Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Ten człowiek stworzył największe filmowe hity. Odszedł współtwórca "Ojca chrzestnego"
Jakub Adamiak
Jakub Adamiak 29.05.2024 12:27

Ten człowiek stworzył największe filmowe hity. Odszedł współtwórca "Ojca chrzestnego"

Znicz
Fot. archiwum prywatne serwisu Lelum,pl

Albert S. Ruddy nie żyje. Kanadyjsko-amerykański producent filmowy i telewizyjny wyprodukował między innymi taki kasowy hit jak "Ojciec chrzestny", czy "Dziecko za milion dolarów". Za obydwie produkcję otrzymał nagrodę akademii filmowej, mowa oczywiście o Oscarach w kategorii najlepszy film. Wybitny twórca odszedł 25 maja 2024 roku w wieku 94 lat.

Albert Stotland Ruddy: dzieciństwo

Albert urodził się w Montrealu, jako syn Ruth i Hy Stottanda. Pochodził z rodziny żydowskiej. Wychowywał jednak w Nowym Jorku i Miami Beach na Florydzie. Największą wagę i ukształtowania młodego Alberta miała matka Ruth. Jako chłopiec uczęszczał do Brooklyn Technical High School.

Otrzymał stypendium, które umożliwiło mu studiowanie inżynierii chemicznej w City College of New York. W 1956 roku ukończył studia na Uniwersytecie Południowej Kalifornii. Uzyskał wtedy dyplom z projektowania architektonicznego.

Co zatem wydarzyło się, że z zafascynowania inżynierią chemiczną stał się wybitnym twórcą filmowym? To wszystko dzięki swojej ówczesnej dziewczynie.

Córka Żmijewskiego świętuje urodziny narzeczonej. Są razem już kilka lat Były mąż Agnieszki Dygant kiedyś był wielką gwiazdą, a teraz?

Albert Stotland Ruddy: jak został twórcą filmowym

Albert S. Ruddy w trakcie studiów na Uniwersytecie Kalifornijskim w towarzystwie ówczesnej dziewczyny, wybrał się do Palm Springs. Został tam dyrektorem artystycznym produkcji "Bestia o milionie oczu". Zaprojektował potwora do filmu za 50 dolarów. Artysta pracował przy projektowaniu domów, aż w końcu jego sława przez pocztę pantoflową doprowadziła go do szefa studia Warner Brothers Jacka L. Warnera. Zaoferował mu pracę w Los Angeles.

W 1972 roku wyprodukował "Ojca chrzestnego". Podcast prac nad tym filmem Ruddy odbył tajne spotkanie z Josephem Colombo, co pozwoliło mu zyskać pewność siebie. Film odniósł gigantyczny sukces komercyjny. Krytycy uważali produkcje Ruddiego za jeden z najlepszych filmów, jaki powstał kiedykolwiek. 

Albert Stotland Ruddy: życie osobiste i śmierć

Ruddy był żonaty, a następnie rozwiódł się z Francoise Ruddy. Miało to miejsce przed zmianą jej imienia na Ma Prem Hasya. Francoiuse towarzyszyła mu podczas produkcji hitowego filmu "Ojciec chrzestny". Użyczyła także swojego nazwiska tytułowi firmy produkcyjnej.

Następnie artysta poślubił Wandę McDaniel. Miał z nią dwójkę dzieci. Była wiceprezeską wykonawczą włoskiego projektanta Giorgio Armaniego. Przypisuje się jej pomoc w odniesieniu sukcesu tej firmy.

Albert S. Ruddy był wybitnym twórcą filmowym. Ostatnie trzy lata nie poświęcał się w ogóle produkcji filmowej. Zakończył swoją karierę w 2021 roku. Artysta zmarł po krótkiej chorobie w Roland UCLA Medical Center 25 maja 2024 roku w Los Angeles.

Tagi: film nie żyje