Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Tylko u nas: Policjanci ujawnili, do czego dojdzie w Sylwestra. Mundurowi są już przygotowani, mają ważny apel do ludzi
Wiktoria Wihan
Wiktoria Wihan 30.12.2023 20:20

Tylko u nas: Policjanci ujawnili, do czego dojdzie w Sylwestra. Mundurowi są już przygotowani, mają ważny apel do ludzi

Bracia Kłeczek, sztuczne ognie, policja
Policjanci opowiedzieli o niebezpiecznych sytuacjach w Sylwestra. Fot. Tiktok/@braciakleczekjumpworld, Andrzej Iwanczuk/East News, Canva

Sylwester to jedno z ulubionych wydarzeń ludzi na całym świecie. Polacy, którzy słyną z zamiłowania do dobrej zabawy, przywiązują do 31 grudnia szczególną wagę. Zdarza im się jednak hucznie imprezować, nie zważając na konsekwencje. Wtedy do akcji wkracza policja, która ma w ten wyjątkowy dzień pełne ręce roboty. W wywiadzie z naszą redakcją popularni funkcjonariusze opowiedzieli, jak wygląda służba w Sylwestra, a także zwrócili się do wszystkich Polaków z ważnym apelem.

Jak policjanci pracują podczas Sylwestra? Przed funkcjonariuszami w całym kraju bardzo ciężki czas

Ostatni dzień roku dla wielu osób jest synonimem szampańskiej zabawy. W Sylwestra świętują osoby na całym świecie, niezależnie od wieku. Polacy bawią się zarówno w domach, jak i na koncertach czy imprezach na mieście. Nierzadko suto zakrapianych alkoholem. Lekkoduszny nastrój w połączeniu z procentami tworzy niebezpieczną mieszankę, która może skutkować wieloma niebezpiecznymi sytuacjami. Wówczas bardzo często musi interweniować policja.

Funkcjonariusze, którzy pracują w Sylwestra, zupełnie inaczej patrzą na to święto. 31 grudnia kojarzy im się przede wszystkim ze wzmożoną czujnością, większą ilością wezwań oraz ekstremalnymi doświadczeniami. O to, czym dokładnie różni się służba w Sylwestra od tej w dzień powszedni, postanowiliśmy zapytać sierż. szt. Krystiana Kłeczka oraz sierż. szt. Kamila Kłeczka z Biuro Komunikacji Społecznej KGP, znanym szerszej publiczności jako “Bracia Kłeczek”. Policjanci zdobyli ogromną popularność w mediach społecznościowych, publikując na nich materiały edukacyjne w przystępnej i niekiedy komediowej formie.

Służba w Sylwestra różni się od tej codziennej ze względu na wzmożoną liczbę zgłoszeń związanych z używaniem materiałów pirotechnicznych, zakłócaniem porządku publicznego oraz incydentami, do których dochodzi w trakcie imprez sylwestrowych, ale Policja jak co roku będzie przygotowana. Z pewnością zobaczymy więcej patroli na ulicach, nie tylko policjantów umundurowanych, ale też tych z pionu kryminalnego, którzy zapewnią bezpieczeństwo na terenie trwających imprez. Jak tylko będzie działo się coś złego, zareagują natychmiast. Policja jest przede wszystkim od tego, aby pomóc społeczeństwu. W dużej mierze ta pomoc polega na tym, żeby bezpiecznie dotrzeć na miejsce zabawy, wrócić do swojego miejsca zamieszkania – odpowiedzieli funkcjonariusze.

”Same straty, zero benefitów”. Sylwester Marzeń to dla nich bardziej koszmar. Górale grzmią w sprawie imprezy TVP Policja pod domem Jarosława Kaczyńskiego. Służby ujawniły, co tam się działo. Polakom skończyła się cierpliwość

Co wydarzy się podczas Sylwestra? Policjanci opowiedzieli o swoich doświadczeniach ze służby 31 grudnia

Sierż. szt. Krystian Kłeczek i sierż. szt. Kamil Kłeczek, z którymi przeprowadziła wywiad nasza redakcja, są policjantami Biura Komunikacji Społecznej KGP. Choć większość Polaków kojarzy ich z cieszących się wielką popularnością filmików, które publikują w mediach społecznościowych, niejednokrotnie zdarzało im się patrolować ulice podczas sylwestrowych nocy. Nie było to łatwe zadanie, ponieważ wiązało się z ogromnym ryzykiem. 

