Lifestyle.Lelum.pl > Powstanie Warszawskie

Powstanie Warszawskie

Powstanie Warszawskie upamiętnione w godzinę W
01.08.2023 18:16 Warszawa zatrzymała się dokładnie o 17:00. Wzruszające obrazki ze stolicy z godziny "W"

1 sierpnia obchodzimy rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W 2023 roku wypada 79. rocznica tej niezwykle ważnej daty nie tylko dla Warszawiaków, ale i dla całego kraju. Tego dnia wiele osób wspomina uczestników zrywu, oddając im należne honory. 

Gospodarze „Pytania na śniadanie” poruszeni opowieściami powstańców warszawskich
01.08.2023 14:11 Wstrząsające sceny w "Pytaniu na śniadanie". Prowadzącym odebrało dech, "sekundy były godzinami"

1 sierpnia obchodzimy rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. W tym roku wypada 79. rocznica tego wydarzenia. Z tej okazji program „Pytanie na śniadanie” poświęcił część czasu antenowego wspominaniu tego wydarzenia. W programie pojawiło się dwoje gości, który brali udział w powstaniu – Danuta Teresa Dworakowska i Jerzy Zawadzki. Historie, którymi się podzielili aż zaparły dech prowadzącym.

gogglebox
22.10.2021 20:32 Muzeum Powstania Warszawskiego przekazało smutną wiadomość. Zmarło dwoje bohaterów

Muzeum Powstania Warszawskiego przekazało przykrą wiadomość. Zmarły dwie osoby, które wsławiły się bohaterstwem w 1944 roku: Maria Irena Biedermann-Kowalewska i Stanisław Franciszek Ozimek. Zewsząd spływają wyrazy żalu i żałoby. Nie żyje dwoje bohaterów powstania warszawskiego. Maria Irena Biedermann-Kowalewska walczyła w 1944 roku pod pseudonimem „Myszka”, Stanisław Franciszek Ozimek miał przydomek „Puma”. Oboje mają na koncie szereg zasług.

Zbigniew Kocielnik
22.10.2021 10:15 Zbigniew Kocielnik nie żyje

21 października w nocy facebookowa społeczność „Powstanie warszawskie 44′ ” przekazała, że zmarł Zbigniew Kocielnik. Mężczyzna działał w Konspiracji w Komendzie Głównej Armii Krajowej. Kilka miesięcy temu weteran znalazł się w nagłej trudnej sytuacji.

dziennikarz
20.10.2021 22:36 Maria Kowalewska nie żyje

Dzisiaj 20 października zmarła mjr Maria Kowalewska. Sanitariuszka Powstania Warszawskiego posługiwała się pseudonimem „Myszka”. Kobieta miała 94 lata. Informację o śmierci Marii Kowalewskiej przekazał profil „Nie Zapomnij O Nas, Powstańcach Warszawskich” na Facebooku.

Rafał Trzaskowski
17.10.2021 21:08 Rafał Trzaskowski żegna cenionego Polaka – Zygmunta Gasiuka

Wczoraj zmarł Zygmut Gasiuk, wielki bohater powstania warszawskiego. Z całej Polski spływają kondolencje i wyrazy żalu. Słynnego Polaka pożegnał także Rafał Trzaskowski. Wczoraj donosiliśmy o śmierci Zygmunta Gasiuka, który walczył w powstaniu warszawskim (więcej informacji o nim TUTAJ). Mężczyzna miał 96 lat.

informacja
16.10.2021 22:17 Nie żyje Zygmunt Gasiuk

Nie żyje Zygmunt Gasiuk, powstaniec warszawski, strzelec, żołnierz pułku Baszta, batalionu Karpaty. Mężczyzna miał 96 lat. O jego śmierci powiadomił na Facebooku Dom Wsparcia Powstańców Warszawskich. Gasiuk urodził się 29 stycznia 1925 roku w Warszawie. Tam też się wychował, a później, w 1944 roku – walczył w powstaniu pod pseudonimem „Słoń” jako strzelec, na Mokotowie i w Lesie Kabackim.

BENEDYKT XVI
01.08.2020 21:24 Niewiarygodne sceny w centrum Warszawy tuż przed godziną „W”. Tysiące osób było świadkami

Warszawa, 1 sierpnia, centrum miasta i kilka minut do godziny W – właśnie wtedy tysiące osób zgromadzonych na Rondzie Dmowskiego było świadkami niewyobrażalnego zdarzenia. Na chwilę przed dźwiękiem syren, rozegrały się wstrząsające sceny. Jak poinformowało Radio ZET, prezes Ruchu Narodowego straszył tęczową zarazą.Nie tylko Warszawa, ale i cała Polska, oddaje dziś hołd bohaterom, którzy przez 63 dni w 1944 roku walczyli o wolność w stolicy. Niestety, podczas tego wyjątkowego dnia, w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, tuż przed godziną 17, padły słowa, które nigdy nie powinny mieć miejsca.

staś
01.08.2020 20:11 Mały Staś zabrał głos. Chłopiec powiedział piękne słowa na temat Powstania Warszawskiego, cała Polska wzruszona

Staś sprawił, że tysiące widzów nie mogło powstrzymać się od wzruszenia. Mały chłopczyk, który w dniu 76. rocznicy Powstania Warszawskiego został zatrzymany na ulicy przez reportera TVP Info, powiedział piękne słowa, na temat wydarzeń, które rozgrywały się przez 63 dni w stolicy Polski w 1944 roku. Szczególnie jedno zdanie zostanie nam w pamięci.1 sierpnia 2020 roku o godzinie 17.00, po raz kolejny Warszawa zatrzymała się, by przez jedną minutę uczcić pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego. Jak się okazuje, ich poświęcenie doceniają również najmłodsi, co doskonale udowodnił Staś. Chłopczyk wypowiedział do mikrofonu słowa, po których łzy same cisną się do oczu.

gogglebox
06.07.2020 12:43 Ogromna strata, nie żyje Halina Urbanik. Bliscy przekazali smutną wiadomość o wybitnej Polce

Halina Urbanik zmarła w wieku 98 lat. Jej odejście zasmuciło bliskich, a także wiele osób, które znały jej historię, działania wojenne i powojenne, a także wspaniały wkład w archiwum powstańcze Muzeum Powstania Warszawskiego.Halina Urbanik nie żyje. Zmarła 28 czerwca w wieku 98 lat. Smutną wiadomość przekazali bliscy wybitnej Polki. Była doktorem nauk, radiologiem pediatrycznym, a także sanitariuszką grupy Kampinos, uczestniczką Powstania Warszawskiego. W czasie wojny działała pod pseudonimem Hanka.