Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Maciek z "Klanu" naprawdę pokochał swoją serialową dziewczynę. A ona? Rozpacz
Julia Bogucka
Julia Bogucka 08.05.2024 19:11

Maciek z "Klanu" naprawdę pokochał swoją serialową dziewczynę. A ona? Rozpacz

Maciek i Martynka z "Klanu"
Fot. Podwójne życie Piotra S./VOD TVP

Piotr Swend był jedną z pierwszych osób z niepełnosprawnością, które mogły reprezentować swoją społeczność w telewizji publicznej. Jego udział w życiu aktorskim sprawił mu nieco problemów. Niektóre z nich dotyczą przenikania się relacji międzyludzkich nawiązanych w rzeczywistości serialowej na realny grunt.

Piotr Swend zasłynął rolą Maćka z "Klanu"

Urodził się z zespołem Downa, czyli trisomią 21. chromosomu. Od dziecka jedną z jego największych pasji było aktorstwo, którego podstaw nauczył się w warszawskim Zespole Społecznych Szkół Specjalnych “Dać Szansę”. Gdy Piotr Swend miał osiem lat, został zaangażowany do produkcji “Klan”, gdzie występuje aż do dzisiaj. Jako Maciek, adoptowany syn Ryszarda i Grażyny Lubiczów, zyskał ogólnopolską rozpoznawalność i był jedną z niewielu osób z tego typu niepełnosprawnością, która reprezentowała swoją społeczność w telewizji.

akpa20101208_klan_2000_en_6896.jpg
Fot. AKPA

Dzięki jego obecności w serialu, w Polsce rozwinęły się szerokie dyskusje na temat chorujących na zespół Downa, a w samej produkcji poruszono wiele tematów społecznych dotyczących osób z niepełnosprawnością. Widzowie obserwowali, jak Maciek z “Klanu” dorasta, nawiązuje pierwsze relacje międzyludzkie oraz radzi sobie w miejscu pracy. Od 2005 roku mężczyzna należy również do Teatru 21 prowadzonego przez Justynę Sobczyk, który zrzesza osoby z tą niepełnosprawnością.

Klan już niebawem zmieni się nie do poznania. Wszystko za sprawą Chojnickich Gwiazdor “Klanu” u progu poważnej operacji

Powstał dokument o życiu Piotra Swendy

Ponad dekadę temu światło dzienne ujrzała produkcja zrealizowana przez Alinę Mrowińską zatytułowana “Podwójne życie Piotra S”. To film dokumentalny przedstawiający historię mężczyzny, który dzielił swoją tożsamość pomiędzy tą rzeczywistą a tą wykreowaną w serialu “Klan”. Ukazano w nim między innymi emocje, jakie towarzyszyły Piotrowi w momencie śmierci jego serialowego ojca, Ryszarda Lubicza.

Autorka dokumentu podąża za aktorem krok w krok i jest z nim zarówno na planie filmowym, jak i w szeregu codziennych sytuacji. Odwiedzają przyjaciół i rodzeństwo, a Maciek z “Klanu” prezentuje swoje największe pasje. Dowiadujemy się, że w czasie wolnym Piotr Swend maluje, śpiewa oraz gra na pianinie. Dokument miał swoją premierę 25 marca 2013 roku.

ZOBACZ TEŻ: "Taniec z Gwiazdami:" wieści po eliminacji Małgorzaty Ostrowskiej-Królikowskiej

Ukochana Maćka z "Klanu" odrzuciła jego zaloty

W filmie poznajemy jeszcze jedną perspektywę mieszania się światów Piotra Swendy i bohatera serialu, ta z kolei związana jest z budowaniem relacji międzyludzkich. Podobnie jak zagrana na planie śmierć Ryszarda Lubicza wstrząsnęła aktorem, tak samo wierzył, że jego serialowa partnerka mogłaby związać się z nim w rzeczywistości. Na etapie kręcenia dokumentu para w serialu była zaręczona.

Jesteś super fajną dziewczyną dla mnie. Bo ja ciebie uwielbiam i za tobą tęskniłem, czekałem na to. Jesteś dla mnie moją piękną dziewczyną - mówił mężczyzna do aktorki.

Reakcja Natalii Antoszczak, kreującej postać Martynki w serialu “Klan”, była dość wymowna. Okazuje się, że kobieta miała wówczas w “prawdziwym życiu” innego chłopaka.

Tylko że wiesz… Wszystko okej, tylko że ja mam chłopaka z klasy

Z dalszej części wymiany zdań dowiadujemy się, że kobieta spotyka się ze swoim partnerem w szkole i nie zdradziła mu do tamtej pory, że w serialowym świecie jest zaręczona z Piotrem Swendą. Aktor musiał pogodzić się z tym, że jego prawdziwe życie nie łączy się bezpośrednio z tym powstałym na planie zdjęciowym. W dalszej części dokumentu dowiadujemy się, że nie było to dla niego łatwe.

@kaganek2023 Serialowa narzeczona Maćka Martynka. Dla chłopaka nie tylko serialowa... #klan #maciekzklanu #wspomnienia #nostalgia #2012 ♬ dźwięk oryginalny - Kaganek2023