Prl

bajki
11.02.2020 14:49 Pamiętacie „Misia Colargola”? Dzisiejsze dzieci nigdy nie zrozumieją

Bajki z dawnych lat były zupełnie inne, niż te dzisiejsze. Gdyby dzieci dziś zobaczyły, co oglądali kiedyś ich rówieśnicy, na pewno bardzo by się zdziwiły! Technologia i rozrywka na przestrzeni dekad zmieniła się tak diametralnie, że łezka się w oku kręci na samo wspomnienie. Pamiętacie jeszcze Misia Colargola?Miś Colargol, Jacek i Agatka, Bolek i Lolek czy Miś Uszatek to bajki, na których wiele z nas się wychowało! Wystarczyły kukiełki, by dzieci były zainteresowane, co się dzieje na ekranie. Dzisiaj potrzeba nieco więcej środków, by przyciągnąć najmłodszych przed telewizor. Patrząc na te stare programy ciężko nie poczuć nostalgii za dzieciństwem!

podróż za jeden uśmiech
08.02.2020 16:09 Kto pamięta Poldka i Dudusia z „Podróży za jeden uśmiech?” Aż łezka się w oku kręci

Podróż za jeden uśmiech to pozycja kultowa! Młodzieżowy serial zrobił prawdziwą furorę, a dorośli oglądali go z takim samym zapałem, jak dzieci. Wyprodukowany w latach 70. do dziś budzi uśmiech, a w oku kręci się łezka wzruszenia!Pamiętacie przygody Poldka i Dudusia? Założymy się, że tak! Serial powstał na podstawie książki autorstwa Adama Bahdaja z 1964 roku pod tym samym tytułem. Przygody dwóch chłopców, którzy postanowili wybrać się nad Morze Bałtyckie bez grosza przy duszy były oglądane przez dzieciaki i młodzież z wypiekami na twarzach. Podróż autostopem, poznawanie nowych osób i determinacja, by dotrzeć do ukochanych mam nad morze są godne podziwu, a klimat serialu przenosi nas w nostalgiczne czasy dzieciństwa!

program
07.02.2020 22:02 Kto pamięta „Piątek z Pankracym”? Najlepszy program, do dziś nucimy czołówkę

Program Piątek z Pankracym to prawdziwa podróż w czasy dzieciństwa! Pamiętacie jeszcze, jak w każdy piątek rozbrzmiewała czołówka programu dla dzieci? Nadawana przez przeszło 12 lat bajka nie miała sobie równych!Piątek z Pankracym to program dla dzieci emitowany w latach 1978-1990. Do dziś pamiętamy piosenkę otwierającą tę niezwykłą bajkę! Prowadzącymi byli najpierw Zygmunt Kęstowicz, później Tadeusz Chudecki, a na końcu Artur Barciś. Pies Pankracy, czyli kukiełka animowana przez lalkarza był wówczas prawdziwą gwiazdą dziecięcej telewizji! Pamiętacie jeszcze piosenkę Cztery Łapy? Aż żal, że bajki nie można oglądać już w telewizji. Ciekawe, czy dzisiejsze dzieci byłyby równie zafascynowane psem Pankracym i jego przygodami?

zwierzęta
06.02.2020 18:32 Kto oglądał „Zwierzyniec”? Najlepszy program, dziś już takich nie ma

Zwierzyniec jest pozycją kultową, nadawaną przez prawie 20 lat. W programie pojawiały się opowieści pana Michała, filmy przyrodnicze, a na sam koniec kreskówki – Pies Huckleberry, Pixi Dixi i Pan Jinks, Miś Yogi. Można było dowiedzieć się mnóstwo o zwierzętach, a ciekawostki były zaserwowane w bardzo interesujący sposób! Kto oglądał, kto pamięta? Wspaniały program!Prowadzący Michał Sumiński to prawdziwa legenda telewizji, a zwierzęta nie miały przed nim żadnych tajemnic.Zwierzęta i ich życie to fascynujący temat, a Zwierzyniec to dziś już program kultowy! Pamiętacie, ile można się było dowiedzieć od prowadzącego Michała Sumińskiego? Emitowany w latach 70. i 80. program przyrodniczy do dziś pozostał w sercach wielu Polaków – dziś już w telewizji nie ma takich programów!

Rodzina Leśniewskich
01.02.2020 19:37 39 lat temu wyemitowano pierwszy odcinek ”Rodziny Leśniewskich”. Oglądaliście?

Rodzina Leśniewskich debiutowała w telewizji pierwszego lutego 1981 roku. W rolach głównych wystąpili: Krystyna Sienkiewicz, Krzysztof Kowalewski, Agata Młynarska, Maciej Strojny, Magdalena Scholl i Tomasz Brzeziński. Mimo że powstało tylko siedem odcinków serialu, pomimo upływu lat Polacy wciąż pamiętają kultową produkcję. W pamięci została także muzyka, którą mogliśmy słyszeć dzięki Czesławowi Niemenowi.Rodzina Leśniewskich pojawiła się w polskiej telewizji dokładnie 39 lat temu. Serial powstał na podstawie książki Nie głaskać kota pod włos autorstwa Krystyny Boglar i opowiadał historię sześcioosobowej rodziny mieszkającej w Warszawie. Produkcja cieszyła się ogromną popularnością, z tego powodu później powstał także film.

szkoła prl
27.10.2019 16:19 Obecnie przeciętny maturzysta osiąga poziom niższy niż uczeń V klasy w PRL? Są dowody

Uczeń współczesnej szkoły w teorii powinien być wykształcony dużo lepiej niż za czasów PRL-u. Okazuje się jednak, że ta kwestia nie jest wcale taka oczywista. Wzrost liczby osób posiadających wyższe wykształcenie nie musi o niczym świadczyć, jeśli wraz z nim spada drastycznie poziom wymagań. Czy można jednak stwierdzić, że sytuacja jest dramatyczna? Za czasów PRL-u osoby między innymi z Polski oraz innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej, wyróżniały się pod względem wykształcenia. Na Zachodzie cenieni byli naukowcy z tych krajów. Teraz w nauce dominują tam osoby z krajów azjatyckich, a polski uczeń klasy maturalnej nie radzi sobie z zadaniami kiedyś przeznaczonymi dla piątoklasistów.