Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Maćka z "Klanu" znają wszyscy Polacy. Co teraz robi i jak wygląda?
Julia Bogucka
Julia Bogucka 24.06.2024 21:00

Maćka z "Klanu" znają wszyscy Polacy. Co teraz robi i jak wygląda?

Klan bohaterowie
Fot. "Klan" odc. 1094/TVP

Piotr Swend wykreował pierwszą w Polsce postać z zespołem Downa w serialu telewizyjnym. Choć początkowo decyzja twórców wzbudziła kontrowersje wśród widzów, dziś Maciek z “Klanu” jest jednym z ulubionych bohaterów produkcji. Wiemy, co dziś robi i jak wygląda aktor.

Piotr Swend zasłynął jako Maciek z "Klanu"

Był to dość przełomowy moment dla polskiej telewizji, kiedy do jednego z najpopularniejszych seriali telewizyjnych zatrudniono chłopca z zespołem Downa. Piotr Swend wcielił się w rolę Maćka adoptowanego przez Ryszarda i Grażynę Lubiczów. Miał wówczas osiem lat. Choć temat wzbudził duże kontrowersje wśród widzów, ostatecznie okazał się powodem do dyskusji nad sytuacją osób z niepełnosprawnościami i chorobami takimi jak ta, z którą mierzy się aktor.

KAPIF_oryginal_K357889F.jpg
Fot. KAPiF

“Klan” poruszał kwestie wielu problemów, z którymi muszą się zmagać osoby z zespołem Downa. Mówiono między innymi o dojrzewaniu, związkach, przyjaźniach, a nawet zawieraniu małżeństwa. Nie zabrakło tematów szkolnych i dotyczących sytuacji na rynku pracy. Piotr Swend dla wielu osób stał się symbolem osób zmagających się z tą wadą genetyczną w Polsce, przełamującą wiele tematów tabu, które urosły wokół tego schorzenia.

Kolejna osoba z rodziny królewskiej w szpitalu. Tym razem to Księżniczka Anna Taki widok w środku lasu może nieźle zaskoczyć. Pokazali, jak mieszkają Szczęśni. Lepiej usiądźcie

Ukazał się dokument o życiu Piotra Swenda

W 2012 roku światło dzienne ujrzał film dokumentalny opowiadający o życiu aktora. Produkcja przedstawia codzienność Piotra Swenda przełamującą się pomiędzy światem realnym a tym wykreowanym przez serial “Klan”. Podczas oglądania poznajemy między innymi emocje, z którymi zmagał się odtwórca roli Maćka w momencie, gdy na planie odszedł jego sceniczny ojciec. Choć całość była odgrywana, dla chłopaka i tak było to traumatyczne zdarzenie.

“Codzienne życie Piotra S." ukazuje również pozostałe zainteresowania mężczyzny. Wraz z nim przemierzamy kolejne etapy dnia, obserwujemy, jak ćwiczy grę na pianinie, śpiewa czy maluje. Poznajemy również jego relacje z odtwórczynią roli serialowej partnerki Maćka z “Klanu”. Tu również chłopak nie mógł się pogodzić z faktem, że rzeczywistość maluje się inaczej, niż serial.

ZOBACZ TEŻ: Ostre słowa Bojarskiej Ferenc do Dobrzyńskiej. Ktoś odważył się powiedzieć prawdę

Piotr Swenda wciąż jest aktorem

Aktora ciągle możemy oglądać w produkcji Telewizji Polskiej. Przypomnijmy, że do obsady dołączył w 1997 roku, co oznacza, że niedługo miną trzy dekady, odkąd pojawia się na planie. Okazuje się, że pojawia się również w spektaklach. W 2005 dołączył do instytucji zrzeszającej osoby z zespołem Downa i wspierającej ich talenty. Chodzi o Teatr 21 umiejscowiony w Warszawie.

Jak się okazuje, poświęca się również swoim licznym pasjom. Oprócz wcześniej wspomnianego śpiewu czy malarstwa Piotr Swend jest wielkim fanem jazdy na nartach i rowerze. Aktor kilka lat temu został wujkiem. Ma siostrę bliźniaczkę, która urodziła się zdrowa i pełni zawód nauczycielki. W 2017 roku urodziła dziecko, co spotkało się z olbrzymim zadowoleniem ze strony odtwórcy roli Maćka z “Klanu”. Tak wyglądał aktor w ostatnim sezonie produkcji.

maciek z klanu 4341.png
Fot. “Klan” odc. 4341/TVP
maciekk.png
Fot. “Klan” odc. 4341/TVP