Lifestyle.Lelum.pl > Programy > Historyczny wynik w “Va Banque”. Już nikt tego nie powtórzy
Julia Bogucka
Julia Bogucka 01.05.2024 18:31

Historyczny wynik w “Va Banque”. Już nikt tego nie powtórzy

Krzysztof Gliński
Fot. Va Banque. TVP/Facebook

Teleturniej “Va Banque” ma nowego rekordzistę. Krzysztof Gliński dokonał czegoś, czego nie powtórzy żaden jego następca. Prowadzący program będą mieli co wspominać. Uczestnik na długo zapadnie im w pamięci.

Wyjątkowe rozgrywki w polskich teleturniejach

Ten format to świetny moment dla wielu fanów telewizji na sprawdzenie swoich kompetencji z zakresu wielu dziedzin. Najpopularniejsze polskie teleturnieje najczęściej dotyczą tak zwanej “wiedzy ogólnej”: takie zagadnienia usłyszymy między innymi w “Milionerach”, “Jednym z Dziesięciu” czy “Va Banque”. Oglądający mogą również ujrzeć i docenić zaawansowane obeznanie w świecie widoczne u niektórych graczy.

Do takich osób bez wątpienia należy Artur Baranowski, który zatriumfował w programie prowadzonym przez Tadeusza Sznuka. Mężczyzna zdobył maksymalną liczbę punktów, jaką może uzyskać uczestnik tego teleturnieju. Inną osobą zasługującą na uznanie jest Tomasz Orzechowski, zwycięzca formatu “Milionerzy”, ale również były rekordzista “Jeden z Dziesięciu”. W sieci występuje pod pseudonimem “Quiz Orzech” i jest znany ze swojego częstego udziału w konkursach tego typu zarówno polskich, jak i zagranicznych.

Gdzie rekordzista, tam sukcesy. Baranowski ledwo wrócił do TVP, a tu takie wieści Geniusz z "Jeden z dziesięciu" znowu w TVP! Nawet prowadzący nie krył rozczarowania

"Va Banque" ma nowego prowadzącego

Jeden z kultowych polskich teleturniejów, który polega nie na odpowiadaniu na pytania, a na zadawaniu ich, niedawno doświadczył dużych zmian. Wznowiony w 2020 roku “Va Banque” prowadzony był przez cztery lata przez Przemysława Babiarza. W jego poprzedniej wersji, emitowanej od 1996 do 2003 roku, rolę gospodarza pełnił Kazimierz Kaczor. Wiosenny sezon, który wystartował 16 lutego tego roku, przedstawił nam trzeciego już prezentera.

Okazał się nim youtuber i pisarz Radosław Kotarski, twórca kanału “Polimaty” zajmujący się działalnością popularnonaukową. Od 2021 roku współprowadzi podcast “Podsiadło & Kotarski” wraz ze znanym polskim muzykiem. Zastąpienie Przemysława Babiarza w roli prowadzącego teleturniej “Va Banque” spotkało się z mieszanym odbiorem ze strony widzów.

KAPIF_oryginal_K1065893F.jpg
Fot. KAPiF
  • Pan Babiarz był najlepszy. Uwielbiam jego głos, tę nienaganną dykcję... Szkoda
  • Drażni mnie jego maniera w głosie, jakby wszystkie rozumy pozjadał
  • Jak dla mnie było całkiem nieźle. Bałem się tej zmiany. (...) Panu Radkowi życzę powodzenia przy kolejnych odcinkach. Oby było świetnie.
  • Pan Radek super sobie poradził! Oby tak dalej, brawo! - czytaliśmy w komentarzach w mediach społecznościowych.

ZOBACZ TEŻ: Wygrał milion, w “Jeden z dziesięciu” miał rekord, ale akurat tu poległ

Ten uczestnik dokonał niezwykłego

Okazało się jednak, że ta zmiana umożliwiła jednemu z graczy teleturnieju “Va Banque” zapisanie się na kartach jego historii jako wyjątkowy rekordzista. Chodzi o pochodzącego z Olsztyna Krzysztofa Glińskiego, lekarza specjalizującego się w radioterapii onkologicznej. Mężczyzna ma szereg zainteresowań idealnie wpisujących się w charakterystykę programu: to między innymi architektura, historia czy film. Niedawno udało mu się go wygrać, ale okazuje się, że nie był to jego pierwszy raz.

Co jest tak wyjątkowego w zwycięstwach Krzysztofa Glińskiego? Otóż udało mu się ich dokonać za kadencji każdego z trzech prowadzących. Za pierwszym razem gospodarzem był Kazimierz Kaczor, za drugim tę rolę pełnił Przemysław Babiarz, a tym razem trafiło na Radosława Kotarskiego. Warto zaznaczyć, że jest to sukces nie do powtórzenia, bowiem poprzedni prowadzący nie obejmują już tej funkcji. Hasło finałowe dotyczyło brytyjskich pisarek i brzmiało:

Swoją pierwszą powieść kryminalną "Wołanie kukułki" wydała pod pseudonimem Robert Galbraith.

Żadnemu z pozostałych uczestników tego odcinka teleturnieju “Va Banque” nie udało się zadać poprawnego pytania. Dokonał tego tylko Krzysztofowi Glińskiemu, który napisał: “Co napisała J. K. Rowling?”. Łącznie w pięciu odcinkach, w których wystąpił, wygrał ponad 70 tysięcy złotych.