Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Była legendą polskiego filmu. Właśnie przekazano tragiczne wieści
Julia Bogucka
Julia Bogucka 06.04.2024 13:38

Była legendą polskiego filmu. Właśnie przekazano tragiczne wieści

Zofia Kucówna nie żyje
Fot. KAPiF, CanvaPro

Nie żyje Zofia Kucówna. Aktorka zmarła w wieku 90 lat. Ostatnie dni spędziła w Skolimowie.

Nie żyje Zofia Kucówna

Znana aktorka występowała na scenach przez pół wieku. O jej śmierci poinformował Związek Artystów Scen Polskich. Zmarła w wieku 90 lat. Zofia Kucówna występowała w wielu rodzimych teatrach między innymi w Lublinie, Warszawie i Krakowie. Kreowała postaci w sztukach takich twórców jak Krystyna Skuszanka, Maciej Englert czy Zbigniew Zapasiewicz. Przed kamerą po raz pierwszy stanęła w 1957 roku, gdy odgrywała rolę w filmie “Deszczowy lipiec”. Ostatnie lata życia spędziła w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie.

Żegnamy Zofię Kucównę – znakomitą aktorkę, pedagożkę, autorkę książek, społeczniczkę. Dzisiaj opuściła swój ukochany Skolimów, miejsce bliskie jej sercu, któremu oddała swój czas i siły, o które troszczyła się przez całe lata, zarażając tym młode pokolenie swoich studentów, pozostawiając nas w smutku, żalu i zadumie…

Aktor z serialu ”1923” nie żyje. Rodzina zgłosiła jego zaginięcie Nie żyje wspaniały aktor, Adrian Schiller miał zaledwie 60 lat

Zofia Kucówna zasłynęła w polskiej telewizji

Aktorka przez wiele lat występowała w popularnych serialach, które były emitowane w krajowej telewizji. W “Egzaminie z życia” zagrała postać Zuzy Chełmickiej, babcię Andrzeja. W “Domu nad rozlewiskiem” wcieliła się w rolę Zosi. Wiele lat spędziła również na planie produkcji Barwy szczęścia, gdzie wykreowała Nadię Orłowską. Za swoje osiągnięcia aktorskie Zofia Kucówna zdobyła kilkanaście nagród.

To między innymi Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, czy Nagroda Główna na XXX Kaliskich Spotkaniach Teatralnych w Kaliszu za rolę w “Letycji i Lubczyku”. Na Alei Gwiazd w Międzyzdrojach możemy odnaleźć odcisk jej dłoni, który złożyła w 2003 roku.

KAPIF_oryginal_K206437F.jpg
Fot. KAPiF

ZOBACZ TEŻ: Nie żyje wybitny artysta. Bez niego kabaret wyglądałby zupełnie inaczej

Teatr był jej drugim domem

Zofia Kucówna odegrała wiele niezwykle ważnych ról na deskach teatralnych. Wykreowała postaci w sztukach na podstawie największych polskich i zagranicznych dzieł literackich. To między innymi Panna Młoda w “Weselu Stanisława Wyspiańskiego, Pani Wąsowska w “Lalce” Bolesława Prusa oraz Lady Makbet w “Makbecie” Williama Shakespeare'a. Aktorka pisała również książki, miała ich na swoim koncie pięć. Były to przede wszystkim autobiografie i pamiętniki.

Na temat odejścia Zofii Kucównej wypowiedział się między innymi prezes Związku Artystów Scen Polskich Krzysztof Szuster.

To wielka strata dla polskiej kultury. Jakże ciężko jest mówić, że Zofia Kucówna to już historia polskiego teatru, telewizji, radia, ale i piosenki. Mało kto pamięta, że słynną piosenkę z Kabaretu Starszych Panów »Kaziu, zakochaj się« wykonywała właśnie – niepowtarzalnie – Zosia Kucówna - mówił mężczyzna na antenie TVP Info.

KAPIF_oryginal_K658413F.jpg
Fot. KAPiF