W rozmowie z Lelum bracia Kłeczek opowiedzieli o ekstremalnych sytuacjach, które przydarzyły im się podczas interwencji 31 grudnia:

W trakcie nocy sylwestrowej mogą wystąpić różnorodne sytuacje zagrażające bezpieczeństwu. Na większość z tych incydentów policja reaguje od razu i przywraca porządek, gdy tylko pojawiają się pierwsze niepokojące sygnały. Podczas tej nocy spożywana jest z reguły większa ilość alkoholu, co potencjalnie prowadzi do sytuacji niebezpiecznych. Jeździliśmy na interwencje, gdzie musieliśmy interweniować w domach, gdzie osoby miały przy sobie niebezpieczne narzędzia, takie jak nóż czy maczeta. Interwencje dotyczyły również bójek, gdzie konieczne było uspokojenie lub zatrzymanie agresywnych osób – wytłumaczyli policjanci.

ZOBACZ TEŻ: Wstrząsająca relacja mieszkańców. To słyszeli podczas tragedii w Międzyzdrojach, nigdy nie zapomną o tym wypadku

Policjanci zaapelowali do wszystkich Polaków, którzy będą bawić się w Sylwestra

Ponieważ noc sylwestrowa co roku wiąże się z licznymi wezwaniami oraz wieloma sytuacjami, które zagrażają życiu i zdrowiu obywateli, policja nie raz zwracała się do Polaków z apelem, by 31 grudnia zachować szczególną ostrożność. Niestety podobne inicjatywy często kończą się niepowodzeniem, gdyż wiele osób przedkłada dobrą zabawę nad zdrowy rozsądek. Czy istnieje szansa, by móc połączyć przyjemne z pożytecznym? Policjanci z Biura Komunikacji Społecznej KGP podzielili się z naszą redakcją kilkoma sprawdzonymi radami.

Jeżeli bawisz się w gronie znajomych i ktoś z nich źle się poczuł, chce wrócić sam do domu, absolutnie nie powinno się na to zezwalać. W przypadku większych imprez ważne jest, aby trzymać się razem. Warto dbać o siebie nawzajem, pilnować swoich rzeczy i zwracać uwagę na spożywane napoje. Każdy ponosi odpowiedzialność za innych. Prawdopodobnie nie chciałbyś znaleźć się samotnie w sytuacji kryzysowej albo biegać bez ubrania w centrum miasta. Dlatego ważne jest, abyś zawsze miał na względzie resztę swojej grupy – apelują bracia Kłeczek.

Funkcjonariusze zwrócili również uwagę, jak istotne jest zapewnienie sobie bezpiecznego powrotu do domu z sylwestrowej zabawy. Okazuje się, że to właśnie w tym momencie jesteśmy szczególnie narażeni na różne niebezpieczne sytuacje:

Wróć bezpiecznie do domu — to może wydawać się oczywiste, ale często jest lekceważone. Nie można zawsze polegać na tym, że ktoś tej nocy będzie trzeźwy i dostępny, aby podwieźć wszystkich do domu swoim samochodem. Ważne jest, abyś zadbał o swoje bezpieczeństwo. Korzystanie z nocnej komunikacji publicznej może być równie ryzykowne. Po pierwsze, może być zatłoczona ludźmi, a po drugie, autobus może zwyczajnie nie przyjechać. W takim przypadku pozostanie Ci długi marsz pieszo przez miasto, a jeśli pogoda nie będzie sprzyjać — można zmarznąć lub przemoknąć. Dlatego najbardziej oczywistym i bezpiecznym rozwiązaniem jest skorzystanie z taksówki. Jednakże ważne jest, abyś zamówił ją odpowiednio wcześniej. W żadnym przypadku nie prowadź pojazdu pod wpływem alkoholu!

Na koniec policjanci zaapelowali, by podczas odpalania fajerwerków i sztucznych ogni zachować szczególną ostrożność. Choć podobne słowa są powtarzane przez funkcjonariuszy co rok, niestety bardzo często są one ignorowane…

Jeżeli zamierzasz używać materiałów pirotechnicznych, zrób to w bezpieczny sposób, w miejscu dozwolonym. Przeczytaj instrukcję i stosuj się do niej. Pamiętajmy o tym, że bezpieczeństwo jest priorytetem, a odpowiedzialne zachowanie przyczynia się do udanego świętowania – dodali bracia Kłeczek.

@braciakleczekjumpworld Ten skrót kojarzy nam się tylko z tym🤷🏼‍♂️👮‍♂️ a Tobie? #braciakleczek ♬ dźwięk oryginalny - patis