Lifestyle.Lelum.pl > Programy > TVP prowadziło kiedyś biuro matrymonialne na wizji. Niemożliwe. To ona była główną gwiazdą
Julia Bogucka
Julia Bogucka 08.06.2024 13:05

TVP prowadziło kiedyś biuro matrymonialne na wizji. Niemożliwe. To ona była główną gwiazdą

Telewizyjne Biuro Matrymonialne TVP
Fot. rekonstrukcjacyfrowatvp/Instagram, KAPiF

Pierwsze komputerowe programy randkowe powstały dekady przed popularnym dziś Tinderem. Okazuje się, że z tej technologii korzystało również TVP. Łączenie uczestników eksperymentu w pary opierało się na kilku istotnych danych. Nie uwierzycie, kto prowadził “Telewizyjne Biuro Matrymonialne”.

Telewizja Polska zainspirowała Tindera?

Niewiele osób pamięta, że zanim powstały pierwsze aplikacje randkowe na nasze smartfony, Telewizja Polska już próbowała dobierać ludzi w pary za pomocą technologii. Wiele wskazuje na to, że “Telewizyjne Biuro Matrymonialne”, które zostało zorganizowane w ramach “Studia Lato” było pierwowzorem dzisiejszych portali i serwisów, które pomagają internautom na odnalezienie miłości.

studio matrymonialne.png
Fot. rekonstrukcjacyfrowatvp/Instagram

Wielkim zaskoczeniem może być fakt, że funkcjonowało ono w 1985 roku. Widzowie mogli samodzielnie zgłosić się do programu, w którym specjalnie przygotowany komputer dobierał ich w pary na podstawie zebranych danych. Okazuje się, że chętnych do udziału w eksperymencie było całkiem sporo.

Popek wyśmiewa kolegów z "Pytania na śniadanie". Poszło o zęby Piaseczny wraca do popularnego show. Wygadał się przed podpisaniem umowy

Tak wyglądało dobieranie par w "Telewizyjnym Biurze Matrymonialnym"

Osoby, które zgłosiły się do programu, powinny były podać swój wiek, znak zodiaku, wykształcenie, zainteresowania, wzrost i adres zamieszkania. To na podstawie tych danych komputer, po odpowiedniej analizie, mógł wskazać uczestnikom potencjalnego partnera lub partnerkę. Zgłoszenia były wysyłane listownie, a wybrane odczytywano na antenie.

Gdybyście wiedzieli ile radości i szczęścia wnosicie do naszych domów o godzinie 17:30, powinniście być dumni jak Kolumb - zaczęła swoją wypowiedź 21-letnia Ania.

Po tym, jak komputer kończy analizę danych i wyświetla dobranych do siebie uczestników eksperymentu, do wytypowanych osób wysłany zostaje list z danymi potencjalnego partnera. W programie zapowiadano, że pary, którym uda się ze sobą skontaktować, zostaną zaproszone do studia na rozmowę.

ZOBACZ TEŻ: Syn Rewińskiego to gwiazdor TVP, drugi jest muzykiem. “Ja im nie jestem potrzebny”

Katarzyna Dowbor prowadziła "Telewizyjne Biuro Matrymonialne"?

Dziennikarka rozpoczęła swoją karierę w 1982 roku, czyli na trzy lata przed emisją biura matrymonialnego. Pierwsze kroki stawiała w Programie III Polskiego Radia, a krótko później zatrudniła się w TVP. Zaczynała od pisania felietonów dla programu “Pegaz” oraz realizacji filmów dokumentalnych. Widocznie Katarzyna Dowbor musiała zwrócić uwagę osób odpowiedzialnych za program randkowy, bowiem to ona została wytypowana na jego gospodynię.

Udział w “Telewizyjnym Biurze Matrymonialnym” był dla dziennikarki jednym z wielu etapów medialnej kariery, który pozwolił jej na osiąganie kolejnych celów. Dziś jest ona jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich prezenterek. Niedawno odnowiła się jej współpraca z Telewizją Polską za sprawą powrotu do programu “Pytanie na Śniadanie”.