1 sierpnia obchodzimy rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W 2023 roku wypada 79. rocznica tej niezwykle ważnej daty nie tylko dla Warszawiaków, ale i dla całego kraju. Tego dnia wiele osób wspomina uczestników zrywu, oddając im należne honory.
1 sierpnia obchodzimy rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. W tym roku wypada 79. rocznica tego wydarzenia. Z tej okazji program „Pytanie na śniadanie” poświęcił część czasu antenowego wspominaniu tego wydarzenia. W programie pojawiło się dwoje gości, który brali udział w powstaniu – Danuta Teresa Dworakowska i Jerzy Zawadzki. Historie, którymi się podzielili aż zaparły dech prowadzącym.
Muzeum Powstania Warszawskiego przekazało przykrą wiadomość. Zmarły dwie osoby, które wsławiły się bohaterstwem w 1944 roku: Maria Irena Biedermann-Kowalewska i Stanisław Franciszek Ozimek. Zewsząd spływają wyrazy żalu i żałoby. Nie żyje dwoje bohaterów powstania warszawskiego. Maria Irena Biedermann-Kowalewska walczyła w 1944 roku pod pseudonimem „Myszka”, Stanisław Franciszek Ozimek miał przydomek „Puma”. Oboje mają na koncie szereg zasług.
21 października w nocy facebookowa społeczność „Powstanie warszawskie 44′ ” przekazała, że zmarł Zbigniew Kocielnik. Mężczyzna działał w Konspiracji w Komendzie Głównej Armii Krajowej. Kilka miesięcy temu weteran znalazł się w nagłej trudnej sytuacji.
Dzisiaj 20 października zmarła mjr Maria Kowalewska. Sanitariuszka Powstania Warszawskiego posługiwała się pseudonimem „Myszka”. Kobieta miała 94 lata. Informację o śmierci Marii Kowalewskiej przekazał profil „Nie Zapomnij O Nas, Powstańcach Warszawskich” na Facebooku.
Wczoraj zmarł Zygmut Gasiuk, wielki bohater powstania warszawskiego. Z całej Polski spływają kondolencje i wyrazy żalu. Słynnego Polaka pożegnał także Rafał Trzaskowski. Wczoraj donosiliśmy o śmierci Zygmunta Gasiuka, który walczył w powstaniu warszawskim (więcej informacji o nim TUTAJ). Mężczyzna miał 96 lat.
Nie żyje Zygmunt Gasiuk, powstaniec warszawski, strzelec, żołnierz pułku Baszta, batalionu Karpaty. Mężczyzna miał 96 lat. O jego śmierci powiadomił na Facebooku Dom Wsparcia Powstańców Warszawskich. Gasiuk urodził się 29 stycznia 1925 roku w Warszawie. Tam też się wychował, a później, w 1944 roku – walczył w powstaniu pod pseudonimem „Słoń” jako strzelec, na Mokotowie i w Lesie Kabackim.
Warszawa, 1 sierpnia, centrum miasta i kilka minut do godziny W – właśnie wtedy tysiące osób zgromadzonych na Rondzie Dmowskiego było świadkami niewyobrażalnego zdarzenia. Na chwilę przed dźwiękiem syren, rozegrały się wstrząsające sceny. Jak poinformowało Radio ZET, prezes Ruchu Narodowego straszył tęczową zarazą.Nie tylko Warszawa, ale i cała Polska, oddaje dziś hołd bohaterom, którzy przez 63 dni w 1944 roku walczyli o wolność w stolicy. Niestety, podczas tego wyjątkowego dnia, w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, tuż przed godziną 17, padły słowa, które nigdy nie powinny mieć miejsca.
Staś sprawił, że tysiące widzów nie mogło powstrzymać się od wzruszenia. Mały chłopczyk, który w dniu 76. rocznicy Powstania Warszawskiego został zatrzymany na ulicy przez reportera TVP Info, powiedział piękne słowa, na temat wydarzeń, które rozgrywały się przez 63 dni w stolicy Polski w 1944 roku. Szczególnie jedno zdanie zostanie nam w pamięci.1 sierpnia 2020 roku o godzinie 17.00, po raz kolejny Warszawa zatrzymała się, by przez jedną minutę uczcić pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego. Jak się okazuje, ich poświęcenie doceniają również najmłodsi, co doskonale udowodnił Staś. Chłopczyk wypowiedział do mikrofonu słowa, po których łzy same cisną się do oczu.
Halina Urbanik zmarła w wieku 98 lat. Jej odejście zasmuciło bliskich, a także wiele osób, które znały jej historię, działania wojenne i powojenne, a także wspaniały wkład w archiwum powstańcze Muzeum Powstania Warszawskiego.Halina Urbanik nie żyje. Zmarła 28 czerwca w wieku 98 lat. Smutną wiadomość przekazali bliscy wybitnej Polki. Była doktorem nauk, radiologiem pediatrycznym, a także sanitariuszką grupy Kampinos, uczestniczką Powstania Warszawskiego. W czasie wojny działała pod pseudonimem Hanka.