Lifestyle.Lelum.pl > Programy > Danuta Holecka zmieniła się po odejściu z TVP. Ekspert nie ma wątpliwości
Sara  Karmańska
Sara Karmańska 10.02.2024 14:42

Danuta Holecka zmieniła się po odejściu z TVP. Ekspert nie ma wątpliwości

Danuta Holecka zmieniła się po odejściu z TVP, fot. YouTube/Telewizja Republika
Danuta Holecka zmieniła się po odejściu z TVP, fot. YouTube/Telewizja Republika

Danuta Holecka była jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy „Wiadomości” TVP. Prezenterka w grudniu ubiegłego roku pożegnała się ze stacją, po czym dołączyła do ekipy TV Republika. Ekspert ocenił, co się zmieniło od czasu tej roszady.

Danuta Holecka przeszła z TVP do TV Republika

Danuta Holecka była związana z „Wiadomościami” TVP od 2016 roku. Swoje ostatnie wydanie poprowadziła 8 grudnia 2023 roku, po tym jak rozwiązała swoje umowy z pracodawcą. Po przejęciu władzy przez opozycję demokratyczną kształt TVP uległ gruntownym zmianom – między innymi pożegnano się ze wszystkimi dotychczasowymi prowadzącymi program „Pytanie na śniadanie”, a format „Wiadomości” zmienił posiadaną od lat nazwę na „19:30”. 

Dzięki swojemu wyprzedzającemu ruchowi Danuta Holecka zdołała uniknąć gwałtownego zamieszania, jakie towarzyszyło przejęciu mediów publicznych przez nową władzę. Prezenterka wróciła triumfalnie po dwóch tygodniach od swojego ostatniego ekranowego wystąpienia, ale już nie w TVP, a TV Republika. 

danuta holecka pracownicy wiadomości.jpg
Danuta Holecka w „Wiadomościach”, fot. kadr z programu „Wiadomości” prod. TVP
Holecka wpadka.jpg
Danuta Holecka w „Wiadomościach”, fot. kadr z programu „Wiadomości” prod. TVP
Zwolnili ją z TVP i zabrała głos. Tak podsumowała pracowników Producenci „PnŚ” szukają 5 pary prowadzących. Mówi się o 2 nazwiskach

Danuta Holecka gwiazdą TV Republika

Danuta Holecka z marszu stała się jedna z gwiazd stacji TV Republika, gdzie prowadzi główne wydanie magazynu informacyjnego – „Dzisiaj”. Jej zachowanie w nowej stacji zostało ocenione przez specjalistę od mowy ciała, Łukasza Kaca. Jak zdradził w rozmowie z „Faktem”, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że zachowanie Danuty Holeckiej znacznie różni się od tego, co prezentowała w „Wiadomościach” na antenie Telewizji Polskiej

W TV Republika widzimy panią Holecką w wersji soft, mniej emocjonalną, trochę mniej życzliwą, trochę mniej złośliwą, niż to bywało w czasach TVP. To może po prostu wynikać z faktu, że jednak ostatni raz, kiedy widzieliśmy ją w TVP, to były czasy przedwyborcze i wyborcze i wtedy ta atmosfera była bardzo napięta. To była dosłownie taka bezpardonowa walka. I to było widać, że w związku z tym pani Holecka również, kolokwialnie mówiąc, do tego pieca dokładała.

Danuta Holecka apeluje.jpg
Danuta Holecka, fot. TV Republika
Danuta Holecka, fot. TV Republika
Danuta Holecka, fot. TV Republika

ZOBACZ TEŻ: Zmarł wybitny dziennikarz. Prowadził pierwszą "śniadaniówkę" w TVP

Danuta Holecka się zmieniła, ale niektóre rzeczy pozostają takie same

Zdaniem eksperta, obecnie Danuta Holecka wydaje się zdecydowanie łagodniejszą wersją dawnej siebie. Jak wyjaśnia, są jednak aspekty, które mimo przejścia do innej stacji w ogóle się nie zmieniły:

Za każdym razem, jeśli pojawia się coś, z czym pani Danuta Holecka się nie zgadza, czy coś, co jest wprost przeciwne przyjętym założeniom Telewizji Republika, pojawia się sarkastyczny uśmiech, kpina, ironia, szyderstwo. Nawet jeśli tego nie ma, to często pojawia się to słynne przewracanie oczami.

Ekspert odniósł się także do kwestii spraw technicznych, jakie różnią dwie stacje. Jak wskazano, w TV Republika jest pokazywana w znacznie węższym kadrze, co także może mieć spory wpływ na odbiór jej postaci przez widzów.

Światło i kadr mogą bardzo wiele zmienić. To, jak jesteśmy widziani w tym kadrze, też wpływa na to, jak jesteśmy oceniani. Obstawiałbym, że to wynika z pewnego rodzaju założeń programowych. To ma oczywiście zapewniać taki teoretycznie bliższy kontakt z widzem. To nie jest jednak jej zamysł. Być może wynika on z ograniczeń sprzętowych.

Danuta Holecka zmieniła się po odejściu z TVP, fot. YouTube Telewizja Republika 1.png
Danuta Holecka zmieniła się po odejściu z TVP, fot. YouTube/Telewizja Republika
Danuta Holecka zmieniła się po odejściu z TVP, fot. YouTube Telewizja Republika 2.png
Danuta Holecka zmieniła się po odejściu z TVP, fot. YouTube/Telewizja Republika

Źródło: Fakt

Powiązane
Olgierd Łukaszewicz
Rozpoznasz te gwiazdy PRL po oczach? Numer 4 to wyzwanie dla każdego