Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Wiesława Różewicz nie żyje. Tadeusz nie wyobrażał sobie świata bez niej
Paulina Korzec
Paulina Korzec 11.04.2024 12:09

Wiesława Różewicz nie żyje. Tadeusz nie wyobrażał sobie świata bez niej

Wiesława Różewicz
fot. kadr z YouTube Teatr Miejski w Gliwicach, canva

Media właśnie obiegła smutna informacja o śmierci Wiesławy Różewicz. Kobieta byłą żoną Tadeusza Różewicza, jednego z najsłynniejszych polskich poetów. Przez wiele lat stanowiła ogromną inspirację i wsparcie dla wybitnego artysty.

Wiesława Różewicz nie żyje

Smutną informacją podzielił się na swoim profilu instagramowym Zakład Narodowy im. Ossolińskich z siedzibą w Warszawie. Do wpisu zawiadamiającego o śmierci Wiesławy Różewicz Ossolineum dołączyło wiersz poświęcony zmarłej kobiecie autorstwa jej męża:

uśmiechu Wiesławy
kiedy mówi dzień dobry
i dobranoc

i kiedy nic nie mówi

kiedy zamyka za mną drzwi
i otwiera

po długiej podróży
i po powrocie
z dalekiej dla niej krainy
gdzie budowałem wiersz

Te wzruszające słowa stanowią wymowny komentarz do głębokiej więzi i niezwykłej relacji, jaka łączyła poetę z Wiesławą.

"07 zgłoś się". Nie żyje Zbigniew Tobiasz. Aktor miał 96 lat Nie żyje poeta i dramaturg Andrzej Żak

Muza Tadeusza Różewicza

Tadeusz Różewicz zapisał się w pamięci Polaków jako wybitny poeta, ale zajmował się również dramatopisarstwem, pisaniem prozy i scenariuszy. Uznaje się go za prekursora turpizmu w Polsce, a do najważniejszych cech jego poezji należy realizm i obnażanie brzydoty świata.

Ważnym motywem twórczości tego artysty była wojna, której poświęcił wiele utworów, m.in. genialny tomik wierszy „Niepokój”. Niezwykle ważny w dorobku artysty jest również dramat „Kartoteka”. Tadeusz Różewicz pisał również o miłości, a inspiracje do tej tematyki czerpał ze związku, który tworzył z Wiesławą Różewicz.

Tadeusz i Wiesława Różewicz
Fot. fot. kadr z YouTube Teatr Miejski w Gliwicach

Zgodne małżeństwo Różewiczów

Wiesława Różewicz była dla męża źródłem inspiracji i ogromnym wsparciem. Na maszynie przepisywała tomiki jego wierszy. W filmie dokumentalnym zatytułowanym „Gliwickie lata Tadeusza Różewicza” zrealizowanym dla Teatru Miejskiego w Gliwicach Tadeusz Różewicz tak mówił o małżeństwie z Wiesławą:

Urzędnik stanu cywilnego (...) życzył nam, to pamiętam, żeby życie nasze jak jabłonka pełna kwiatów się układało. I tak się to spełniło

Para doczekała się dwóch synów: Kamila i Jana. Tadeusz Różewicz odszedł 24 kwietnia 2014 r. Małżeństwem z Wiesławą byli przez 70 lat.