Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Zmiana czasu na letni. W 2024 roku jest to nietypowa data. Niewielu o tym wie
Martyna Pałka
Martyna Pałka 19.03.2024 21:17

Zmiana czasu na letni. W 2024 roku jest to nietypowa data. Niewielu o tym wie

zmiana czasu na letni
fot. Pexels

Wiosna nadchodzi wielkimi krokami, co można poczuć dzięki pogodzie za naszymi oknami oraz coraz bardziej wydłużającej się porze dnia. Już w ostatni weekend marca będziemy przestawiać nasze zegarki, dzięki czemu zyskamy kolejną godzinę w czasie naszego dnia. W tym roku wydarzy się to w wyjątkowy dzień.

Zmiana czasu na letni początkiem wiosny w naszym kraju

Większość z nas ma już dość zimowej aury i niskich temperatur, jakie panują za naszymi oknami. Nic w tym dziwnego, w końcu najzimniejsza pora roku w naszym kraju trwa już dobre kilka miesięcy, a my jesteśmy coraz bardziej stęsknieni wiosny i powiewu świeżości, jaki przynosi ten okres. 

Tym bardziej jest to dobra informacja dla wszystkich, którzy z utęsknieniem oczekują na pierwsze oznaki nadchodzącej wiosny. Już niedługo nie tylko będziemy mogli odczuć o wiele wyższe temperatury oraz obudzenie się natury, ale też przestawimy nasze zegarki na czas letni, dzięki czemu wydłużymy nasz dzień o cenną godzinę słońca.

Lekarza zaniepokoiły dwie rzeczy we wpisie Ziobry. "Patologia" Płetwonurek o ciele wyłowionym z Wisły! Wiadomo, czy to Krzysztof Dymiński?

Kiedy w Polsce przestawiamy zegarki na czas letni w 2024 roku?

W tym roku zmiana czas z zimowego na letni przypada naprawdę w wyjątkową datę. Wszystko dlatego, że w 2024 roku nasze zegarki będziemy przestawiać w ostatni weekend tego miesiąca, czyli 31 marca. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że jest to jednocześnie pierwszy dzień tegorocznych świat wielkanocnych. Tej nocy będziemy wszyscy spać o godzinę krócej oraz cieszyć się dłuższym dniem.

Zmiana czasu na letni, jaką obserwujemy w naszym kraju, jest typowa również dla wszystkich pozostałych krajów członkowskich Unii Europejskich. Zgodnie z dyrektywą tej organizacji z 2001 roku wszystkie państwa muszą zastosować się do niżej przedstawionego postanowienia:

Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października

ZOBACZ TEŻ: Reporter "Faktów" nagle zniknął! Pracował w TVN od prawie 3 dekad.

Czy przestaniemy zmieniać w Polsce czas na letni?

Już od kilku lat w naszym kraju trwają dyskusje na temat tego, jak będzie wyglądać przyszłość i czy dalej zamierzamy dwa razy w roku zmieniać czas z zimowego na letni oraz z letniego na zimowy. Konsultacje przeprowadzane przez przedstawicieli Unii Europejskiej dały jasno do zrozumienia, że większość respondentów głosowała za zniesieniem tej zasady.

Z kolei ankieta Radia Zet, która przeprowadzono wśród mieszkańców naszego kraju, wykazała, że aż 80 procent Polaków jest przeciwna zmianie czasu w naszym państwie. Wiadomo jednak, że do 2026 roku nie przewiduje się żadnych zmian w tym zakresie.