W czwartek Sejm uchwalił nowelizację ustawy zakładającą utworzenie funduszu kompensacyjnego, który pozwoli osobom zaszczepionym, hospitalizowanym z powodu niepożądanych odczynów poszczepiennych ubiegać się o świadczenie kompensacyjne. Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych pozwoli ubiegać się o świadczenie kompensacyjne, „bez konieczności odwoływania się do długotrwałej procedury postępowania przed sądami powszechnymi”.
Rządowa loteria szczepionkowa trwa od 1 lipca, w zamyśle miała być zaś zachętą do przekonania sceptycznej wobec narodowego programu części polskiego społeczeństwa. Przez trzy miesiące rozlosowano szereg nagród finansowych oraz rzeczowych. W finale na szczęśliwców czekają zaś ogromne sumy pieniędzy, a także najnowsze modele samochodów. Na rejestrację pozostało zaledwie kilkadziesiąt godzin.
Polska Akademia Nauk rekomenduje, by nauczyciele, którzy nie przyjęli szczepienia przeciw COVID-19 zostali odsunięci od pracy w szkołach. Istnieje możliwość przeprowadzenia zajęć dla uczniów niezaszczepionych, jednak graniczy ona z cudem. Rzeczniczka Okręgu Śląskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego Grażyna Hołyś-Warmuz miała powiedzieć, że obowiązkowe szczepienia tylko dla jednej grupy zawodowej, to rzecz, która nie może znaleźć poparcia.
Wczoraj Rada Medyczna ds. COVID-19 podjęła decyzję ws. szczepień dzieci od 12. roku życia. Na dzisiejszym posiedzeniu Rady Medycznej przy Premierze RP została przyjęta rekomendacja dot. szczepień 12+. Rada rekomenduje szczepienia przeciw COVID-19 osób od 12. do 15. roku życia preparatem Comirnaty – przekazano. Dziś Michał Dworczyk przekazał kolejną wiadomość. Minister Michał Dworczyk z samego rana zapowiedział, że podczas dzisiejszej konferencji prasowej z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i ministra edukacji Przemysława Czarnka zostaną przekazane informacje dotyczące harmonogramu szczepień dzieci od 12 roku życia.
W przyszłym tygodniu rząd zapowiedział wznowienie mobilnych punktów szczepień. Jak podkreślił minister Michał Dworczyk, w każdym województwie będzie znajdować się po pięć miejsc, w których będą odbywać się szczepienia. Do tej pory z mobilnych punktów szczepień można było skorzystać między 1-3 maja w ramach akcji Zaszczep się w majówkę.
Wczoraj ruszyła specjalna akcja obejmująca szczepienia przeciwko COVID-19 w całej Polsce. Według organizatorów jest to idealny czas, aby przyjąć swoją dawkę preparatu. Szczepienia przeciw koronawirusowi obejmują kolejne roczniki w naszym kraju, jednak ruszyła też specjalna akcja o nazwie „Zaszczep się w majówkę”, która jest skierowana do wszystkich osób, które na ten moment są objęte programem szczepień. Akcja obejmuje wszystkie województwa i przeprowadzana jest w specjalnych punktach szczepień. Co ważne, może z niej skorzystać każda osoba, która otrzymała już swoje e-skierowanie, ale nie przyjęła jeszcze szczepionki. Warto się jednak spieszyć, ponieważ ilość preparatów jest ograniczona.
Szczepienia na COVID-19 obejmują kolejne grupy wiekowe. Jednak rozwój programu szczepień powoduje też pojawianie się coraz to nowych pytań dotyczących samych szczepionek i przygotowania do nich. Jedno z nich dotyczy picia alkoholu. Już zaraz rozpocznie się weekend majowy, który charakteryzuje się u nas niemalże tradycją grillowania, a wiadomo, że w czasie grilla wiele osób lubi sięgnąć po alkohol. Jednak czy wiedząc, że czekają nas niebawem szczepienia, możemy się napić? Warto wspomnieć, że jeżeli chodzi o wpływ alkoholu na szczepienia przeciwko koronawirusowi, to zdania wśród specjalistów są podzielone. Nie pomaga też fakt, że sami producenci nie wspominają o tym, jaki wpływ na ich produkt może mieć wypity alkohol.
Przyjmująca i szczepiąca w gminnym punkcie szczepień w miejscowości Łyszkowice (woj. łódzkie), dr Beata Koszewska-Jóźwiak poinformowała w rozmowie z WP, że ma zamiar zakończyć szczepienia. Jej decyzja spowodowana jest nowym zarządzeniem Ministerstwa Zdrowia, w którego świetle lekarze szczepiący mają składać raporty z dostępnych w lodówkach dawek szczepionki. Ministerstwo Zdrowia tłumaczy tę decyzję usprawnieniem mechanizmu raportowania stanów magazynowych. Doktorka nie rozumie, dlaczego ona zapadła, ponieważ resort zdrowia wie ile dawek otrzymał dany punkt szczepień. Już wkrótce zakończy podawanie pacjentom szczepionek.
Michał Dworczyk przekazał, że w przyszłym tygodniu do Polski dotrze mniej o 1,1 mln szczepionek niż oczekiwano. Wpłynie to na ponad 7 tysięcy punktów szczepień i może się wiązać z przesunięciem terminów. Wolniej też będą uruchamiane punkty szczepień powszechnych. Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski dodał, że najtrudniejsza sytuacja dotyczy Astry Zeneki. Jak zaznaczono, te problemy nie wpłyną na terminy rejestracji dla poszczególnych roczników.
Pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk w Programie Pierwszym Polskiego Radia przekazał bardzo ważną wiadomość. Już jutro zostanie wykonane 10-milionowe szczepienie. Mamy nowy rekord dzienny, w czwartek zostało zaszczepionych 297 tysięcy osób. Widać, że dynamika szczepień jest pozytywna – mówił Dworczyk.
Bardzo dobra wiadomość dla wszystkich, którzy planują zaszczepić się przeciwko COVID-19. Wczoraj premier Morawiecki ogłosił, że do 10 maja wszyscy chętni dostaną e-skierowanie na szczepienie. Dziś rząd ma przedstawić szczegółowy harmonogram. W rozmowie z Polsat News szef KPRM Michał Dworczyk ujawnił, czego możemy się spodziewać.
Akcja szczepień przeciwko COVID-19 się nie zatrzymuje, jednak wiele wskazuje na to, że TVP ma problemy z dokładnym wyliczeniem osób zaszczepionych. Według komunikatu Ministerstwa Zdrowia ich liczba wynosi 5 026 182, co podała w jednym z wydań Wiadomości Telewizja Polska. Tymczasem na portalu biqdata.wyborcza.pl pojawiły się dokładne wyliczenia, z których jasno wynika, że jest ich zdecydowanie mniej. Obliczenia zostały wykonane na podstawie osób, które przyjęły tylko pierwszą dawkę szczepionki, oraz obie dawki. Ich łączna ilość wynosi 3,24 miliona. TVP podało, że jest ich ponad 5 milionów. Podobnie stwierdził Michał Dworczyk.
RMF FM podało nieoficjalną informację w sprawie pełnej listy zaszczepionych osób przeciw COVID-19 na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Zdaniem stacji radiowej Narodowy Fundusz Zdrowia miał już otrzymać nazwiska wszystkich osób, które dotychczas przyjęły dawkę szczepionki na koronawirusa. Okazuje się, że jest ich nie kilkanaście, a kilkadziesiąt. Rzecznik NFZ nie potwierdza tych doniesień. Kilka dni temu wybuchła afera związana ze szczepieniami celebrytów, którzy rzekomo przyjęli dawkę szczepionki przeciw COVID-19 poza kolejnością. Według nieoficjalnych informacji tych nazwisk jest już kilkadziesiąt.
Od kilku miesięcy Stadion Narodowy pełni rolę szpitala tymczasowego. To tam ma się odbyć część szczepień przeciwko COVID-19. – W czwartek, piątek i sobotę CSK MSWiA przeprowadzi akcję szczepień medyków w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym – przekazała Iwona Sołtys, kierownik działu obsługi pacjenta z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA. Według najnowszych informacji ma zostać zaszczepionych ok. 900 osób. To dobra wiadomość dla wszystkich Polek i Polaków. Z tego artykułu dowiesz się: Ile osób zostanie zaszczepionych na Stadionie Narodowym Kto znalazł się na liście szczepień Czy taka akcja jest jednorazowa Według założeń szczepienia mają odbywać się przez trzy dni, a każdego dnia szczepionych będzie po ok. 300 osób. Takie informacje przekazała we wtorek Iwona Sołtys.
Krystyna Janda była jednym z gości programu Fakty po faktach na kanale TVN24. Popularna aktorka była jedną z pierwszych przedstawicieli polskiej sceny teatralnej, która przeszła szczepienie na koronawirusa. Ta sytuacja odbiła się szerokim echem w całym kraju i przez wielu została mocno skrytykowana. Teraz ze łzami w oczach aktorka wymieniła kolejne nazwiska zaszczepionych gwiazdorów. W trakcie programu Krystyna Janda opowiedziała także o całej akcji związanej ze szczepieniami. Okazuje się, że aktorzy seniorzy zostali poproszeni o wzięcie udziału w akcji promocyjnej szczepionek przeciw COVID-19. Lista zaszczepionych poza kolejką gwiazd, jest coraz dłuższa.
Szczepienia artystów bez kolejki, to jeden z najbardziej gorących tematów ostatnich dni. Jednym z nich jest Radosław Pazura, który przyznał, że nie żałuje swojego wyboru. Jego brat Cezary Pazura gościł w programie Newsroom Wirtualnej Polski, gdzie został zapytany o zaistniałą sytuację. Okazuje się, że nie miał pojęcia, iż jego brat przeszedł szczepienie. Radosław Pazura, podobnie jak pozostała liczba artystów, którzy wcześniej zaszczepili się na COVID-19 został mocno skrytykowany, czego nie rozumiał. Cezary Pazura został zapytany, kiedy przyjdzie jego kolej szczepienia.
W mediach społecznościowych powstała wielka afera związana ze szczepieniami na koronawirusa. Krystyna Janda została publicznie skrytykowana przez Ilonę Łepkowską, za to, że aktorka wyraziła swoje zadowolenie, wobec możliwości wcześniejszego zaszczepienia. Zdaniem scenarzystki, jest to powód do wstydu – Nie wstyd Pani? – napisała Ilona Łepkowska. Przypomnijmy, że Krystyna Janda, oraz były premier Leszek Miller znaleźli się w gronie osób, które w pierwszej kolejności zaszczepiły się przeciwko COVID-19, mimo tego, że oboje są spoza grup 0, do których zaliczają się seniorzy i pracownicy służby zdrowia. Ta sytuacja wywołała wiele kontrowersji.