Nie żyje Jan Ptaszyn Wróblewski. Bez niego cały gatunek wyglądałby inaczej
Wybitny muzyk zmarł w wieku 88 lat. Jan Ptaszyn Wróblewski był kompozytorem, dyrygentem oraz dziennikarzem. Specjalizował się w muzyce jazzowej. O jego śmierci poinformowali bliscy.
Jan Ptaszyn Wróblewski nie żyje
Zajmował się muzyką jazzową zarówno jako wykonawca, jak i kompozytor i dyrygent. Grał na saksofonie tenorowym i barytonowym. Karierę muzyczną rozpoczął w 1954 roku, a już dwa lata później wystąpił na sopockiej scenie. Okazją do tego wydarzenia był festiwal jazzowy. Zmarł w wieku 88 lat, o czym poinformowała pogrążona w żałobie rodzina.
Był pierwszym polskim wykonawcą tego gatunku muzycznego, który wyjechał na amerykański festiwal w Newport. Wraz ze swoimi zespołami odwiedził niemal każdy skrawek Ziemi — występował w Europie, Azji, Ameryce Północnej oraz Afryce. Spod jego ręki powstały kompozycje do znanych polskich filmów, między innymi “Dwaj ludzie z szafą” Romana Polańskiego.
Jacek Zieliński nie żyje. Legendarny muzyk założył zespół Skaldowie Aktor z "TItanica" nie żyje. Świat na chwilę stanął w miejscuJan Ptaszyn Wróblewski pracował w Polskim Radiu
W 1968 roku Polskie Radio powołało Studio Jazzowe, na którego czele stanął muzyk. W jego działanie zaangażowani byli również tacy muzycy jak Krzysztof Komeda, Zbigniew Namysłowski oraz Michał Urbaniak.
Myśmy wtedy ściągali na nagrania każdego, kogo się dało. Kto tylko nowy, ciekawy się pojawił, musiał natychmiast pojawić się również w Studiu. Był to skład ludzi, którzy mieli kupę fantazji i można było bardzo wiele rzeczy zostawiać dowolnych w partyturze, wiedząc że koledzy i tak sobie z tym znakomicie poradzą - mówił w Polskim Radiu Jan Ptaszyn Wróblewski.
Na antenie “Trójki” od lat pojawiała się audycja muzyka “Trzy kwadranse jazzu”. Zadebiutowała w 1970 roku, a jej nadawanie nigdy nie zostało przerwane. Ostatni raz kompozytor poprowadził ją w poniedziałek 6 maja 2024 roku.
ZOBACZ TEŻ: Wieloletni pracownik TVP nie żyje. Miał zaledwie 40 lat
Jan Ptaszyn Wróblewski: historia kariery
Miał osiemnaście lat, kiedy zaczął prowadzić studenckie zespoły muzyczne. Pierwsze kroki w karierze stawiał w Poznaniu. Powołał do życia wiele własnych grup zajmujących się muzyką jazzową: Kwintet Poznański, Jazz Outsiders, Polish Jazz Quartet, Studio Jazzowe Polskiego Radia, SPPTChałturnik, Mainstream, Grand Standard Orchestra, Liga 13 Dżentelmenów, Four, SOS, Made in Poland. Na swoim koncie miał kilkanaście własnych albumów, współpracował przy powstawaniu kilkudziesięciu.
Utwory, do których komponował muzykę, wykonywały takie gwiazdy jak Maryla Rodowicz, Andrzej Zaucha czy Łucja Prus. Za swoje dokonania otrzymał szereg nagród, między innymi “Złoty Mikrofon”, “Złotego Fryderyka” czy Paszport “Polityki”. Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu przyznała mu tytuł doktora honoris causa.