Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Jan A.P. Kaczmarek nie żyje. Zmarł po długiej chorobie
Julia Bogucka
Julia Bogucka 21.05.2024 12:26

Jan A.P. Kaczmarek nie żyje. Zmarł po długiej chorobie

świeczka, Jan A.P. Kaczmarek
Fot. CanvaPro, TRICOLORS/East News

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Informację o jego śmierci przekazała Polska Fundacja Muzyczna. Kompozytor miał 71 lat.

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek

Informację otrzymaliśmy z Polskiej Fundacji Muzycznej.

Z ogromnym żalem i smutkiem przekazujemy informację, która przed momentem do nas dotarła: Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł mój mąż Jan A.P. Kaczmarek

Do końca był wojownikiem ufającym, że wyzdrowieje i będzie dzielił się swoją twórczością z nami… Czuwałam przy nim do końca. Zmarł otoczony miłością. Wartością, w którą wierzył najmocniej - Aleksandra Twardowska-Kaczmarek.

Na początku roku 2023 informowano o tym, że muzyk zmaga się z zanikiem wieloukładowym. W związku z chorobą jego ciało zaczęło odmawiać posłuszeństwa, jednak deklarowano, że zachował jasność umysłu i błyskotliwość.

Jan jest największym wojownikiem, jakiego można sobie wyobrazić. Chce być z nami, chce zrobić kolejny film - mówiła dla “19:30” na początku 2024 roku żona artysty Aleksandra Twardowska-Kaczmarek.

Nie żyje gwiazda kabaretu. Barbara Nawratowicz zmarła w Szwajcarii Nie żyje wielka Polka. "Sosenka" zrobiła dla kraju coś niewyobrażalnego

Jan A.P. Kaczmarek był wybitnym kompozytorem

Zrealizował muzykę do kilkudziesięciu produkcji filmowych. Tworzył dla obrazów polskich, jak i amerykańskich. W 2005 roku otrzymał Oscara za ścieżkę do utworu “Marzyciel”. Miłość do skrzypiec odczuł jeszcze jako dziecko, kiedy matka prowadziła go do poznańskiej filharmonii. Zaczął komponować hobbystycznie jeszcze w liceum, później podjął studia prawnicze. Okazało się jednak, że to muzyka pochłonie go na całe życie.

W drugiej połowie lat 70. ubiegłego wieku zaczął współpracę z Teatrem Laboratorium Jerzego Grotowskiego, Teatrem Ósmego Dnia oraz Teatrem Polskim w Poznaniu. Dekadę później zamieszkał na stałe w Stanach Zjednoczonych. Koncertował do niedawna zarówno na scenach polskich, jak i zagranicznych. Stale komponował i wydawał kolejne płyty. Stworzył między innymi utwory upamiętniające Solidarność czy 200-lecie wydarzeń opisanych w Panu Tadeuszu.

ZOBACZ TEŻ: Nie żyje Jan Ptaszyn Wróblewski. Bez niego cały gatunek wyglądałby inaczej

Jan A.P. Kaczmarek ciężko chorował

Na początku 2023 roku podano do informacji publicznej, że kompozytor zmaga się z poważną chorobą. Był to zanik wieloukładowy. Nieznane są bezpośrednie przyczyny tego schorzenia. Wiadomo jednak, że jest to zespół dolegliwości ośrodkowego układu nerwowego, który oddziałuje między innymi na układ moczowy i wegetatywny. Występują przy nim takie objawy jak zaburzenia mowy, chodu, niestabilność postawy czy drżenie.

EN_01340455_0014.jpg
Fot. Piotr Molecki/East News

Choroba, która pozbawiła go wyraźnej mowy, nie odebrała mu wszystkiego. Przeciwnie, jego intelekt osładza nam codzienność. Bo nawet jak uda się wydobyć z Jana kilka zdań, są to zdanie bezcenne. Od roku choroba przybrała agresywną formę. Jan jest przekonany, że znajdziemy jakiś lek, ośrodek, specjalistę, spróbujemy, nawet jako pionierzy, zmierzyć się z rzeczą, która nie daje szans innym - mówiła Aleksandra Twardowska-Kaczmarek dla magazynu “Pani”.