Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Wczoraj Michał Kassin, a wcześniej ONI. Najgłośniejsze coming outy w Polsce
Julia Bogucka
Julia Bogucka 11.05.2024 17:38

Wczoraj Michał Kassin, a wcześniej ONI. Najgłośniejsze coming outy w Polsce

Michał Kassin, Andrzej Piaseczny
Fot. AKPA, KAPiF

Wyjście z szafy nie jest najłatwiejszym wydarzeniem, które czeka większość osób homoseksualnych. Istnieje jednak wielu przedstawicieli polskiego świata show-biznesu, którzy zdecydowali się na ten odważny krok. Wczoraj do tego grona dołączył Michał Kassin. Kto jeszcze do niego należy?

Michał Kassin dokonał coming outu

Coming out to tak zwane “wyjście z szafy”, czyli z ukrycia, osoby o innej orientacji niż heteroseksualna. Ze względu na fakt, że homoseksualność do dziś nie we wszystkich społecznościach jest dobrze postrzegana, to wydarzenie bywa jednym z najważniejszych momentów w życiu osoby reprezentującej mniejszości seksualne. Wiąże się zarówno z pozytywnymi emocjami, jak choćby z poczuciem wolności i pogodzeniem się ze swoją tożsamością, jak i negatywnymi, związanymi z obawą o szykany lub przemoc.

Do grona odważnych osób, które podzieliły się swoją seksualnością z odbiorcami, dołączył niedawno Michał Kassin — tancerz, który do niedawna walczył o Kryształową Kulę wraz z wokalistką Roxie Węgiel. Na jego Instagramie pojawiło się ostatnio nagranie pokazujące momenty, które przeżył wraz ze swoim partnerem Jakubem Pursą

Jestem aktualnie przeszczęśliwy i się tego nie wstydzę, piszę to, żeby nie musieć już nic przed nikim udawać, bo życie w prawdzie i w zgodzie ze samym sobą jest najpiękniejsze - napisał Michał Kassin w swoich mediach społecznościowych.

Taneczny partner Roxie Węgiel zaskoczył wszystkich. W końcu pokazał ukochanego Węgiel przegrała przez Kaźmierską? Internautka: "Źle, że popierałaś"

Oni również otwarcie mówią o swojej orientacji

Michał Kassin nie jest oczywiście pierwszą osobą w polskim show-biznesie, która zdecydowała się przestać ukrywać swoją tożsamość przed odbiorcami. Do tego grona należy wiele innych osób, jak między innymi Andrzej Piaseczny. Wokalista dokonał coming outu dość niedawno, ponieważ był to maj ubiegłego roku. To wtedy na antenie Radia Zet wyznał, że jest gejem.

Piszę o jakichś swoich sprawach. To jest bardzo proste. Bardzo długi czas myślałem o tym, że wystarczy być dobrym człowiekiem po to, żeby wzbudzić w innych ludziach sympatię. Żeby dawać przykład tolerancji i akceptacji do człowieka. Nie do geja, tylko do człowieka. Nasza rzeczywistość społeczno-polityczna zmusza do tego, aby się określać, jeśli masz inne preferencje. Tak, to jest piosenka o mnie. Mówię o tym z uśmiechem - mówił Andrzej Piaseczny.

KAPIF_oryginal_K1197480F.jpg
Fot. KAPiF

Tomasz Raczek, teatrolog i znawca filmów, również jest osobą homoseksualną, o czym poinformował opinię publiczną w 2007 roku. Pierwszy raz opowiedział o swojej orientacji publicznie na łamach książki swojego partnera. Po latach, recenzując jeden z seriali Netflixa, opowiedział o tym, co zmotywowało go do tej decyzji.

Opowiem, jak taki coming out wygląda naprawdę. Nie w Hollywood, ale w Polsce (...) Mój coming out został sprowokowany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Był wtedy prezydentem Warszawy i zakazał parady równości. A ja jestem prawdziwym Polakiem – jak mu zakazują, to mówi: skoro nie wolno, to ja przyjdę. Nie chodziłem na parady równości. Poszedłem, bo była zakazana - wyjaśnił w swoim nagraniu.

KAPIF_oryginal_K1189639F.jpg
Fot. KAPiF

ZOBACZ TEŻ: Wyszła na minutę i ryknęła na całe studio. Wzruszenie odebrało wszystkim głos

Te coming outy wzbudziły wiele emocji

Jedną z najbardziej znanych osób homoseksualnych w Polsce jest Michał Piróg. Mężczyzna od lat nie ukrywa swojej orientacji, oficjalnego coming outu dokonał w 2017 roku. Wyjście z szafy przysporzyło mu problemów w nawiązywaniu relacji międzyludzkich, nie było mu łatwo nawiązać związek.

Miałem taką sytuację niedawno, że pojawiło się zainteresowanie z dwóch stron i bardzo szybko zostało ucięte (...) usłyszałem słowa, że nic z tego nie będzie, bo jesteś pewnego rodzaju NAZNACZONYM człowiekiem - tłumaczył Michał Piróg.

Wielokrotnie podkreślał jednak, że nie żałuje opowiedzenia o swojej orientacji i zachęca do tego inne osoby

KAPIF_oryginal_K1199949F.jpg
Fot. KAPiF

Kolejna osoba, która otwarcie mówi o swojej homoseksualności, jest Robert Biedroń. Polityk od lat nie ukrywa, że jest gejem, a od 2002 roku jest w związku z Krzysztofem Śmiszkiem. Otwarcie wspiera społeczność LGBT+, a jako członek parlamentu popiera wprowadzenie ustaw mających zrównać prawa osób nieheteroseksualnych.

Jestem gejem. Od wielu lat żyję w szczęśliwym związku, wspieram środowiska LGBT i wierzę, że kiedyś będzie lepiej, choć nie zawsze było dobrze - pisał Robert Biedroń na Instagramie.

KAPIF_oryginal_K1061175F.jpg
Fot. KAPiF