Królowa Camilla bez Karola u boku. Jej zachowanie przejdzie do historii
W Wielki Czwartek w Wielkiej Brytanii każdego roku odbywa się wyjątkowe wydarzenie, które zostało zapoczątkowane przez króla Jana. W tym roku zabrakło na nim jednak króla. Monarcha został jednak godnie zastąpiony przez swoją żonę Camillę.
Król Karol III nie wziął udziału w wielkoczwartkowej tradycji
W Wielki Czwartek królowa Camilla udała się do katedry w Worcester, gdzie zgodnie z tradycją wzięła udział dorocznej ceremonii. Jej historia sięga aż początków XIII wieku, kiedy została zapoczątkowana przez króla Jana, który jako pierwszy rozdał swoim poddanym jałmużnę.
Współcześnie „wielkoczwartkowymi pieniędzmi” obdarowywane są osoby w wieku emerytalnym, które zostały wytypowane przez swoje diecezje. Darowizna przyjmowana z rąk króla jest symbolem uznania ich służby Kościołowi i wspólnocie.
Królowa Camilla zastąpiła męża z powodów zdrowotnych
W wielkoczwartkowej tradycji znaczenie ma także wiek monarchy. Jałmużnę otrzymuje tyle osób, ile król ma lat. W tym roku było to 75 kobiet i tyle samo mężczyzn. Każda z nich otrzymuje z rąk monarchy dwie sakiewki – w jednym znajdują się monety, które obecnie znajdują się w obiegu, natomiast w drugiej monety, które są specjalnie wybijane na tę okazję. Ich liczba także jest równa wiekowi monarchy.
W tym roku podjęto decyzję, że król zrezygnuje z udziału w tej tradycji. Wszystko przez jego chorobę nowotworową. Król Karol III ujawnił swoją diagnozę w połowie lutego. Rak został wykryty przy okazji niedawnej procedury szpitalnej, wynikającej z łagodnego powiększenia prostaty. Dalsze badania wykazały jednak, że problem jest poważniejszy. Monarcha rozpoczął odpowiednie leczenie. Przypomnijmy, że kilka dni temu swoją diagnozą nowotworu podzieliła się także księżna Kate, czyli żona następcy tronu, księcia Williama.
ZOBACZ TEŻ: Ukryty przekaz w nagraniu księżnej Kate? “Prosiła nas”
Królowa Camilla bez męża u boku w Wielki Czwartek
Nieobecność króla Karola III podczas dzisiejszych wydarzeń przykuła uwagę opinii publicznej. Monarcha wygłosił podczas uroczystości orędzie, w którym wyraził ubolewanie nad tym, że nie może wziąć w niej udziału.
Panie i Panowie, to dla mnie wielki smutek, że nie mogę być dzisiaj z wami wszystkimi. Nabożeństwo Wielkiego Postu zajmuje szczególne miejsce w moim sercu. Ma swoje źródło w życiu naszego Pana, który uklęknął przed swoimi uczniami i ku ich wielkiemu zaskoczeniu umył ich zmęczone podróżą stopy. I, jak właśnie usłyszeliśmy, celowo dał im i nam wszystkim przykład tego, jak powinniśmy służyć i troszczyć się o siebie nawzajem. W tym kraju jesteśmy błogosławieni przez różne służby, które istnieją dla naszego dobra. [...] Ale poza tymi organizacjami i ich bezinteresownym personelem, potrzebujemy i czerpiemy ogromne korzyści z tych, którzy wyciągają do nas przyjacielską dłoń, zwłaszcza w potrzebie. […] Modlę się dziś szczególnie o to, aby przykład naszego Pana, polegający na służeniu sobie nawzajem, nadal nas inspirował i wzmacniał wszystkie nasze społeczności. Niech Bóg błogosławi was wszystkich w te Święta Wielkanocne - mówił w orędziu król Karol III.
Z powodu choroby, to królowa Camilla rozdała jałmużnę poddanym. To moment historyczny, bowiem nigdy wcześniej nie zdarzyło się, aby czynił to współmałżonek w zastępstwie za monarchę. Niedawno media obiegły informacje, że król Karol III zamierza wziąć udział w niedzielnych obchodach świąt wielkanocnych i pojawić się na nabożeństwie w kaplicy św. Jerzego w Windsorze.