Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Gwiazda polskiej kadry wyjechała z Polski. Czym się zajmuje Olisadebe?
Wiktoria Wihan
Wiktoria Wihan 17.06.2024 11:11

Gwiazda polskiej kadry wyjechała z Polski. Czym się zajmuje Olisadebe?

Emmanuel Olisadebe
Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Emmanuel Olisadebe zasilał szeregi reprezentacji Polski przez 4 lata. W tym czasie udało mu się strzelić mnóstwo goli, a jego gra na boisku wywoływała ogromne poruszenie. Popularność zyskał nie tylko dzięki umiejętnościom, które prezentował na murawie, ale również dzięki kolorowi skóry, który wówczas budził wiele emocji, nie tylko tych pozytywnych. Wierni kibice wiązali z “Emsim” spore nadzieje, jednak ten zakończył karierę piłkarską w wieku 34 lat. Co obecnie u niego słychać?

Emmanuel Olisadebe był gwiazdą polskiej piłki nożnej

Pochodzący z Nigerii piłkarz zrobił furorę w świecie polskiego futbolu. Trafił do Polski w 1997 roku, gdzie początkowo grał w Wiśle Kraków. Po jakimś czasie przeszedł do Ruchu Chorzów, jednak nie spędził tam wiele czasu. Decydującym momentem w jego karierze okazało się podpisanie kontraktu z Polonią Warszawą. W latach 2000-2004, po tym, jak zdobył polskie obywatelstwo, święcił triumfy z reprezentacją Polski, grając na pozycji napastnika

Dzięki 8 golom strzelonym przez Olisadebe, nasz kraj zakwalifikował się do Mistrzostw Świata po 16 latach. Po tym, jak “Emsi” trafił do reprezentacji, zaczęto uważać go za jednego z najlepszych zawodników ekstraklasy. Jego kariera zapowiadała się spektakularnie, a sukces, który osiągnął w biało-czerwonych barwach można by porównać do Roberta Lewandowskiego. W 2001 roku został sklasyfikowany w plebiscycie na najlepszego piłkarza świata na 29. miejscu. Karierę zakończył w 2012 roku. Czym się obecnie zajmuje?

Euro 2024: Probierz zbroi się na Austrię. Takich informacji potrzebujemy przed meczem Euro 2024: Anna Lewandowska nie wytrzymała? Zostawiła taki komentarz po meczu

Emmanuel Olisadebe otrzymał polskie obywatelstwo. Nie obyło się bez kontrowersji...

Kiedy Emmanuel Olisadebe grał w Polonii, nagle zrodził się pomysł, by nadać mu polskie obywatelstwo. Jego gra zrobiła ogromne wrażenie na ówczesnym wiceprezesie PZPN Zbigniewie Bońku i Jerzym Engelcie, który od 1 stycznia 2000 roku był selekcjonerem reprezentacji Polski. Panowie stwierdzili, że takiego piłkarza warto by mieć w składzie na mundialu. Jedynym problemem był brak polskiego obywatelstwa. Wówczas sam prezes PZPN rozpoczął rozmowy z Aleksandrem Kwaśniewskim, jednak pozytywne rozpatrzenie jego prośby wcale nie było takie oczywiste. 

W końcu piłkarz otrzymał obywatelstwo, jednak na własnej skórze przekonał się, jak rasistowscy i okrutni potrafią być polscy kibice. Na meczu w 2000 roku na stadionie w Lublinie został obrzucony przez nich bananami. To wydarzenie było dla niego wstrząsające.

Czułem się fatalnie. Przez 10 minut w ogóle nie mogłem grać. Pomogli mi koledzy z drużyny. Powiedzieli: nie przejmuj się, to zrobili idioci. Byłem tym bardziej zadowolony, że strzeliłem gola w Lubinie. Potem dostałem list z przeprosinami z Lubina, ale wciąż nikt nie wytłumaczył mi, dlaczego rzucano we mnie bananami – mówił w rozmowie z serwisem "sport.pl".

Emmanuel Olisadebe (1).jpg
Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Emmanuel Olisadebe
Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

ZOBACZ TEŻ: Probierz zwrócił uwagę jednym szczegółem. Świat zachwycony polskim trenerem

Czym obecnie zajmuje się Emmanuel Olisadebe?

Piłkarz związał się nie tylko z polską reprezentacją. W 2001 roku wziął ślub z Beatą Smolińską. Ich małżeństwo wzbudzało wówczas ogromne zainteresowanie wśród opinii publicznej. Gdy Emmanuel Olisadebe zakończył przygodę w polskiej reprezentacji, para przez jakiś czas żyła w związku na odległość. Ta sytuacja zaważyła na ich relacji, doprowadziła do rozstania po 16 latach małżeństwa. 

Beata wolała żyć w Polsce, a ja chciałem wrócić do Nigerii. Ale dalej pozostajemy przyjaciółmi, rozmawiamy przez telefon. Formalnie rozwiedliśmy się w 2017 roku. Nie towarzyszyły temu żadne wojny – skomentował sam zainteresowany w 2020 roku.

Co działo się z piłkarzem, gdy podjął decyzję o zakończeniu kariery? Były reprezentant Polski postanowił zając się nieruchomościami w swoim rodzinnym państwie, Nigerii:

Jestem fanem "budowlanki" i już w niej działam. Postawiłem pięć mieszkań i teraz czerpię z nich profity. Szóste mam już w trakcie budowy, choć pandemia zwolniła tę inwestycję. Generalnie biorę teraz życie powoli. Nie jestem pod żadną presją, nigdzie mi się nie spieszy – opowiadał w 2020 roku w wywiadzie dla “Sportowych Faktów”.

Ostatnie zdjęcie sportowca, które pojawiło się w sieci, pochodzi z lipca 2022 roku. Kadr zyskał ogromną popularność w internecie. Widać na nim słynnego “Emsiego” w towarzystwie kolegi Martinsa Ekwueme, który odwiedził go Nigerii.