzy mieli ogromną ochotę na dalszą karierę nie tylko w swoim kraju. Jest to idealne forma promocji, pod warunkiem że dobrze się wykorzysta udział w konkursie.

Po udziale w Konkursie Piosenki Eurowizji karierę na arenie międzynarodowej rozpoczęli między innymi: Domenico Modugno, Julio Iglesias, Lulu, ABBA, Céline Dion, Brotherhood of Man, Al Bano i Romina Power, Conchita Wurst, Duncan Laurence i Måneskin.

Czy Eurowizja się odbędzie?

Świat Gwiazd dotarł do informacji, że Irlandia, Grecja i Szwajcaria miały odmówić wejścia na scenę w trakcie wielkiego finału. Wszystko przez dyskwalifikacje holenderskiego artysty znanego jako Joost Klein. Za to w próbie generalnej nie wziął udział faworyt dzisiejszego finału Bambie Thug:

Podczas oczekiwania na wyjście na scenę na próbę parady flag doszło do sytuacji, która moim zdaniem wymagała pilnej uwagi ze strony EBU – EBU potraktowało tę sprawę poważnie i rozmawialiśmy o tym, jakie działania należy podjąć. Oznacza to, że przegapiłem próbę generalną – bardzo przepraszam fanów, którzy przyszli mnie zobaczyć. Mam nadzieję, że zobaczymy się dziś wieczorem na scenie – ogłosili Bambie Thug.

To budzi niepokój wśród fanów Eurowizji. W serwisie Instagram Bambie Thug z Irlandii opublikowali podsumowanie ostatnich strat w ludności cywilnej do jakich doszło w Strefie Gazy. 

Szwajcaria, Grecja i Irlandia nie stawiły się na paradzie flag. Europejska Unia Nadawców ma właśnie zebranie kryzysowe, nie wiadomo, co wydarzy się dalej. Paradoksem jest to, że największe problemy mają osoby niebinarne, ze względu na to, że podejrzana kobieta nagrywa i robi im zdjęcia bez żadnej zgody. Te trzy kraje złożyły oficjalna skargę do EBU – mówi obecny na miejscu dziennikarz Świata Gwiazd Maciej Stępień.

Takie kontrowersyjnego Konkursu Piosenki Eurowizji jeszcze nie było. Czy finał się odbędzie i ze wszystkimi artystami? Tego dowiemy się, o godzinie 21:00 włączając TVP 1.