Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Po pogrzebie Zielińskiego coś takiego. Słodko-gorzki czas dla fanów “Skaldów”
Julia Bogucka
Julia Bogucka 19.05.2024 12:59

Po pogrzebie Zielińskiego coś takiego. Słodko-gorzki czas dla fanów “Skaldów”

Jacek Zieliński
Fot. KAPiF

Jutro miną dwa tygodnie od śmierci Jacka Zielińskiego. Tego dnia odbędzie się jego ostatnie pożegnanie. Na wieczór zaplanowano szereg aktywności, które mają upamiętnić muzyka, który współtworzył zespół “Skaldowie”. W tych przykrych okolicznościach nadchodzi okazja na wyjątkowe przeżywanie.

6 maja zmarł Jacek Zieliński

Muzyk od lat 60. ubiegłego wieku działał w zespole “Skaldowie”, który założył wraz ze swoim bratem i innymi artystami. Powszechną wiedzą jest, że grupa intensywnie wpłynęła na kształt polskiej muzyki tamtych lat. Grali przede wszystkim w takich gatunkach jak klasyczny rock, rock progresywny, rock'n'roll, folklor góralski, jazz, pop oraz big-beat

Jacek Zieliński tworzył muzykę na wielu instrumentach, występował również solo. Pojawił się między innymi na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1967 roku, gdzie wystąpił wraz z Łucją Prus. Przez sześć lat walczył ze złośliwym nowotworem prostaty, który dał przerzuty do kości. Zmarł 6 maja, o czym poinformowała krakowska “Piwnica pod Baranami”.

Śmierć lidera “Skaldów” przybiła fanów. Teraz wiadomo już, co dalej z zespołem To już czwarty muzyk w tym tygodniu. Nie żyje prawdziwa legenda

Jutro odbędzie się pogrzeb Jacka Zielińskiego

Nowohuckie Centrum Kultury poinformowało o szczegółach ceremonii pogrzebowej znanego muzyka. Jutrzejszego poranka bliscy i przyjaciele Jacka Zielińskiego pożegnają go po raz ostatni. Uroczystość odbędzie się w Krakowie. O godzinie 9:30 przed Kryptą Zasłużonych w Bazylice na Skałce zostanie wystawiona urna z prochami zmarłego, półtorej godziny później rozpocznie się msza pogrzebowa.

W trakcie mszy żałobnej wykonamy ze Skaldami trzy skomponowane przeze mnie piosenki: "Jutro odnajdę ciebie", "W żółtych płomieniach liści" i "20 minut po północy". Tę drugą – w trakcie komunii świętej – zaśpiewa razem z nami Gaba Kulka - opowiadał o uroczystości “Plejadzie” Andrzej Zieliński.

O godzinie 14:00 ceremonia przeniesie się na Cmentarz Rakowicki, konkretnie na Aleję Zasłużonych. To tam zostaną umieszczone prochy Jacka Zielińskiego. Wówczas mają rozbrzmieć utwory “Nie domykajmy drzwi” i “Nie słuchał mnie nikt” śpiewane przez zmarłego. 

ZOBACZ TEŻ: Nie żyje Jan Ptaszyn Wróblewski. Bez niego cały gatunek wyglądałby inaczej

To wydarzy się po pogrzebie Jacka Zielińskiego

Nie będzie to jednak koniec uroczystości, które mają za zadanie upamiętnić słynnego artystę. O szczegółach tego, co wydarzy się wieczorem, rozmawiał z “Plejadą” brat zmarłego. W tych przykrych okolicznościach nadarzy się okazja do wyjątkowego przeżywania. We wspomnianym Nowohuckim Centrum Kultury zostanie rozegrany koncert plenerowy pod hasłem “Skaldowie i przyjaciele”. Wstęp na wydarzenie będzie bezpłatny.

KAPIF_oryginal_K702935F.jpg
Fot. KAPiF

Wieczorem przed Nowohuckim Centrum Kultury odbędzie się koncert pod hasłem "Skaldowie i przyjaciele", o którym pan wspomniał. Wokalnie wspierać mnie będą Łukasz Lach – lider łódzkiego zespołu L. Stadt, a także Michał Wódz - opowiadał Andrzej Zieliński.

Na koniec rozmowy dodał, że będzie to dla niego bardzo trudny koncert ze względu na osłabienie wynikające z pogrzebu. Zależy mu na tym, aby pożegnać brata w należyty i godny sposób, na jaki zasługuje.