Lifestyle.Lelum.pl > Programy > To koniec "Leśniczówki". Polacy go uwielbiali
Wiktoria Wihan
Wiktoria Wihan 14.05.2024 22:10

To koniec "Leśniczówki". Polacy go uwielbiali

serial Leśniczówka
Fot. kadr z programu "Leśniczówka" odc. 886

“Leśniczówka” to jeden z ulubionych seriali Polaków. Produkcja trafiła na ekrany TVP1 w 2018 roku i od tamtej chwili święciła triumfy na antenie. Do czasu. Oglądalność zaliczyła drastyczny spadek przez jeden konkretny czynnik. “Leśniczówka” już się po tym nie pozbierała. Władze publicznego nadawcy podjęły decyzję o zakończeniu serialu. Kiedy to nastąpi?

"Leśniczówka" to lubiany serial TVP1

Serial “Leśniczówka” pojawił się na antenie telewizyjnej jedynki w 2018 roku. Losy Katarzyny Ruszczyc, granej przez Jolantę Fraszyńską, która odziedziczyła po śmierci ojca urokliwy domek — leśniczówkę, zaintrygowały spore grono widzów już od pierwszego odcinka. Uważnie śledzili oni, jak kobita odkrywa rodzinne tajemnice z przeszłości. Wartka akcja, zwroty akcji i wciągające intrygi stanowiły mieszankę wybuchową. Polacy do reszty wsiąkli w losy bohaterów produkcji. 

Ta sytuacja trwała kilka lat, “Leśniczówka” zapowiadała się na odnoszącą sukcesy telenowelę pokroju “M jak Miłość”. W produkcji wystąpiła plejada gwiazd, takich jak Arkadiusz Janiczek, Maria Pakulnis, Jolanta Fraszyńska, Beata Fido czy Marek Bukowski. niestety nawet ten fakt nie był w stanie wpłynąć na drastyczny spadek oglądalności. Co go wywołało?

Nasz nowy dom: Romanowska pokazała nerwy ze stali. Pierwsza taka sytuacja Przyjaciółki: Elka trafi do szpitala. Jej stan zdrowia dramatycznie się pogorszy

"Leśniczówka" zaliczyła spadek oglądalności. Co się do niego przyczyniło?

Przez niecałe 5 lat “Leśniczówka” niezmiennie była emitowana w dni powszednie o godz. 20:30 na antenie TVP1. Na początku 2023 roku produkcja podjęła decyzję o zmianie godziny na 18:25. Niestety miało to katastrofalny wpływ na oglądalność. Od 28 sierpnia do 16 listopada ubiegłego roku oglądalność serialu wyniosła zaledwie 486 tys. osób przy udziale poziomie 4,95 proc. w całym rynku i 2,82 proc. w grupie 16-59. Przed zmianą emisji, w okresie od 7 do 29 grudnia 2022 roku, oglądalność produkcji sięgała ponad miliona osób. Liczby mówią same za siebie - “Leśniczówka” stała się dla publicznego nadawcy nieopłacalna.

To dramatyczna sytuacja dla wielu aktorów, zwłaszcza że koszty życia w Polsce wzrastają. Już są podwyżki cen żywności, a za chwilę poszybują ceny za prąd. Wszyscy mamy rodziny i kredyty do spłacenia – mówiła w rozmowie ze “Światem Gwiazd” aktorka, która prosi o zachowanie anonimowości.

Czy kultowy serial, który zajmuje specjalne miejsce w sercach Polaków, naprawdę zniknie z anteny? Pojawiły się pierwsze wzmianki na ten temat…

ZOBACZ TEŻ: Jeden z dziesięciu: Jak nazywają się pasiaste ssaki? Nagle ją zamurowało

"Leśniczówka" zniknie z ekranów. Co zamiast niej?

Zdjęcia już się kończą i nikt nie wie, czy i kiedy zostaną wznowione – mówiła jakiś czas temu rozmówczyni “Świata Gwiazd”. 

Okazuje się, że zdjęcia do pozostałych odcinków faktycznie się już zakończyły i nie zapowiada się na to, by cokolwiek w tej sprawie miało ulec zmianie. “Leśniczówka” ma zakończyć emisję po wakacyjnej przerwie, w październiku. Jednak i dobra wiadomość dla widzów. Zarząd telewizji publicznej już rozpoczął prace nad alternatywnymi produkcjami, które z powodzeniem mogłoby zająć miejsce serialu.

TVP zdecydowało się kontynuować “Koronę królów Jagiellonów”, która zostanie wypuszczona pod tytułem “Królowie”. Zdjęcia do produkcji już ruszyły, a jest ona realizowana przez niemal tę samą ekipę. W mediach można natknąć się na doniesienia, jakoby trwały też rozmowy dot. kontynuacji “Rodzinki.pl”, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem w latach 2011-2020.