Wraca VAT na żywność: ile zapłacimy w sklepie?
Wzrastające ceny jedzenia, jakie weszły w życie od 1 kwietnia 2024 roku, przerażają większość naszego społeczeństwa. Teraz głos zabrali eksperci, którzy wypowiedzieli się na temat tego, jak szybko odczujemy podniesienie podatku VAT na żywność. Czy to możliwe, że część sklepów postanowi mimo wszystko pozostać przy dawnych cenach?
Jak szybko odczujemy podniesienie podatku VAT na żywność?
Wzrost podatku VAT na żywność w naszym kraju był zapowiadany już od dawna. Początkowo, od 1 lutego 2022 roku , wynosił on zero procent, co spotkało się z wielkim zadowoleniem ze strony Polaków. Taka sytuacja miała trwać aż do końca 2023 roku, jednak finalnie uległa ona przedłużeniu o dodatkowe trzy miesiące.
W związku z tym od 1 kwietnia 2024 roku przyszedł czas na podniesienie wartości podatku. Obecnie VAT na żywność będzie wynosił aż 5 procent. Zdaniem eksperta ten stan rzeczy zostanie przez nas zauważony, lecz będzie to miało miejsce dopiero po kilku tygodniach lub może nawet miesiącach.
Pewnie w pierwszych kilku tygodniach, może dwóch, trzech miesiącach tego wzrostu nie odczujemy aż tak bezpośrednio. Ma na to wpływ kilka czynników jak np. to, że ceny produktów rolnych na rynkach światowych maleją. Mamy też w Polsce trwającą wojnę sieci handlowych - przyznał doktor Tomasz Kopyściański, ekonomista z Uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu.
Czy wszystkie sklepy zastosują podwyżkę podatku VAT na żywność?
Warto jednak wspomnieć, że nie wszystkie sklepy zamierzają stosować się do nowych reguł i podnosić ceny swoich produktów o ustalone 5 procent podatku VAT na żywność . Jak podkreśla ekonomista doktor Tomasz Kopyściański, sporo supermarketów już dawno zapowiedziało, że nie będą oni uwzględniać nowej wysokości tego podatku.
Podkreślił on jednak, że warto do końca zaczekać i sprawdzić, czy ich słowa są tylko chwytem marketingowym, czy realną obietnicą wobec konsumentów.
Oczywiście na ile jest to promocja, PR, a na ile fakty, przekonamy się w sklepach już od jutra. Działania konkurencyjne w postaci rywalizacji sieci handlowych z pewnością załagodzą ten pierwszy efekt podwyższenia stawki VAT do 5 procent - mówił ekspert w rozmowie z Polsat News.
ZOBACZ TEŻ: Nie żyje znana aktorka. Zmarła w wieku 97 lat.
Wyższy VAT na żywność, lecz niższy na inne usługi
Pomimo faktu, że informacja o wzroście VAT-u na żywność z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych, warto podkreślić, że w innych branżach będzie można obserwować spadek wysokości tego podatku. Mowa tu między innymi o branży beauty, w tym usługach kosmetycznych.
Jak podkreśla ekspert, nie oznacza to jednak natychmiastowego spadku cen, jakiego pewnie większość z nas mogłaby się spodziewać. Ekonomista stwierdził, że nie zdziwi go również taka sytuacja, w której sporo specjalistów podniesie marżę za swoje usługi.
Będzie pokusa, aby na tej podstawie powiększyć sobie marżę. Dopiero ewentualna walka konkurencyjna może wpłynąć na obniżenie poziomu cen - przyznał doktro Tomasz Kopyściański.