Lifestyle.Lelum.pl Plotki i gwiazdy TVP i fani najlepszych seriali w żałobie. Odeszła legenda stacji! Leją się łzy
Fot. Petit/pixabay/CanvaPro

TVP i fani najlepszych seriali w żałobie. Odeszła legenda stacji! Leją się łzy

18 grudnia 2024
Autor tekstu: Julia Bogucka

Nie żyje wieloletni współpracownik Telewizji Polskiej oraz krytyk filmowy. Mężczyzna zainspirował stację do stworzenia jednej z kultowych produkcji. Miał swój udział przy powstawaniu takich produkcji jak "Klan", "Plebania" czy "Twarze i maski".

Nie żyje wieloletni pracownik TVP

Właśnie poinformowano o śmierci jednego z wieloletnich współpracowników Telewizji Polskiej. Janusz Gazda przez długi czas pełnił funkcję szefa redakcji filmowej w publicznej stacji i odpowiadał za powstawanie wielu kultowych dziś produkcji. Chodzi między innymi o "Klan", "Plebanię" czy "Twarze i maski" . To dzięki jego inicjatywie stworzono również serial “Dom”. Zmarł w wieku 90 lat.

Serial "Dom" to była propozycja Janusza Gazdy z Redakcji Filmowej Telewizji Polskiej, który zainspirował nas do napisania serialu o Warszawie w pewnym kameralnym ujęciu. I sprawa zaczęła się — jak zwykle w moim przypadku — od dokumentacji. Z powrotem grzebanie się w tym, co było wtedy — w 1945, 46., 47.,49. roku — ważne. A więc całe tygodnie spędzane nad zszywkami "Życia Warszawy", "Rzeczpospolitej" i gazet z tamtego okresu, aby nagromadzić jakiś materiał, który mógłby być fundamentem losów życia przyszłych bohaterów — opowiadał Andrzej Mularczyk w audycji Haliny Szopskiej w Polskim Radiu w 1985 r.

Smaszcz ujawnia, co Kaczorowska mówiła tuż przed rozstaniem z mężem
Milionerzy: Proste pytanie, a odpowiedź? Prowadzący pękał ze śmiechu

Janusz Gazda wiele lat pracował w TVP

Informacja o śmierci słynnego współpracownika publicznej stacji pojawiła się na stronie facebookowej “Filmpolski.pl”. Mężczyzna przez wiele lat pracował w branży i znał się na kinematografii, jak mało kto . W publikacji w mediach społecznościowych wskazano część jego największych osiągnięć.

Zmarł Janusz Gazda, krytyk i redaktor naczelny czasopism filmowych.
Był jednym ze współzałożycieli miesięcznika "Kultura Filmowa", który później funkcjonował przez wiele lat jako "Film na Świecie". Jego teksty publikowane były również w tygodniku "Film", miesięczniku "Kino" oraz "Kwartalniku Filmowym", którego w latach 1992-97 był redaktorem naczelnym.
Janusz Gazda był również w latach 1973-79 szefem redakcji filmów fabularnych Telewizji Polskiej. Następnie, w latach 1983-86, pełnił funkcję kierownika literackiego Zespołu Filmowego "Rondo" Wojciecha Jerzego Hasa - czytamy.

ZOBACZ TEŻ Na koniec pogrzebu Stanisława Tyma takie sceny. Aż dreszcze przechodzą

Janusz Gazda był zasłużonym krytykiem filmowym

Studia ukończył w latach 50. ubiegłego wieku, wkrótce później rozpoczął swoją karierę. Za swoje dokonania zdobył szereg odznaczeń, między innymi w 1973 Nagrodę Prasową Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz w 1977 Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki I stopnia za organizację i poziom fabularnej twórczości filmowej w TVP .

Świat polskiej kinematografii jest pogrążony w żałobie, utrata osoby odpowiedzialnej za tak wiele tytułów znanych większości Polaków to olbrzymi cios. Współpracował między innymi przy najwcześniejszych odcinkach serialu “Klan” od strony redakcyjnej, w przypadku “Plebanii” napisał między innymi skrypty do czterech odcinków . Jego wkład na zawsze będzie zapamiętany i ceniony przez współpracowników, widzów i obserwatorów rozwoju krajowej kultury.

Koleżanka byłej partnerki Rzeźniczaka zabrała głos. To robiła przed śmiercią
Tuż przed świętami gruchnęła wieść o dzieciach śp. Sienkiewicz. Dramat
Obserwuj nas w
autor
Julia Bogucka

Redaktorka portalu Lelum.pl. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Żywo zainteresowana polską polityką oraz mechanizmami zarządzającymi mediami społecznościowymi. Fanka gier komputerowych i malarstwa amatorskiego.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
plotki i gwiazdy programy quizy