Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Nie żyje gwiazda światowego kina. Kochała się w Olbrychskim
Julia Bogucka
Julia Bogucka 18.06.2024 14:38

Nie żyje gwiazda światowego kina. Kochała się w Olbrychskim

Daniel Olbrychski, Anouk Aimée
Fot. DOMINIQUE FAGET/AFP/East News, KAPiF

Popularna francuska aktorka zmarła w wieku 92 lat. Anouk Aimée zasłynęła rolą w filmie “Kobieta i mężczyzna”, to za tę kreację otrzymała nominację do Oscara. W przeszłości przeżyła swój epizod u boku Daniela Olbrychskiego.

Anouk Aimée rozwinęła swoją karierę

Pierwszy raz pojawiła się na ekranie jako czternastolatka, to wtedy wykreowała postać o imieniu Anouk. Wkrótce później stało się ono jej pseudonimem scenicznym. Została zauważona przez reżysera Henri Calefa, gdy spacerowała po paryskich uliczkach. W ten sposób rozpoczęła pracę przy produkcjach kinematograficznych, zaczynając od drobnych ról. 

EN_01623622_0858.jpg
Fot. -/AFP/East News

W ciągu kolejnych kilku lat kariera Anouk Aimée nabrała tempa, w pewnym momencie grała w kilku filmach rocznie. Dużym przełomem były dla niej lata 60. ubiegłego wieku, kiedy objęła jedną z głównych ról we francuskim dramacie “Słodkie życie”. Największy sukces przyniosła jej produkcja “Kobieta i mężczyzna”, w której udział zaowocował Złotym Globem, nagrodą BAFTA i nominacją do Oscara.

Ogromna wpadka w “Kole fortuny”. Uczestniczka chciała zapaść się pod ziemię Kammel ostro o TVN. Nie gryzł się w język

Anouk Aimée zakochała się w Danielu Olbrychskim

Okazuje się, że w życiorysie Anouk Aimée nie zabrakło polskich wątków. Aktorka czterokrotnie wychodziła za mąż, jednak z żadnym z mężów nie spędziła zbyt długiego czasu. Jej najdłuższe małżeństwo trwało osiem lat, partnerem gwiazdy był aktor Albert Finney. Na pewnym etapie swojego życia nawiązała nawet kontakt z Danielem Olbrychskim. Tę relację opisała w swojej książce żona mężczyzny, Zuzanna Łapicka.

Widziałam, że Anouk Aimée nie odrywa oczu od Daniela, więc by uniknąć tej krępującej sytuacji, poszłam zatańczyć ze Skolimowskim, o co Daniel, swoim zwyczajem, natychmiast zrobił mi awanturę, odwracając uwagę od zapatrzonej w niego Aimée. (...) Ta niezwykła kobieta zakochała się w moim młodym, trzydziestoparoletnim mężu. (…) Rok po tej kolacji Daniel znalazł się w Paryżu, adoracja Anouk Aimée sięgnęła zenitu, bo żona z dzieckiem uziemiona w Polsce, czyli sytuacja wymarzona - czytamy w książce.

KAPIF_oryginal_K986055F.jpg
Fot. KAPiF

Partnerka aktora nie otrzymała paszportu ze względu na stan wojenny, który rozgrywał się wówczas w Polsce. To wtedy gwiazda miała nie odstępować Olbrychskiego na krok. Anouk Aimée miała nadzieję, że ta relacja przetrwa nieco dłużej.

Lelouch powiedział Anouk: “Nie masz o co walczyć, bo są dwie rzeczy, których nie przewalczysz. Jedna to Zuzia, druga to Polska i Solidarność” - opowiadał po latach Andrzej Żuławski.

ZOBACZ TEŻ: Pazura nie pojawił się na pogrzebie Rewińskiego. Jego powód łamie serce

Anouk Aimée zmarła w wieku 92 lat

Aktorka dożyła później starości, ostatni raz zagrała przed kamerą w 2019 roku. Można powiedzieć, że występowała niemal do samego końca. W ciągu życia doczekała się jednej córki, Manuelli Papatakis. Kobieta poszła w ślady matki i również jest aktorką. To ona poinformowała za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych o śmierci słynnej francuskiej gwiazdy.

Wraz z moją córką Galaad i wnuczką Milą z ogromnym smutkiem ogłaszamy odejście mojej matki Anouk Aimée.
Byłam blisko niej, kiedy zmarła dziś rano w jej domu w Paryżu - napisała Manuella na Instagramie.